Jump to content



Περίεργο color-code σε UTP CAT5e


dimitris_s

Recommended Posts

Έχω ένα UTP Cat5e περίπου 25 μέτρα με περίεργο color code που ούτε 568Α είναι ούτε 568Β ούτε crossover, ούτε 1000άρι crossover ούτε τίποτα. Δε το έχω φτιάξει εγώ το καλώδιο, και ούτε θυμάμαι την προέλευσή του.

Επάνω στο καλώδιο γράφει 568Α, αλλά είναι σίγουρα handmade το καλώδιο.

Πορτοκαλί

Άσπρο πορτοκαλί

Μπλε

Άσπρο πράσινο

Πράσινο

Άσπρο μπλε

Καφέ

Άσπρο καφέ

Kαι οι 2 απολήξεις.

WTF, ξέρει κανείς τι τύπος είναι αυτός; Μήπως είναι λάθος συνδεσμολογία και την διορθώνει εσωτερικά το switch;

Εν τω μεταξύ το καλώδιο δουλεύει μπόμπα σε 1Gbps LAN (~190MB/s).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα UTP Cat5e περίπου 25 μέτρα με περίεργο color code που ούτε 568Α είναι ούτε 568Β ούτε crossover, ούτε 1000άρι crossover ούτε τίποτα. Δε το έχω φτιάξει εγώ το καλώδιο, και ούτε θυμάμαι την προέλευσή του.

Επάνω στο καλώδιο γράφει 568Α, αλλά είναι σίγουρα handmade το καλώδιο.

Πορτοκαλί

Άσπρο πορτοκαλί

Μπλε

Άσπρο πράσινο

Πράσινο

Άσπρο μπλε

Καφέ

Άσπρο καφέ

Kαι οι 2 απολήξεις.

WTF, ξέρει κανείς τι τύπος είναι αυτός; Μήπως είναι λάθος συνδεσμολογία και την διορθώνει εσωτερικά το switch;

Εν τω μεταξύ το καλώδιο δουλεύει μπόμπα σε 1Gbps LAN (~190MB/s).

απ την στιγμή που δεν είναι crossover,αλλά ένα απλό UTP όπως και να βάλεις τα καλώδια στην μία φύσα, αρκεί να τα βάλεις αντίστοιχα και στην άλλη και είσαι μπόμπα ;)

Link to comment
Share on other sites

απ την στιγμή που δεν είναι crossover,αλλά ένα απλό UTP όπως και να βάλεις τα καλώδια στην μία φύσα, αρκεί να τα βάλεις αντίστοιχα και στην άλλη και είσαι μπόμπα ;)

Wow, δε το 'ξερα αυτό.

Σ' ευχαριστώ πολυ! :T:

Link to comment
Share on other sites

LOL προσπαθουσα να βρω ενα pattern στο πως τα εχει βαλει τα χρωματα αλλα δεν εβγαλα ακρη.Στην αρχη νομιζα οτι απλα εχει αλλαχει τα ασπρο-"κατι" με το"κατι" σε σειρα αλλα ουτε αυτο ισχυει...Μαλλον απλα οπως του ηρθε τα εβαλε

Επισης οταν λες οτι δουλευει στα 190mb/s τι εννοεις?Οτι πιανεις 2 gbit???????

Link to comment
Share on other sites

LOL προσπαθουσα να βρω ενα pattern στο πως τα εχει βαλει τα χρωματα αλλα δεν εβγαλα ακρη.Στην αρχη νομιζα οτι απλα εχει αλλαχει τα ασπρο-"κατι" με το"κατι" σε σειρα αλλα ουτε αυτο ισχυει...Μαλλον απλα οπως του ηρθε τα εβαλε

Επισης οταν λες οτι δουλευει στα 190mb/s τι εννοεις?Οτι πιανεις 2 gbit???????

Και μένα αυτό με το 190mb/s μου φάνηκε κάπως περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

απλα εχει χρησιμοποιησει αλλα χρωματα. Αντι να περνα το 100αρι με πορτοκαλι/πρασινο τα περνα με πορτοκαλι/μπλε. Επισης αυτο που γραφεται παραπανω ειναι λαθος ("οπως ειναι η μια ακρη πρεπει να ειναι και η αλλη"), υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που φτιαχνεται και τα χρωματα μπαινουν για ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά σε μη-crossover όπως και να μπουν, αν είναι ιδια και από τις 2 μεριές θα παίξει κανονικά. Η κανονική συνδεσμολογία όμως πέρνει υπόψιν την εσωτερική κατασκευή του καλωδίου (σπύρες) και ουσιαστικά είναι optimized για την δουλειά.

Θεωρητικά δηλαδή ένα καλώδιο με τον κανονικό χρωματικό κώδικα θα παίξει καλύτερα.

