Jump to content



Αίνιγμα


DJD

Recommended Posts

Μου ήρθε πριν λίγη ώρα με email..

" Πρόκειται για ένα αίνιγμα που εκ των προτέρων πρέπει να διευκρινίσω

κάποια βασικά του στοιχεία:

1) Δεν υπάρχει τρύκ!

2) Η απάντηση βρίσκεται στα στοιχεία που παραθέτει η αφήγηση.

3) Αυτά τα στοιχεία είναι υπέραρκετά!

4) Δεν παραποιούμε τα στοιχεία!

5) Δεν προσθέτουμε δικά μας ούτε επεκτείνουμε τα ήδη υπάρχοντα με

πράγματα

που υποθέτουμε.

ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ σε ένα μοναστήρι στα μέσα του 18ου αιώνα. Σ'αυτό το μοναστήρι

υπάρχει ένας αριθμός μοναχών που καθ'όλη την διαρκεια της ημέρας οι

μοναχοί

βρίσκονται ο καθένας στο κελί του και προσεύχονται. Συναντιούνται μια φορά

την ημέρα, το βράδυ στο δείπνο που ο καθένας φτάνει στην τραπεζαρία απο

μία

προσωπική σύραγγα που τον οδηγεί ακριβώς πίσω απο την θέση του στο

στρογγυλό

τραπέζι οπου δειπνούν. Κατά την διάρκεια του δείπνου κανένας μοναχός δεν

μιλάει η κάνει νοήματα σε κάποιον άλλον μοναχό. Μιλάει μόνο ο υγούμενος

και

απευθήνεται στο σύνολο και σε καμία περίπτωση σε κάποιον προσωπικά. Σε

ολόκληρο το μοναστήρι συμπεριλαμβανομαίνων και των κελιών δεν υπάρχει

ΤΙΠΟΤΑ

που μπορεί κάποιος να αντικατοπτρίσει τον εαυτό του (καθρέφτης, τζάμι,

γυαλιστερές επιφάνειες ή σκεύη, γούρνα κ.τ.λ.)

Ένα βράδυ και αφού όλοι συγκεντρώθηκαν για το δείπνο, σηκώνεται ο

υγούμενος και τους ανακοινώνει τα εξής.

-" Κάποιοι απο εσάς έχετε μια σπάνια θανατηφόρα ασθένεια. Το μόνο

διακριτικό της είναι ένα μαύρο στίγμα στο κούτελο ακριβώς πάνω απο την

μύτη

το οποίο δεν αναγνωρίζετε με την αφή. Επειδή δεν γνωρίζουμε αν είναι

κολλητική και με τι ταχύτητα εξαπλώνετε θα παρακαλούσα όσοι την έχετε να

αυτοκτονήσετε."

Δύο βράδια μετά απο την ανακοίνωση του υγούμενου όλοι όσοι την είχαν

αυτοκτόνησαν.

ΕΡΩΤΗΣΗ- Πόσοι ήταν αυτοί που αυτοκτόνησαν;

Θα ήθελα αριθμό και αιτιολογία.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-

1) Αντιμετωπίστε το "κινηματογραφικά"

2) Σκεφτείτε τι θα κάνατε εσείς αν ήσασταν στην θέση κάποιου μοναχού.

3) Ξαναδιαβάστε όλα τα στοιχεία και βεβαιωθήτε οτι έγινε κατανοητό

οτιδήποτε μπορεί να σας φανεί χρήσιμο.

4) Αν σας μπερδεύουν οι συμβουλές αγνοήστε τες.

Θα εκπλαγήτε απο την απλή λογική του..."

Link to comment
Share on other sites

Δε αυτοκτόνησε κανείς γιατί κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει αν είχε το μαύρο στίγμα στο κεφάλι του

Το ότι ο ηγούμενος τους είπε ότι κάποιοι από αυτούς έχουν αυτή την ασθένεια δε σημαίνει ότι σίγουρα την είχαν καθώς ο ηγούμενος μπορεί να ήθελε να τους δοκιμάσει

Όπότε αυτοκτόνησαν όσοι είχαν την ασθένεια δηλαδή κανείς

Δεν ξέρω αν πείθει ή λογική μου

Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι ή απάντηση δεν περιλαμβάνει νούμερο καθώς δεν δίνεται κανένα αριθμητικό στοιχείο

