Jump to content



Asus Rampage 3 Extreme βοηθεια!


redbighunter

Recommended Posts

οσοι εχετε την R3X μπορειται να μου πειτε πιο bios version εχετε δει να χρειαζεται τα λιγοτερα ρευματα ωστε το συστημα να ειναι σταθερο? και αν μπορειτε να ποσταρεται και τις ρυθμισεις σας θα σας ημουν υποχρεως! απλα για να δω που κυμαινονται οι ρυθμισεις κτλ! Πριν ειχα την UD7 και οι επιλογες στο bios διαφερουν αρκετα! + το οτι θελω να συγκρινω τις τιμες που εβαζα στην UD7 ωστε ο 920 μου να ειναι σταθερος με ΗΤ στα 4.2Ghz!

Link to comment
Share on other sites

Η Rampage 3 δεν ειναι UD7 με ολα τα bios δουλευει καλα αν εχεις το 901 μεινε μ αυτο μια χαρα ειναι.

Τωρα δεν βοηθας και πολυ λεγοντας μονο οτι θες να πας τον 920 στα 4.2Ghz με ΗΤ πες μας και ποιες μνημες εχεις στα ποσα θα τις δουλευεις και εδω ειμαστε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Man Τάκη ήμουν σίγουρος ότι θα απαντούσες ρε τρελέ!!!:)Ο κατάλληλος για το θέμα.Αυτό θα πόσταρα και εγώ.Ποιες μνήμες έχει και για περισσότερες λεπτομέτρειες,π.μ. σε σένα!:p

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλληλος για το θέμα.

Καλα ακαταλληλος ειναι με τα νουμερα που ποσταρε τελευταια φορα αλλα οκ μαθαμε να ζουμε με αυτα. :D

Οσο για την rexIII εγω για τα 4.2 θελω 1.35 για τα 4.2 και αναλογα με τις μνημες στα 1600 θελω 1.36 qpi/dram και στα 2000 περιπου 1.53

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στην θέση σου . Θα άρχιζα να ψάχνω με μπούσουλα το τι είχα στην UD7 . Βαλέ τα ίδια settings και ξεκίνα . Ψάξ΄το κάπως έτσι . Cpu από cpu διαφέρει . Απλά κοίτα μην ξεφύγεις πολύ στα ρεύματα :p

Link to comment
Share on other sites

Η Rampage 3 δεν ειναι UD7 με ολα τα bios δουλευει καλα αν εχεις το 901 μεινε μ αυτο μια χαρα ειναι.

Τωρα δεν βοηθας και πολυ λεγοντας μονο οτι θες να πας τον 920 στα 4.2Ghz με ΗΤ πες μας και ποιες μνημες εχεις στα ποσα θα τις δουλευεις και εδω ειμαστε παλι.

μνημες εχω τις G.Skill trident F3-16000CL9T-6GBTD ! θελω να τις εχω στα 1600 με οσο γινεται πιο σφιχτα timmings! βεβαια λογο υδροψηξης θα δοκιμασω μπας και παω παραπανω σε cpu o/c κτλ!

Καλα ακαταλληλος ειναι με τα νουμερα που ποσταρε τελευταια φορα αλλα οκ μαθαμε να ζουμε με αυτα. :D

Οσο για την rexIII εγω για τα 4.2 θελω 1.35 για τα 4.2 και αναλογα με τις μνημες στα 1600 θελω 1.36 qpi/dram και στα 2000 περιπου 1.53

εγω με την ud7 για τα 4.2 ΗΤ ηθελα 1.312v! ποιο bios εχεις?

1.29 για 4200

1.38 dram για 1600

Κι εσυ με ποιο bios εισαι?

Αν ήμουν στην θέση σου . Θα άρχιζα να ψάχνω με μπούσουλα το τι είχα στην UD7 . Βαλέ τα ίδια settings και ξεκίνα . Ψάξ΄το κάπως έτσι . Cpu από cpu διαφέρει . Απλά κοίτα μην ξεφύγεις πολύ στα ρεύματα :p

Με τον μπουσουλα της UD7 θα ξεκινησω! Cpu δεν εχω αλλαξει! Mobo αλλαξα μονο! απλα επειδη bios απο bios στην ιδια μητρικη εχουν μεγαλη διαφορα, γι'αυτο ρωταω με ποιο bios, τι τιμες κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον bios το 901 ειναι καλο.(εγω αυτο εχω)

Οι μνημες που εχεις ειναι με 9αρια για 2000 και εγω εχω τις 1600 αρες που ειναι με 6-7-6-18 και παιζουν ετσι με 1.60 ρευμα.Μπορεις να τις δοκιμασεις και βλεπεις αν δουλευουν οι δικες σου εκει.

Σου δινω τις ρυθμισεις της μητρικης που σε μενα με τον 920 και με τις μνημες που ειπα δουλευε απροβληματιστα.

Sync Mode: Enabled

AI Overclock Tuner: Manual

OC From CPU level Up: Auto

CPU Ratio Setting: 21

CPU Turbo Power Limit: Disabled

>CPU Configuration

CPU Ratio Setting: 21

C1E Support: Disabled

Hardware Prefetcher: Enabled

Adjacent Cache Line Prefetcher: Enabled

Intel® Virtualiyation Tech: Enabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

Intel® HT Technology: Enabled

Active Processor Cores: All

A20M: Disabled

Intel® SpeedStep Tech: Disabled

Intel® C-STATE Tech: Disabled

BCLK Frequency: 200

PCIE Frequency: 100

DRAM Frequency: 1600

UCLK Frequency: Auto

QPI Link Data Rate: Auto

>DRAM Timing Control: 6-7-6-18

CPU Differential Amplitude: Auto

CPU Clock Skew: Auto

IOH Clock Skew: Auto

Digi+ PWR Mode: T. Balanced

PWR Volt. Control: Auto

Load-Line Calibration: Full Calibration

CPU Voltage OCP: Enabled

CPU PWM Frequency: Auto

Subzero Booster: Auto

Extreme OV: Disabled

Extreme OC: Auto

CPU Voltage: 1.31250

CPU PLL Voltage: 1.81525

QPI/DRAM Core Voltage: 1.31250 .

DRAM Bus Voltage: 1.60325

>DRAM REF Voltages

IOH Voltage: 1.11300

IOH PCIE Voltage: 1.51050

ICH Voltage: 1.11300

ICH PCIE Voltage: 1.51050

>Spread Spectrum Control

CPU Spread Spectrum: Disabled

DRAM Spread Spectrum: Disabled

Δοκιμαζεις και παλι εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με το 1102 το τελευταιο δηλαδη.

Οι μνημες σου ειναι ιδιες με τις δικες μου απο οτι βλεπω.Εγω τα μονα πεδια που εχω πειραξει στο bios ειναι αυτα για το 21x200 και μετα CPU Voltage 1.36,QPI/DRAM Core Voltage 1,36 για 1600 1,53 για 2000,DRAM Bus Voltage 1,65

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.