Jump to content



APC BR1500GI noise


unstoppable

Recommended Posts

Το παλιό μου Microdowell 1500VA παρέδωσε πνεύμα σήμερα το πρωί με μία διακοπή ρεύματος, δεν είχε ανεμιστήρα και όταν δεν δούλευε από την μπαταρία δεν έκανε καθόλου θόρυβο. Αυτή την φορά λέω να πάω σε APC, το BR1500GI φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μου. Πάνω στο UPS πέφτει το desktop, ο fileserver, ένα Gbit Switch, ένα adsl router, μία 24αρα lcd και μία 50αρα πλάσμα.

Το ερώτημα μου είναι αν ο ανεμιστήρας του APC δουλεύει συνέχεια ή μόνο όταν είναι στην μπαταρία όπως έγραφε κάποιος σε ένα άλλο forum?

Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω ενα 1500αρι (της crystal audio) το οποιο δεν εχει (δεν ειχε απο τη μανα του) καθολου ανεμιστιρες

το καλοκαιρι που μας περασε δεν αντεξε το καημενο τα κακάροσε!! εσκασε η μια μπαταρια που ηταν διπλα στον μετασχιματιστη απο την μεγαλη θερμοκρασια και επα8ε και ζημια η πλακετα του!!

αφου μπικε η πλακετα σε εγγυηση και εβαλα εγω τις μπαταριες (40Ε συνολο) ημουν αποφασισμενος να μην ξαναπερασω το ιδιο λουκι!

ετσι τωρα εχω προσαρμοσει τεσσερεις 120μμ ανεμιστηρες πολυ αθορυβους και ειμαι GG

και αποτι ειδα τη δουλεια που εχεις κανει στο TJ07 πιανουν τα χερια σου κ εχεις ορεξη κ μερακι....

μορεις να φτιαξεις αυτο που εχεις και να το μονταρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Eίναι εκτός εγγύησης μιας και το έχω πάνω από 2 χρόνια, μύρισε αρκετά καμένο και δεν έδινε ρεύμα πουθενά οπότε δεν πιστεύω να μπορώ να κάνω και πολλά. Άλλωστε σε τέτοια εξαρτήματα προτιμώ να μην βάζω χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 APC αγορασμένα το 2003, ένα BR1000 και μετά πήρα και ένα 1500.

Αγορασμένα στα 400Ε+ το 1000άρι μόνο..

Είναι άξια του ονόματος και της τιμής τους. Φέτος αντικατέστησα και στα 2 μπαταρία.

Απόλυτη προστασία.

Καμία σχέση με άλλες μάρκες και support. Σε 5-6 χρόνια θα βρίσκεις μπαταρίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο UPS εχω αυτο εδώ .. ( δέχεται 4 εξωτερικά πακέτα μπαταριών)

APC Smart-UPS XL 1000VA USB & Serial 230V

Η πραγματικά ποιοτική σειρά μπαταριών Panasonic με 10 χρόνια ζωή , κοστίζει στην Ελλάδα 180€ ( τα δυο τεμάχια)

Τις πήρα από Γερμανία 140 σταλμένες .

περί ανεμιστήρα δεν δουλεύει , εκτός εάν ενεργοποιηθεί το UPS ( δίνει ρεύμα ή φορτίζει )

φωτο..

panasonicfront.jpg

panasonicsidedate.jpg

apc.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντι να γράψω το δεκάλογο του τι είναι κάλο UPS .

Γράψε εσύ πόσο κάνει το ή τα, μηχανήματα που θα βάλεις για να προστατευτούν,

και την αξία από τα δεδομένα σου ( έγγραφα φωτογραφίες , αρχεία από δουλειές σε πελάτες κλπ κλπ ).