’ρα ή απάντηση θα είναι ή αυτή που είπα πριν ή το ότι πέθαναν όλοι εκτός του ηγουμένου, καθώς οι μονάχοι μη μπορώντας να δουν αν έχουν το σημάδι αυτοκτόνησαν για καθαρά προληπτικούς λόγους Αλλά αυτό μου φαίνετε πολύ αλτρουιστικό

Γι αυτό επιλέγω την πρώτη ως απάντηση μου

Link to comment
Share on other sites

-Έστω ότι ΕΝΑΣ καλόγερος είχε την αρρώστια. Αυτός ποιο βράδυ θα αυτοκτονούσε? Η απάντηση είναι το πρώτο βράδυ, γιατί θα έβλεπε ότι κανείς άλλος δεν την έχει, και επειδή έπρεπε τουλάχιστον ένας να την έχει, άρα αυτός ο ένας θα είναι ο εαυτός του. ’ρα βγαίνουμε στο εξής συμπέρασμα:

-Αν 1 καλόγερος είχε την αρρώστια, αυτός θα αυτοκτονούσε το 1ο βράδυ. (1)

-Έστω τώρα ότι την έχουνε 2 καλόγεροι την αρρώστια. Το 1ο βράδυ δεν θα αυτοκτονούσε κανείς, γιατί ο καθένας, θα έβλεπε και τον άλλον που την έχει και δεν θα μπορούσε να είναι σίγουρος αν την έχει και ο ίδιος, ή την έχει μόνο ο άλλος ένας που την βλέπει. Όταν όμως θα πέρναγε το πρώτο βράδυ, και δεν θα αυτοκτονούσε κανείς, καθένας από τους δύο καλόγερους που έχουν την αρρώστια, θα έλεγε ότι: άν ήταν ένας που την είχε, σύμφωνα με το (1) θα αυτοκτονούσε το πρώτο βράδυ. ’ρα είναι δύο. Και επειδή εγώ βλέπω μόνον έναν, ο άλλος θα είμαι εγώ. Οπότε το δεύτερο βράδυ θα αυτοκτονούσαν και οι δύο, επειδή θα είχαν

κάνει την παραπάνω σκέψη. Συμπεραίνουμε λοιπόν:

Για να έχουν αυτοκτονήσει όλοι όσοι είχαν την αρρώστεια, μέσα σε 2 βράδια, αυτοί θα ήταν 2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7

Ασχετο αμα ήταν 3 οι καλογεροι που την είχαν ?

Αν ήταν 3, θα αυτοκτονούσαν την 3η μέρα.... διότι την 1η και την 2η, δεν θα αυτοκτονούσε κανένας....

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτή πρέπει να είναι η απάντηση

Όμως τότε δεν είναι τόσο απλή η λογική του όπως ανάφερε ο DJD

Παρ όλα αυτά περιμένω την δική του απάντηση για το ποια είναι τελικά η λύση του αινίγματος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αν ήταν 3, θα αυτοκτονούσαν την 3η μέρα.... διότι την 1η και την 2η, δεν θα αυτοκτονούσε κανένας....

Εδω ολόκληρο φόρουμ δεν μπορουμε ευκολα να βρούμε τη λύση , πως οι μοναχοι θα το έλυναν αμέσως ?

’ρα μάλλον θα τους έπαιρνε περισσότερες μέρες και θα γινόταν μεγάλο μπλέξιμο μετά ....

άσε που άμα ένας έκανε λάθος τότε θα χάλαγε τελείως η αλυσίδα και θα πεθαίναν όλοι στο τέλος , imagine that

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7

Εδω ολόκληρο φόρουμ δεν μπορουμε ευκολα να βρούμε τη λύση , πως οι μοναχοι θα το έλυναν αμέσως ?

’ρα μάλλον θα τους έπαιρνε περισσότερες μέρες και θα γινόταν μεγάλο μπλέξιμο μετά ....

Εμ, δεν προσευχόμαστε και μεις όλη μέρα, κάθε μέρα, :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

-Έστω ότι ΕΝΑΣ καλόγερος είχε την αρρώστια....