Με κάθε επιφύλαξη, το optimazation έχει να κάνει τόσο με ηλεκτρική επαγωγή ανάλογα με τα καλώδια όσο και με το ότι (νομίζω) πως κάθε ζευγος ΔΕΝ είναι ίδια τυλιγμένα με τα άλλα, έχουν διαφορετικό αριθμό σπειρών.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο που γραφεται παραπανω ειναι λαθος ("οπως ειναι η μια ακρη πρεπει να ειναι και η αλλη"), υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που φτιαχνεται και τα χρωματα μπαινουν για ευκολια.

μπορείς να επεκταθείς λίγο παραπάνω; γιατί είναι λάθος το παραπάνω, ποιος είναι ο συγκεκριμένος τρόπος, και γιατί χρησιμοποιείται αυτός ο τρόπος [τι κερδίζουμε κλπ];

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν ειμαι και κανενας ειδικος, στα πλαισια του σπιτικου χομπυ εχω ασχοληθει.

Για το 100αρι ethernet χρειαζεσαι μονο 2 χρωματα, ενα για Tx και το αλλο για Rx. Οποτε στην straight συνδεση εχεις το πορτοκαλι ας πουμε για να στελνει και το πρασινο να λαμβανει. Επισης, σε δεδομενο μηκος utp, οι σπειρες καθε χρωματος ειναι διαφορετικες και αυτο για να μην εχουν μεταξυ τους crosstalk (συνηθως αυτη ειναι και η πιο συχνη αιτια αναμεσα σε rx και tx, και οχι με γειτονικες καλωδιωσεις). Αρα δε βλεπω και τον λογο να μην παιζει το patchcordαν επιλεξει κανεις διαφορετικα ζευγαρια απο το 568Β ας πουμε. Τελος, δεν μπορεις να βαλεις οποια καλωδια να ναι διοτι το γεγονος οτι ειναι περιστραμενα μεταξυ τους τα 2 καλωδια καθε ζευγαριου εχει καποια σημασια.. να παρουσιαζουν ηλεκτρομαγνητικη "γαιδουριά"! :shout:

Η γνωμη μου ειναι πως αν κανεις "σωστη" αντικατασταση ζευγαριου με αλλο ζευγαρι θα παιζει. Συνδεσμολογια "Οπως να ναι" ισως παιξει σε πολυ μικρο κομματι, αλλα σε μεγαλο αποκλειεται! (γι αυτο νομιζω οτι εχουμε και το πλακε utp)

Το 1000αρι utp ειναι αλλη υποθεση.. ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα επιτευματα του ανθρωπου! :magic:

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν λες οτι δουλευει στα 190mb/s τι εννοεις?Οτι πιανεις 2 gbit???????

Ναι ξέρω, περίεργο. Μεταφορά single file μεγέθους ~1GB από Sata3 σε Raid0 Sata2. Όσες φορές κι αν το δοκίμασα τόσο δίνει, με 25μετρο Cat5e καλώδιο, χωρίς σπασίματα, γωνίες κτλ. Τα NIC και των 2PC φοράνε ακριβώς το ίδιο τσιπάκι της Realtek. LevelOne Gigabit switch. (W7 και τα 2).

Θεωρητικά το μέγιστο είναι 125MB/s. Στη δική μου περίπτωση το transfer ξεκινά από ~190ΜΒ/s και πέφτει σταδιακά στα ~150MB/s. Το δοκίμασα αρκετές φορές. Μπορεί να κλέβουν και τα Windows λίγο. Όταν θα στήσω το δίκτυο θα εξάγω ασφαλή συμπεράσματα.

EDIT: Έλα το βρήκα. Το switch είναι αυτό και έχει 16 Gbps backplane. Και μαμώ τις αγορές έκανα πάλι. :p

Εξηγείται, γιατί είχα κάνει τα math για το αρχείο που αντέγραφα, βάσει της ταχύτητας μεταφοράς, και αφού το χρονομέτρησα ήταν όντως σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Gaig, δεν λέμε κάτι διαφορετικό, σε μικρές αποστάσεις (20 μέτρα? 50 μέτρα? δεν ξέρω) και για 100αρι δίκτυο, οποιαδήποτε σύνδεση "ότι να είναι" θα παίξει (αρκεί να είναι 1-1 τα καλώδια προφανώς), η ηλεκτρομαγνητικη "γαιδουριά" δεν έχει μεγάλη σημασία εκεί, είναι πολύ μικρά τα ποσά, απλά το καλώδιο δεν θα παίξει στο full.

Ενα καλώδιο με τις σωστές συνδέσεις θα παίξει καλύτερα λόγω αυτής της ηλεκτρομαγνητικής συμπεριφοράς (που προκύπτει από τις διαφορετικές σπείρες στα ζευγη).

