Jump to content



X58A-UDR3 Προβλήματα εκκίνησης


tzafar1

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Κατ'αρχάς να σας ενημερώσω όλους πως είναι η πρώτη φορά που αναζητώ βοήθεια από το συγκεκριμένο φόρουμ(αλλά και από οποιοδήποτε φόρουμ γενικότερα)γι' αυτό σας παρακαλώ να δείξετε κάποια ανεκτικότητα απέναντι στην ατζαμοσύνη μου στα της πληροφορικής.Πριν από δύο εβδομάδες αναγκάστηκα να αλλάξω μητρική (GIGABYTE EX58-UDR3) λόγω βλάβης-όπως μου ανακοινώθηκε από το service ΠΛΑΙΣΙΟΥ Ν.Ψυχικού και αποφάσισα κατόπιν συμβουλής τους να τοποθετήσω μία ανάλογη πιο εξελιγμένη (GIGABYTE X58A-UD3R),μιας και με την προηγούμενη δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι που κάηκε.Από εκεί και πέρα αρχίζει ο Γολγοθάς μου...Παρ'ότι από το service ΠΛΑΙΣΙΟΥ όταν παρέλαβα το επισκευασμένο pc μου είπαν ότι δουλεύουν όλα ρολόι,όταν έφτασα σπίτι και ενεργοποίησα το pc έκανε πρώτα τρείς άκυρες εκκινήσεις και μετά φόρτωνε κανονικά τα windows.Αυτό συμβαίνει από τότε κάθε φορά που ανοίγω το pc για πρώτη φορά ή όταν χρειάζεται να κάνω κάποια επανεκκίνηση.Θα πρέπει να αναφέρω πως κάθε φορά που κάνει άκυρη εκκίνηση στην τελευταία γραμμή της οθόνης(κάτω από άλλες ακαταλαβίστικες για μένα πληροφορίες) γράφει Recovering lost Dram size και όταν φτάνει στη τέταρτη εκκίνηση(οπότε και ενεργοποιούνται κανονικά τα windows) αυτή την φράση δεν τη γράφει.Σας παρακαλώ παιδιά αν υπάρχει κάποιος εκεί έξω που μπορεί, ας με βοηθήσει γιατί δε θέλω να ξαναπάω στο ΠΛΑΙΣΙΟ και να μείνω χωρίς υπολογιστή και internet για άλλες δύο εβδομάδες.Την προηγούμενη φορά έπαθα μεγάλη στέρηση:hang3:.

Προσπάθησα και έκανα επανεγκατάσταση τα windows όπως με συμβούλεψαν τηλεφωνικά από το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά δεν βοήθησε :weep:.Έψαξα και στο GOOGLE και δε κατάλαβα τίποτα :man_in_love: (πέρα από αρνητικά σχόλια σχετικά με τη συγκεκριμένη μητρική).Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε ανταπόκριση:clap:.-

i7-920

X58A-UDR3 intel X58 rev.13 BIOS version FB

Corsair CMPSU-850HXEU

3X1 GB CORSAIR DOMINATOR 1866

ATI 4870

windows 7 ultimate 32

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, κατέβασε το @BIOS , εγκατέστησέ το και θα σου εμφανίσει το Bios sign in message που τα 2 τελευταία του γράμματα είναι η έκδοση του bios που είναι περασμένο στη μητρική σου.

Μπορείς να κάνεις και αυτόματα update, πατώντας την επιλογή Update bios from gigabyte server.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.