-Αν 1 καλόγερος είχε την αρρώστια, αυτός θα αυτοκτονούσε το 1ο βράδυ. (1)

θα έλεγε ότι: άν ήταν ένας που την είχε, σύμφωνα με το (1) θα αυτοκτονούσε το πρώτο βράδυ. ’ρα είναι δύο. Και επειδή εγώ βλέπω μόνον έναν, ο άλλος θα είμαι εγώ.

Ξαναδιάβασα τη λύση σου

Και πραγματικά αμφιβάλω αν οι μονάχοι θα ήταν διατεθειμένοι να κάνουν τέτοιες σκέψεις

Και ειδικά να το μελετήσουν με περιπτώσεις

Να δουν ότι η πρώτη δεν ισχύει και να πάνε στην δεύτερη κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Παρ όλα αυτά περιμένω την δική του απάντηση για το ποια είναι τελικά η λύση του αινίγματος…

Την απάντηση δεν την ξέρω.. έλειπε από το email.. LOL :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Ξαναδιάβασα τη λύση σου…

Και πραγματικά αμφιβάλω αν οι μονάχοι θα ήταν διατεθειμένοι να κάνουν τέτοιες σκέψεις…

Και ειδικά να το μελετήσουν με περιπτώσεις…

Να δουν ότι η πρώτη δεν ισχύει και να πάνε στην δεύτερη κλπ κλπ

Βρε, εγώ δεν είπα ότι η λύση μου είναι και η σωστή.... είναι όμως λογική και αν μπορείς με επιχειρήματα να την βγάλεις λάθος, σε παραδέχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο zyx. Με λενε Ρανια κι εργαζομαι στον zyx .

Και λεω...

Απο τη στιγμη που ολοι οι μοναχοι βλεπαν ο ενας τον άλλο θα ηξεραν ποιοι εχουν τα στιγματα, αλλα δεν θα μπορουσαν να τους το μεταφερουν, με αποτελεσμα να αμφιβαλλουν για το αν οι ιδιοι εχουν το στιγμα ή οχι, ωστε ν' αυτοκτονησουν. Ετσι δεν αυτοκτονησε κανεις μοναχος το 1ο βραδυ. Ο ηγουμενος ηταν ο μοναδικος που μπορουσε να αναφερει το προβλημα, χωρις να ξερει ομως αν κι ο ιδιος εχει το στιγμα, σαν ηγουμενος ομως, ενω ειχε τις αμφιβολιες του, αλλα για να προτρεψει και τους υπολοιπους που ειχαν την ασθενεια σ' αυτην την ενεργεια, ηγηθηκε κι αυτης της πραξης και αυτοκτονησε το 1ο βραδυ. Το 2ο βραδυ οι μοναχοι καταλαβαν οτι ο ηγουμενος αυτοκτονησε, γιατι δεν ειχε ερθει στο δειπνο. Κι ετσι αφου μειναν μονοι χωρις κανεναν να ηγηται αυτων, μιλησαν μεταξυ τους, με αποτελεσμα να μαθουν ποιοι εχουν το στιγμα και ποιοι οχι. Αν παρουμε σαν δεδομενο οτι δυο βραδια πριν ειχαν το στιγμα οι μισοι μοναχοι, μεχρι το 2ο βραδυ η ασθενεια εξαπλωθηκε σε ολους επειδη ηταν μεταδοτικη, με αποτελεσμα ν' αυτοκτονησουν ολοι οι μοναχοι το 2ο βραδυ.

Τωρα... αν μου 'δινες και την διαμετρο του τραπεζιου, ισως σου 'δινα και τον αριθμο των μοναχων...

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, σωστή η λογική του ροοτ, αλλά όχι και τόσο απλή ώστε να εκπλαγούμε. Και δεν είναι καθόλου δύσκολο πιστεύω να μπει κάποιος σε τέτοιες σκέψεις όταν αφορά και το θάνατο. Τι διάολο, όλη μέρα προσευχόντουσαν και σκεφτόντουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια για να μη μαλώνετε η λύση είναι μαθηματικής λογικής και όχι Hollywoodιανής. Το ξέρω γιατί κυκλοφορεί στους μαθηματικούς κύκλους...

θα ρθει και ο Vag να το επιβεβαιώσει μάλλον :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.