Jump to content



Abit NF7-S 2.0 vdimm, vtt & vdd ξερει κανεις;;;


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 17:18]

nf7vbt.jpg

Κόβεις το ίχνος που υποδεικνύεται στη φωτό.

Απλά είπα να ξεκινήσεις να δοκιμάζεις από το D22 Alpha 1 αλλά αφού έχεις βάλει bios με το sip fix και το subzero δουλευει καλά, άφησε το για την ώρα..

Το L12 mod χρειάζεται σε όλα τα bios πάντως.

πως θα το κοψω???με αυτο που εχω πλεονεκτημα ακριβω;??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Περίμενε μη κάνεις τίποτα από mod (έχεις ξανακάνει?) Δώσε κι άλλο voltage. Εγώ θα έβαζα τις μνήμες πρώτα στα 200 και μετά θα ανέβαζα μόνο muti και Volts. Όπου δε βγάζει prime δίνεις ρεύμα μέχρι να το βγάλει. Mετά δοκιμάζεις συνδυασμό multi FSB.

Όχι τα mods δε βοηθάνε σε καμιά περίπτωση την CPU να πάει ψηλότερα ή σταθερά (εκεί το μόνο όπλο σου είνια το Vcore και η ψύξη). Tα mods είναι για μνήμες και chipset.

Τι μνήμες σε πια Dimm τις έχεις? Αν τις έχεις στο 1-3 βάλτες στο 2-3.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

ειχα εναν athlon xp 2000 και τωρα πηρα Barton 2600-m!μου τρεχει στα:

εχω μια temp γυρω στα 45-55!το θεμα ειναι οτι προσπαθω να τον παω παραπανω και δε ξερω γιατι δεν παει δηλαδη στα 2600 μπλε οθονες...ακομα και τωρα prime95 ειναι ασταθης και καλα!ειναι θεμα motherboard εννοω,μηπως θελει όλα τα mods που βλεπω για αυτη την abi???ειναι θεμα ψυξης???επεξεργαστη??αν και δε νομιζω το last διοτι ο zyx μου ειπε οτι χαλαρα παει και αλλο!(zyx εσυ τι voltage εχεις??)οι μνημες πιστευω ειναι αψογες....:blink: :blink: ????? ????? ?????

εμενα με αερα ετρεχε στα 2560 με 1.85 περιπου με την slk και το smartfan στο τερμα. στο λεο και παλι ειναι θεμα θερμοκρασιας. με την αχ7 και μαπα ανεμηστηρα. στα 2550 μολις ανοιγα prime μπλε οθονη με την μια. μολης εβαλα slk 60μηζ παραπανο.

Link to comment
Share on other sites

οκ!βασικα εχω τις μνημες σε dual !!θα κοιταξω για ψυξη..ποσοι βαθμοι ειναι οκ και ποιο να ειναι to max voltage που να δωσω-για να μην παθει τιποτα το cpu(αν θελετε μπορειτε να μου δωσετε μερικες ιδεες στο extreme cooling,εχω tread)-ασχετο πως μπορω αν θελω απο δω να βαζω threads και να πηγαινετε αμεσως???:D :flower:

Link to comment
Share on other sites

@ blade_pan

Βασικά εγώ θα έλεγα ότι μέχρι 2volt από BIOS για τον Barton είναι καλά με την προυπόθεση ότι δε ξεπερνάς τους 55 (με αέρα), αν και είμαι σίγουρος ότι πολύ θα διαφωνήσουν (το oc είναι ρίσκο που παίρνεις εσύ).

Για να βάλεις link στο post σου γράφεις κατευθείαν την διεύθυνση (h ttp:\\w ww....) ή

[u rl]http:\\]www...[/u rl]

ή [u rl=http:\\[u rl]ww w...[/u rl]]πρόταση που θα δίνει το link[/u rl]

@jogi

Κατέβασε το 4247 (αυτά είναι όλο το BIOS που έχει την συγκεκριμένη έκδοση ΒΙΟS του sil) και χρησιμοποίησε τους drivers 1.0.047 και δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω το L12 σε έναν 1800+(11.5x133)

Το L12 mod όταν πετύχει πάντα βγάζει επιλογή στο bios για 2600+(11.5x133)?

Εμένα δεν το βγάζει αλλά μπορώ να μπουτάρω σε μεγαλύτερο fsb!

Πέτυχε ή είναι μισοτελειωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό είναι. Είτε πάνω γειώσεις είτε κάτω το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Προσοχή γειώνουμε μόνο το σημείο ΑΗ30(στους desktop θα μας δώσει 166 και στους Mobile 200) και όχι το AG31! (στους Desktop αν το κάνουμε θα μας δώσει 200)

post-47-1416070908,8533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το reserved?? Eγώ με mobile το έχω κάνει όπως στους desktop (δηλ με τα δύο συρματάκια) και μόνο τότε είναι σταθερό με 220 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα την abit και είχα πρωτοδοκιμάσει το mod, αν έβαζα το συρματάκι στις θέσεις ΑΗ28-ΑΗ30, δεν δούλευε...έπρεπε να ενώσω τις θέσεις ΑΗ30-ΑΗ32...

...το θυμάμαι γιατί στο ιντερνετ είχε αρχικά κυκλοφορήσει η ενδεικτική φωτογραφία με ενωμένα τα ΑΗ30-ΑΗ28...μετά την αντικατέστησαν με αυτή που έδειχνε ενωμένα τα ΑΗ30-ΑΗ32 (στη σελίδα του logan)...σε μένα το L12 δούλεψε μόνο στη δεύτερη περίπτωση...

Έχει περάσει καιρός απ' όταν είχα την Abit (Δεκέμβρης), γι αυτό αν με απατά η μνήμη μου ζητώ συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Είσαι σίγουρος για το reserved?? Eγώ με mobile το έχω κάνει όπως στους desktop (δηλ με τα δύο συρματάκια) και μόνο τότε είναι σταθερό με 220 και πάνω.

και τι default FSB σου δίνει?

@vgiozo

το έχω κάνει και με τις δύο γειώσεις και δουλεύει και στις δύο περιπτώσεις εξίσου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενωμένα τα 30 - 32 και το 30-31 ταυτόχρονα για να δουλέψει το mod στον mobile. Σϊγουρα είναι έτσι ρε παιδιά?? Αν είναι να το ξαναδοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.