Και τέλος πόσο χρόνο θες να έχεις ρεύμα από το UPS , σε περίπτωση διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μου Microdowell 1500VA παρέδωσε πνεύμα σήμερα το πρωί με μία διακοπή ρεύματος, δεν είχε ανεμιστήρα και όταν δεν δούλευε από την μπαταρία δεν έκανε καθόλου θόρυβο. Αυτή την φορά λέω να πάω σε APC, το BR1500GI φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μου. Πάνω στο UPS πέφτει το desktop, ο fileserver, ένα Gbit Switch, ένα adsl router, μία 24αρα lcd και μία 50αρα πλάσμα.

Το ερώτημα μου είναι αν ο ανεμιστήρας του APC δουλεύει συνέχεια ή μόνο όταν είναι στην μπαταρία όπως έγραφε κάποιος σε ένα άλλο forum?

κατα τη γνωμη μου, ολα αυτα ειναι too much για 1500αρι. Τραβανε πολυ ρευμα και αδειαζει εξαιρετικα γρηγορα η μπαταρια. Εγω θα εβαζα τα 2 pc, αντε και την οθονη.

Γενικως χρησιμοποιω παρα πολλα μηχανηματα που πρεπει να δουλευουν 24/7/365. Το οτι μου εχουν καει 2-3 APC το θεωρω στατιστικο λαθος. Η γνωμη μου ειναι πως ειναι απο τα καλυτερα, αλλα δεν αξιζουν τα χρηματα τους. Τα ΕΑΤΟΝ ειναι εξισου καλα και πιο φθηνα και σε περιπτωση που δε θα συνδεσω pc πανω του, προτιμω ενα σταθεροποιητη τασης.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μου εχουν καει 2-3 APC το θεωρω στατιστικο λαθος.

Ναι, αλλά πρέπει να πεις συμπληρωματικά , οτι άμα πάθει κάτι μέσα στα δυο χρόνια ,

τρέχουν οι κουριερ και σου φέρνουν καινούργιο από την Ολλανδία στην πόρτα σου. :T:

Link to comment
Share on other sites

Η plasam δεν υπάρχει λόγος να είναι πάνω στο ups, πάρε καλύτερα έναν σταθεροποιητή τάσης για μόνιμη προστασία από βυθίσεις και υπερτάσεις που όταν πέσει το ρεύμα απλά θα σβήσει.

Π.Χ. LAMTECH VR 1500 - UPS - E-SHOP.GR

Για τα υπόλοιπα τώρα υπάρχουν 3 λύσεις.

1- αν σε ενδιαφέρει μόνο η προστασία και όχι η συνεχής λειτουργία τότε βάλε τα switch & router πάνω στον σταθεροποιητή της plasma και πάρε ένα 850άρι ή 1000άρι ups για τα πισί.

2- Aν θες και συνεχή λειτουργία για switch/router τότε πάρε 2 μικρότερα UPS.

Ένα απλό 500αράκι φθηνό για τα switch & router και ένα μεγαλύτερο και καλύτερο (π.χ. 850άρι) για τα 2 πισί που δεν θα κάνει φασαρία με ανεμιστήρες κλπ.

3- Πάρε ένα 1200+ ups για όλα τα παραπάνω όπως το σκέφτεσαι ήδη.

Συνολικά θα δώσεις περίπου τα ίδια χρήματα.

Το μεγάλο ups μετά από 2+ χρόνια θα θέλει αρκετά χρήματα για μπαταρίες, συνήθως πέρνει 4.

Με τα διαφορετικά ups δεν θα χρειάζεται να αλλάζεις τις μπαταρίες τους ταυτόχρονα οπότε θα έχεις πολύ χαμηλότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η plasma ήταν οverkill που ήταν πάνω στο ups οπότε θα μπει στο πολύπριζο ασφαλείας που υπάρχει ήδη. Όσο για την λύση των δύο μικρών δεν βολεύει αυτή την στιγμή από άποψη χώρου. Πάντως συνεχίζω να διαβάζω στο forum της apc ότι ο ανεμιστήρας ανοίγει μόνο όταν δουλεύει στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρέπει να πεις συμπληρωματικά , οτι άμα πάθει κάτι μέσα στα δυο χρόνια ,

τρέχουν οι κουριερ και σου φέρνουν καινούργιο από την Ολλανδία στην πόρτα σου. :T:

δυστυχως μονο ενα ηταν εντος εγγυησης (το οποιο μαλιστα καηκε και καηκε και το pc)

τα υπολοιπα ηταν εκτος

Link to comment
Share on other sites

Ζω σε αστικό περιβάλλων, και στο μαγαζί μου έχω τριφασικό.

