Jump to content



i5 750 vcore vs VTT


Pasatempios

Recommended Posts

το llc έχει enable,disable,auto.

προς το παρόν σταθεροποιήθηκε...(κατέβασα και το τελευταίο version cpu-z), αλλά κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο prime απο 1.328 παίζει και στο 1.344. δηλαδή ανεβοκατεβαίνει μεταξύ αυτών των 2 τιμών.

Μάλλον το auto φταίει.Βάλτο enable και θα είναι σταθερή η τάση.

Link to comment
Share on other sites

pasatempie τελικά έβγαλα 2.30 ώρες prime με 1.344 vcore και vtt 1.21. δεν ανέβασα vtt άλλο γιατί οι παραπάνω επιλογές ήταν στην κόκκινη ζώνη.με 1.21vtt ότι τάση και να διάλεγα χαμηλότερη από 1.344 με πέταγε στο prime.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο το vtt.Το κόκκινο που σου βγάζει είναι εξαιτίας των πρώτων μάξιμουμ τάσεων που έβγαλε η intel και έλεγε ότι 1.21 είναι το όριο.Μετά το ανέβασε στα 1.4:wall: Εγώ θα δοκίμαζα και λίγο ακόμη vtt για να ρίξω κι άλλο την vcore αλλά αυτό εξαρτάται και από το αν είσαι ευχαριστημένος με τις θερμοκρασίες.Αν ναι,τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Επίσης,δοκίμασε και ένα ibt 10 passes με max memory να μας πεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω το βράδυ πάλι με 1.344 και μεγαλύτερο vtt από 1.21 γιατί με πέταξε στις 2.30 ώρες.

και μάλλον και με μικρότερο vcore.

η intel λέει safe μέχρι 1.4 vtt. ελπίζω να μην το κάψω:hang3:

δες και ένα βίντεο με το bios που έχω και το cpu μας. βέβαια ο τύπος τα έχει τα ρεύματα ταβάνι

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Iy8D7bbxHXg[/ame]

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν μπορώ να μείνω σταθερός πουθενά. ή δεν κάνω κάτι καλά. με cph core και cpu pll σε auto , και παίζοντας με vcore kai vtt δεν μένω σταθερός πουθενά. ξεκίνησα με 1.32 μέχρι 1.368 vcore και μέχρι 1.29 vtt. τελικά δοκίμασα auto σε όλα και τώρα είμαι με 1.376 vcore .

στο prime είναι σταθερό για μια ώρα αλλά δεν το αφήνω περισσότερο γιατί λυπάμαι τον επεξεργαστή που πιάνει 85C .:hang3: αν αλλάξω ανεμιστήρα στην 212+ και βάλω αυτόν Magma Fan 12cm Red (UCMA 12) - MgManager θα δω διαφορές στις θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

με ανεμιστηρα δεν θα κερδισεις και πολλα

μονο με κατι καλυτερο η σε ψυκτρα αερα[megahalem] ας πουμε που εχω εγω η σε καμμια υδροψυξη τυπου corcair Η70

τωρα οσο αναφορα στο prime 95 σε καμμια περιπτωση δεν θα δεις αυτες τις θερμοκρασιες καθε μερα για να στενοχωριεσαι απλα κοιταξε να τον σταθεροποιησεις κοντα στα 3.8-4.0 και θα εισαι αρχοντας και μη τρελαινεσαι με τις μαχ θερμοκρασιες που πιανουν αυτα τα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον αν προσπαθείς να φτάσεις στα 4ghz με 20x200,δοκίμασε και με τον 21 multiplier.Επίσης αν δεν το έχεις αλλάξει,δοκίμασε και το cpu clock drive να το θέσεις στο πρώτο setting που βγάζει.

Από εκεί και έπειτα ,αν δεν σταθεροποιείται στα 4ghz με τίποτα,οπως είπε και ο ultraex,άρχισε να ρίχνεις το bclk μέχρι να σταθεροποιηθέι.Μετά ρίξε και τις τάσεις μία μία.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα με 21χ πολλαπλασιαστή αλλά δεν το δεχόταν η μητρική και μπούταρε με 20χ. τελικά μετά από πολλή προσπάθεια και 3 ώρες prime και συνέχιζε σταθερά ο επεξεργαστ'ης, κατέληξα σε 1.344vc kai 1.31 vtt. παραθέτω και screenshot.

ευχαριστώ θερμά όλουσ σας για τις συμβουλές.:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί,αλλά εάν δε σου παρουσίασε error στο τέλος δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα.Δοκίμασε και λίγο IBT ή LinX για να είσαι 100% σίγουρος.(Αν και ίσως οι θερμοκρασίες σου σε εμποδίσουν)

Link to comment
Share on other sites

error δεν παρουσίασε αλλά linx δεν δοκιμάζω γιατί θα τον πάρω στο χέρι:hang3:

Τι να σου πω...Εγώ προσωπικιά θα έριχνα τη συχνότητα μέχρι να χρειάζεται τάση λιγότερη από 1.32-33. Στο κάτω κάτω εάν δε σου έχει παρουσιάσει πρόβλημα τόσο καιρό είναι αρκετά stable.Αν θες να είσαι πάντως 99% σίγουρος τρέχα πάλι p95 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.