Jump to content



i5 750 vcore vs VTT


Pasatempios

Recommended Posts

Κλόκαρα το σύστημα της υπογραφής μου στα 3.8ghz με την τάση στα 1.24v και το VTT στα 1.18v.Είδα ότι ,αρχικά, η μάξιμουμ τάση VTT για τους lynnfield ήταν 1.21v και λεγόταν ότι και μόνο που πλησιάζεις αυτή την τιμή μειώνεις πολύ τη ζωη του cpu.Μετά πήγαν το όριο στα 1.4v βέβαια οπότε προφανώς δεν είναι τόσο επικύνδυνο όσο το εμφάνιζαν σε διάφορα threads.

Για να μην πολυλογώ λοιπόν,αναρωτιόμουν,τι θα θεωρούσατε καλύτερο για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του cpu:Υψηλότερο vcore και χαμηλότερο VTT ή το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Αφού φτάνεις τα 3.8 με τα ρεύματα που λες και είσαι stable είσαι άρχοντας. Μάλλον εκεί είναι η χρυσή τομή. Πού θες να φτάσεις; Πάντως για το 1.21 vtt ως επικίνδυνο όριο θεωρώ ότι δεν ισχύει αφού η δική μου μητρική μου με τον i5-750 δίνει τιμή 1.204 σαν default. Εξάλλου ανεβάζεις vtt όταν δεν πάς πιο πάνω ανεβάζοντας το vcore και το P55 δε πεινάει για vtt τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι η αναλογια και των 2! δλδ να βρεις τη χρυση τομη! παρεπειπτοντως με πιο bios εισαι?

Είμαι με το αρχικό αλλά δεν έχω πρόβλημα.Απλώς ρωτάω επειδή αλλάζοντας το vtt έχω και άλλο περιθώριο να ρίξω το vcore και αναρωτιόμουν αν έτσι θα υπήρχε κάποιος κίνδυνος.Κυρίως για το καλοκαίρι που πιάνουμε 40 βαθμούς και τα 60c load θα γίνονται 80.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με το αρχικό αλλά δεν έχω πρόβλημα.Απλώς ρωτάω επειδή αλλάζοντας το vtt έχω και άλλο περιθώριο να ρίξω το vcore και αναρωτιόμουν αν έτσι θα υπήρχε κάποιος κίνδυνος.Κυρίως για το καλοκαίρι που πιάνουμε 40 βαθμούς και τα 60c load θα γίνονται 80.

ποιο ομως bios? το νουμερο πες μου!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

0206;)

εισαι σιγουρος? το πρωτο bios που εβγαλε η asus για την p7p55d ειναι το 0501! τουλαχιστον ετσι ειναι στο επισημο site της! μπορεις να το κανεις backup και να το ανεβασεις?

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος? το πρωτο bios που εβγαλε η asus για την p7p55d ειναι το 0501! τουλαχιστον ετσι ειναι στο επισημο site της! μπορεις να το κανεις backup και να το ανεβασεις?

Δεν το φλάσαρα γιατί είμαι γκαντέμης:p Δεν υπάρχει στην σελίδα της Asus γιατί είναι το αρχικό ακι αυτοί έχουν μ΄νο τα updates.

Είναι το 0209 τελικά,αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να κάνω backup.Καμία οδηγία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το φλάσαρα γιατί είμαι γκαντέμης:p Δεν υπάρχει στην σελίδα της Asus γιατί είναι το αρχικό ακι αυτοί έχουν μ΄νο τα updates.

Είναι το 0209 τελικά,αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να κάνω backup.Καμία οδηγία;

μπαινεις στο bios, πας στο EZ FLASH 2 και σου ανοιγει μια μπλε οθονη! πατωντας το tab θα διαλεξεις απο τα αριστερα σου το usb στικακι που θα εχεις ηδη βαλει! στο κατω μερος της οθονης, σου εχει τις εντολες! θα δεις γραφει backup bios! το ονομαζεις οπως θελεις και το αποθηκευεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτήσω κάτι παρακαλώ? τον i5-750 κατά το overclocking πρέπει να κάνεις disable το intel turbo technology απο το bios για να βλέπει και τους 4 πυρήνες ? και να μην δουλεύει με τους 2 σε turbo mode?

Link to comment
Share on other sites

Από πειραματισμούς μπορώ να σου πω ότι τα C states δημιουργούν instabilities ακόμα και σε χαμηλές συχνότητες.Το turboboost χρειάζεται τα c states οπότε είναι μπέρδεμα να το ενεργοποιήσεις.Το speedstep από την άλλη,εμένα τουλάχιστον μέχρι τα 3.8ghz δε μου προκάλεσε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατέβασα το vcore σε 1.344 από 1.376 (στα 4)και είδα διαφορές στις θερμοκρασίες γιατί με κάτι prime ψηνόταν και έπιανε 74άρες. προτείνετε να το κατεβάσω λίγο ακόμα? παιδιά από το forum που με πληροφορήσανε, και τους ευχαριστώ, παίζουνε στα 3.8 με 1.29..

Link to comment
Share on other sites

Ρίχτο κι άλλο,δε νομίζω να χρειάζεται τόσο πολύ ούτε σε vcore ούτε στο ich.Δοκίμασε 1.3v vcore και 1.23v ich.Αν είσαι σταθερός κατέβα πιο κάτω,αν όχι ανέβασε στα 1.3065 και ανέβαινε.Αν μέχρι τα 1.32 δεν σταθεροποιείται ανέβασε στα 1.25 το ich και φτου απ' την αρχή:p

Εγώ έτσι έκανα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το llc έχει enable,disable,auto.

προς το παρόν σταθεροποιήθηκε...(κατέβασα και το τελευταίο version cpu-z), αλλά κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο prime απο 1.328 παίζει και στο 1.344. δηλαδή ανεβοκατεβαίνει μεταξύ αυτών των 2 τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.