Για το μόνο που με ενδιαφέρει , είναι η αυτονομία .

Και από την άλλη , λόγο του αστικού περιβάλλοντος,

δεν έχω να ανησυχώ για υπέρταση από κεραυνούς.

Πριν χρόνια είχα επιχείρηση σε νησί ( τεχνικός ) ,

εκεί τα UPS έπαιζαν και τον ρόλο της ασφάλειας πυρακτώσεως.

Και σε κάθε δυνατή καταιγίδα τινάζονταν και μερικά UPS, και τηλεφωνικά κέντρα και φαξάκια κλπ κλπ .. ( ιδιαίτερα σε βίλες και απομονωμένους οικισμούς )

Η επιλογή ενός UPS εξαρτάτε απο δεκάδες άλλες παραμέτρους, και η τιμή είναι πάντα η τελευταία .

Αυτό μας έλειπε , να βάζουμε αερόσακο στο αυτοκίνητο μας , μόνο εάν είναι φτηνός.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αγοράστηκε τελικά το BR1500GI, το σύνδεσα πριν λίγο. Ο ανεμιστήρας δουλεύει μόνο όταν πέσει στην μπαταρία και είναι αρκετά ενοχλητικός. Επίσης κάνει και ένα μικρό buzzing συνέχεια αλλά δεν μου φαίνεται ενοχλητικό και καλύπτετε σίγουρα από τους υπόλοιπους θορύβους.

Link to comment
Share on other sites

χμ. Τώρα το είδα το thread αυτό. Καλοδούλευτο το UPS αλλά έχε υπόψιν σου ότι η σειρά Back Up της APC δε λέει και πολλά κυρίως γιατί δε βγάζει true sine wave σε battery αλλά stepped με αποτέλεσμα πολλά PSUs να μη λειτουργούν σωστά με αυτά ή ακόμη και να τα παίζει το APFC τους.

Δυστυχώς το κομμάτι UPS είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και ήθελα κάποια στιγμή να κάνω κάποιο true review πάνω σε αυτά αλλά μιας και στο εξωτερικό δεν έχουν μεγάλη ζήτηση οι εταιρίες δε στέλνουν sample, οπότε δεν αξίζει η αγορά πρόσθετου εξοπλισμού από μέρους μου.

Για την προστασία των electronic loads αγόρασα αυτό εδώ και είμαι ύπερ-ευχαριστημένος μέχρι στιγμής μιας και στο νησί η ΔΕΗ είναι για τις κλωτσιές.

Η τιμή του βέβαια έτσουξε αλλά προστατεύει πάνω από 6Κ αξίας εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν βγάζει true sine wave όπως και όλα τα υπόλοιπα σε αυτή την κατηγορία τιμής άλλωστε. Τόσα χρόνια με το microdowell δεν είχα θέμα πάντως. Δυστυχώς το Smart-UPS κοστίζει τα διπλά και ήδη αυτά που έδωσα είναι αρκετά, ευτυχώς η ΔΕΗ είναι μια χαρά εδώ εκτός από τις κλασσικές διακοπές σε καταιγίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ξεθάβω το thread καθώς εντός ημερών σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω UPS.

επειδή έχω κάνει αρκετή προσπάθεια με τον θόρυβο στο σταθερό, (ώστε να μην είναι ενοχλητικός), θέλω να μου πείτε γνώμες (όσοι το έχετε το APC) σχετικά με το θόρυβο που κάνει.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.