Jump to content



FAN Adapter


Godaemon

Recommended Posts

Δεν υπάρχει επιλογή , αυτοματα κοιτάει τι fan εχεισ βάλει και το δουλεύει ανάλογα.

Αν βάλεις 4πινα τα δουλεύει PWM, αν βάλεις 3pin πάλι τα ρυθμίζει αυτόματα.

Μόνο στο CPU fan δεν γίνεται αυτό που παίζει υποχρεωτικά PWM , οπότε έβαλα ενα μικρό fan controller στο πίσω bracket και το ρυθμίζω απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μαγκα μου.Ολα στο auto.Aλλα αν ειναι ετσι γιατι ειπες στην αρχη οτι δουλευουν συνεχεια στο φουλ;

Μαλλον λαθος συναγερμος; Το ευχομαι.Καλυτερα να βγαζουμε λαθος συμπερασμα εμεις παρα τα παραχαϊδεμενα μας pc . :)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα να μου έρθει η mobo και είχα προβληματιστεί με το παίζει για αυτό το θέμα γιατι αμα έχεις 8 Fans σύνολο στο κουτί όλα 3pin , είναι θέμα για το πως θα τα δουλέψεις σωστά, θα κάνεις το cable management και θα αποφύγεις το χαμό στο κουτί σου και θα έχεις και σωστή απόδοση ψύξης.

Και επειδή η εμπειρία μου μέχρι τώρα με τις mobo ελεγε οτι οπου έβλεπες 4pin ξεχνάς Q-FAN κτλ γιαυτό και ρώτησα απλά αποδείχθηκε οτι με πρόλαβαν οι εξελίξεις... και με εξέπληξαν ευχάριστα :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα λεβέντες, ψάχνω να αγοράσω ένα splitter 4πινο (να μπεί στο CPU Fan της μητρικής) σε δύο 3πινα (για fan coolers της ψύκτρας).

Τα coolers έχουν και 4 Pin adaptor στην συσκευασία.

Από που θα το βρώ να το αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη απάντηση στο thread απαντάει στο δικό σου ερώτημα. (post #2)

Ετσι ερχόμαστε στο post#3 και πάμε λέγοντας. Αυτό που χρειάζομαι είναι θηλυκό 4πινο PWM (για CPU fan στην μητρική) να στέλνει σε διάταξη Υ σε δυο αρσενικά 3πινα (για fan cooler).

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο καλωδιο που απο τη μια να είναι 4 Pin και απο την άλλη Y - δυο 3pin δεν έχω βρεί πουθενά.

Αλλα ακόμη και να έβρισκες καθαρά και μόνο για λόγους συνδεσμολογίας θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις γιατι δεν θα ελεγχε ταχύτητες ανεμιστήρων..εκτός αν στο επέτρεπε η μητρική να διαλέξεις FAN control mode στο 4πινο του CPU Fan.

Πάρε ένα 4pin - Y 2x4pin και βάλε επάνω δυο PWM ανεμιστήρες να κάνεις την δουλειά σου,είναι το καλύτερο...

Aλλιώς 3pin - Y 2x3pin με κάποιο Fan Controller ,που μπαίνει πίσω στα PCI Brackets...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα σε βόλευε ? VoltStorm 4Pin PWM Καλώδιο Διακλαδωτήρας

Φαίνεται να κάνει... Μου αρέσει η ενημέρωση για το παρακάτω:

"Εναλλακτικά μπορούν να συνδεθούν 2 ανεμιστήρες με σύνδεση 3pin"

Θα το πάρω και θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.