Jump to content



Επιλογή ψήκτρας γραφικών λόγο θορύβου ανεμιστήρα.


IoStefo2

Recommended Posts

Ο ανεμιστήρας της ψήκτρας άρχισε να κάνει θόρυβο και είναι ενοχλητικός για αυτόν τον λόγο αποφάσισα να αλλάξω την ψήκτρα.

η κάρτα γραφικών που έχω είναι αυτή η παρακάτω.

sapphire Radeon X1650 Pro x1300 xt agp review*images

Η ψήκτρες που είδα και στο compatibility λένε πως ειναι συμβατές.

η μια είναι η Zalman VF770

::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

και η άλλη είναι η Accelero L2 Pro

Accelero L2 Pro · VGA · Cooling · Arctic Cooling

Επίσης μια ιδέα που έχω, βγάζοντας το κάλυμμα στην κάρτα γραφικών που έχω και τοποθετώντας πάνω στο αλουμινένιο φτερωτό ένα ανεμιστήρα σαν και αυτόν

http://www.fractal-design.com/img_prod/60mm.jpg

θα ήταν μια καλή λύση;

Θα ήθελα να έχω την γνώμη σας,

Σας ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Την Zalman VF700 την ειχα στο παλιο pc (αυτη που εχεις στο λινκ ειναι η 770). Την ειχα παρει λογω θορυβου και εγω. Εχει ανταπτορακι αν θυμαμαι καλα για να βαλεις το ανεμιστηρακι να δουλευει στα 5 ή στα 12 volt. Στα 5 volt που την ειχα εγω, και εντελως αθορυβη ηταν και τεραστιες διαφορες στη θερμοκρασια ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η κατα σε εξυπηρετεί ακόμα, κάντης ένα δώρο! Πάρτης μια accelero (και πες μας τις εντυπώσεις σου!). Με μια S1 ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.Παίζει να υπάρχει ακόμα σε κάποιο ντουλάπι!

Link to comment
Share on other sites

Την Zalman VF700 την ειχα στο παλιο pc (αυτη που εχεις στο λινκ ειναι η 770). Την ειχα παρει λογω θορυβου και εγω. Εχει ανταπτορακι αν θυμαμαι καλα για να βαλεις το ανεμιστηρακι να δουλευει στα 5 ή στα 12 volt. Στα 5 volt που την ειχα εγω, και εντελως αθορυβη ηταν και τεραστιες διαφορες στη θερμοκρασια ειχε.

Το διόρθωσα εννοώ για την VF770.

Αυτά που αναφέρεις για τον θόρυβο και την θερμοκρασία είναι πολύ ενθαρρυντικά.

Πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με το μοντάρισμα στην δική μου κάρτα γραφικών Sapphire radeon X1650 Pro AGP.

Εσύ σε πια κάρτα γραφικών την μόνταρες;

σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η κατα σε εξυπηρετεί ακόμα, κάντης ένα δώρο! Πάρτης μια accelero (και πες μας τις εντυπώσεις σου!). Με μια S1 ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.Παίζει να υπάρχει ακόμα σε κάποιο ντουλάπι!

Αν πραγματι ειχαι τα ειδια αποτελεσματα η Accelero στον θορυβο και στην θερμοκρασια, οπως αναφερει ο @Louis gan για την Zalman VF770 τότε θα προτιμούσα την Accelero γιατί θα ήταν 10€ φτηνότερη.

Τι εννοεις με μια S1 ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος;

ευχαριστώ και για την δική σου ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι ειχαι τα ειδια αποτελεσματα η Accelero στον θορυβο και στην θερμοκρασια, οπως αναφερει ο @Louis gan για την Zalman VF770 τότε θα προτιμούσα την Accelero γιατί θα ήταν 10€ φτηνότερη.

Τι εννοεις με μια S1 ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος;

ευχαριστώ και για την δική σου ανταπόκριση.

Αυτή είχα σε μια AGP ΑΤΙ (δε θυμάμαι μοντέλο...) ARCTIC COOLING ACCELERO S1 - - E-SHOP.GR . νορμάλ θερμοκρασίες χωρίς ανεμιστήρα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είχα σε μια AGP ΑΤΙ (δε θυμάμαι μοντέλο...) ARCTIC COOLING ACCELERO S1 - - E-SHOP.GR . νορμάλ θερμοκρασίες χωρίς ανεμιστήρα!

Η κάσα που έχω δεν έχει καλό air flow ο μόνος ανεμιστήρα που βγάζει τον θερμό αέρα έξω είναι του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα εννοώ για την VF770.

Αυτά που αναφέρεις για τον θόρυβο και την θερμοκρασία είναι πολύ ενθαρρυντικά.

Πιστεύω να μην έχω πρόβλημα με το μοντάρισμα στην δική μου κάρτα γραφικών Sapphire radeon X1650 Pro AGP.

Εσύ σε πια κάρτα γραφικών την μόνταρες;

σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Εγω την VF700 την ειχα σε μια 6600GT.

Παντως απ οτι βλεπω στο link που δινεις, η VF770 υποστηριζει την καρτα σου (ATI Radeon X1650 Series).

Link to comment
Share on other sites

Η κάσα που έχω δεν έχει καλό air flow ο μόνος ανεμιστήρα που βγάζει τον θερμό αέρα έξω είναι του τροφοδοτικού.

ε μάλλον θα χρειαστείς και έναν ακόμα να βγάζει έξω.

Link to comment
Share on other sites

Στα compatibility της Accelero L2 Pro βλέπω πως υποστηρίζει την Χ1650 Pro.

Accelero L2 Pro · VGA · Cooling · Arctic Cooling

όμως όταν πατώ το τέταρτο εικονίδιο και βλέπω το κάτω μέρος της ψήκτρας βλέπω πως οι οπές δεν είναι σε ισομετρικές αποστάσεις μου φαίνονται σαν στενόμακρες, αυτό με κάνει και δυσκολεύομαι να πάρω την απόφασή για αυτήν την ψήκτρα αν και όπως είπα είναι και 10€ φτηνότερη από την Zalman.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.