Dimitris_s αν έχεις χρόνο και όρεξη, όταν τελοιώσεις το δίκτυο "κάψε" 2 live CDs το Backtrack 4 (distribution των linux) να κάνεις όσες μετρήσεις θες, αξιόπιστες, με το iperf.

Link to comment
Share on other sites

Dimitris_s αν έχεις χρόνο και όρεξη, όταν τελοιώσεις το δίκτυο "κάψε" 2 live CDs το Backtrack 4 (distribution των linux) να κάνεις όσες μετρήσεις θες, αξιόπιστες, με το iperf.

To iperf σκεφτόμουν κι εγώ. Will do. ;)

Link to comment
Share on other sites

myralis το εχεις δοκιμασει ή πιθανολογεις? Διοτι δε θα παιξει σε τοσο μεγαλο μηκος!

Το να ειναι τα διο ακρα ιδια ειναι η μια συνθηκη, η αλλη ειναι να χρησιμοποιεις 2 ζευγαρια στις θεσεις (1,2),(3,6). Οταν λεω μικρο μιλαω για λιγα μετρα (1,2,5 και αν). Στο πρωτο δικτυο που χρειαστηκε να φτιαξω patchcord στο χερι, τα εβαλα ολα ιδια και απλα δεν επαιζε! Αφου εφτιαξα καμποσα κλιπακια, τοτε το εψαξα.

Επισης, αν παιζει με σειρα ο,τι να ναι, ειναι πολυ πιθανο να παιζει σε πολυ μικροτερες ταχυτυτες.

Τελος, ο κατασκευαστης δε σε δεσμευει για τη χρηση του και ουτε σου λεει να το χρησιμοποιεις μονο σε περιβαλλον με σχεδον μηδαμινες ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες. Δε χρησιμοποιουμε ολοι το utp μονο μεσα στο σπιτι. Εσυ μπορει να θελεις να παρεις internet απο το modem, αλλος μπορει να θελει να ενωσει 2 γειτονικα σπιτια και να περασει το utp τυλιχτο απο τα καλωδια της ΔΕΗ. Το utp θα παιξει και στις 2 περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι το καλώδιο να φτιάχνεται σύμφωνα με τα χρωματικά πρότυπα T568A ή T568B, είτε είναι μακρύ είτε κοντό. Ο λόγος έχει προαναφερθεί πιο πάνω λίγο πολύ, τα καλώδια εσωτερικά έχουν διαφορετική πλέξη ώστε να αλληλοεξουδετερώνονται οι παρεμβολές. Για αποφυγή εξωτερικών παρεμβολών υπάρχουν τα shielded καλώδια.

Τώρα αν το καλώδιο είναι κοντό και αν από τις 2 μεριές είναι ίδια, τότε ίσως και να παίξει. Αλλά γιατί να το τζογάρετε;

Link to comment
Share on other sites

myralis το εχεις δοκιμασει ή πιθανολογεις? Διοτι δε θα παιξει σε τοσο μεγαλο μηκος!

Το να ειναι τα διο ακρα ιδια ειναι η μια συνθηκη, η αλλη ειναι να χρησιμοποιεις 2 ζευγαρια στις θεσεις (1,2),(3,6). Οταν λεω μικρο μιλαω για λιγα μετρα (1,2,5 και αν). Στο πρωτο δικτυο που χρειαστηκε να φτιαξω patchcord στο χερι, τα εβαλα ολα ιδια και απλα δεν επαιζε! Αφου εφτιαξα καμποσα κλιπακια, τοτε το εψαξα.

Επισης, αν παιζει με σειρα ο,τι να ναι, ειναι πολυ πιθανο να παιζει σε πολυ μικροτερες ταχυτυτες.

Τελος, ο κατασκευαστης δε σε δεσμευει για τη χρηση του και ουτε σου λεει να το χρησιμοποιεις μονο σε περιβαλλον με σχεδον μηδαμινες ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες. Δε χρησιμοποιουμε ολοι το utp μονο μεσα στο σπιτι. Εσυ μπορει να θελεις να παρεις internet απο το modem, αλλος μπορει να θελει να ενωσει 2 γειτονικα σπιτια και να περασει το utp τυλιχτο απο τα καλωδια της ΔΕΗ. Το utp θα παιξει και στις 2 περιπτωσεις.

Πιθανολογώ.. Απλά λέω αυτα που.. έμαθα από καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο σε χαλαρή κουβέντα, για να το ξεκαθαρίσουμε, δεν διαφωνω μαζί σου, απλα νομίζω ότι για λίγα μέτρα (όπου για μένα λίγα είναι τα 20-50, για εσένα λίγα είναι τα 3-4) θα παίξει, σίγουρα θα έχει επιπτώσεις και στην ταχύτητα, εξαρτόμενη και απο το περιβάλλον, αλλα δεν ξέρουμε πόσο ακριβώς..

Ίσως παίξω λίγο αν βρω χρόνο.. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.