Jump to content



Αγορά compact από ebay.co.uk. Με το ρεύμα/φόρτιση, τι γίνεται?


Recommended Posts

Έτοιμάζομαι για αγορά νέας ψηφιακής (είμαι ανάμεσα σε Canon G12, Nikon P7000 και Panasonic Lumix LX5), καθώς η τωρινή πανάρχαια Sony μάλλον τα'χει παίξει και μου κάνει τρομερά κουλά...

Μου δημιουργήθηκε, λοιπόν, μία απορία (προφανώς ανόητη, αλλά δεν έχω ξαναγοράσει από UK): τι συμβαίνει με το ρεύμα που χρειάζεται για να φορτίσει μπαταρία της ψηφιακής? Στο UK παίζουν επίσης 220V ή ισχύει κάτι άλλο και φέρνοντάς την από κει, θα φάω καμία ήττα? Ξέρει κανείς τι ισχύει? Μήπως τα ηλεκτρικά της ψηφιακής είναι universal (διαθέτει αντάπτορες δλδ) έτσι ώστε να είναι λειτουργική οπουδήποτε στον πλανήτη?

Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν η φωτογραφικη σου περνει ΑΑ ..δε συζηταμε για κατι..προφανως υποννοεις αν εχει δικια της μπαταρια...λογικα τοτε αυτο θα σου κανει

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, ναι και οι τρεις υποψήφιες έχουν δικές τους μπαταρίες (και όχι ΑΑ), οπότε αν μιλάμε απλώς για έναν αντόπτορα πρίζας, τότε είμαστε ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και την olympus xz1 (όταν κυκλοφορήσει..)

Thanx for the tip!

Τις έχω ψάξει όλες, εντυπωσιακός ο φακός της, εξίσου εντυπωσιακό Macro/Supermacro, αλλά στην πράξη παρουσιάζει θόρυβο ήδη από ISO400 και σε JPEG και σε RAW, ενώ και από βίντεο απλώς ΟΚ. Επιπλέον, κoστίζει βαρβάτες 130 λίρες παραπάνω από μία LX5 πχ (αν όχι καλύτερη, τουλάχιστον ισάξια).

Ίσως ξέρετε κάτι παραπάνω βέβαια, όλες οι προτάσεις και οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

130 λίρες παραπάνω δεν αξίζει!

Αλλά βλέπω μόνο ένα πωλητή στο ebay, ίσως αργότερα να πέσουν οι τιμές..

Από ελληνικό κατάστημα βλέπω ότι αναμένεται η olympus τέλος Φεβρουαρίου..

Από dpreview (raw)

Untitled.jpg

Έχει λίγο παραπάνω θορυβο νομίζω αλλά και λίγη περισσότερη λεπτομέρεια η olympus

Τεσπά μικρές οι διαφορές πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι "πληροφορίες" στις παραπάνω εικόνες. Η αλήθεια είναι ότι οι διαφορές είναι γενικά οριακές (δεν πρόκειται να διυλίσω τον κώνωπα για τον τελευταίο κόκκο σε ISO1000000000...), οπότε αναπόφευκτα όλα θα παιχτούν στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ...το ζησαμε και αυτο..

Ποια compact βγαζει το λιγοτερο θορυβο στα 1600iso...και μαλιστα στα 10-12mpx..

Να θυμαστε ημερομηνια της κουβεντας γιατι..

πριν χρονια αντιστοιχες κουβεντες γινοντουσαν για 400iso στα 4-5 μπχ..και οτι παραπανω mpx μονο θορυβο θα προσφερουν.

Τεσπα...για αυτο ειναι τα raw...γιατι μπορεις να τα κανεις οτι θες..

Αν εχεις την λεπτομερεια μπορεις να ανεβασεις το color περισσοτερο και to luminance (στο noise reduction) πιο συντηρητικα ωστε να παρεις πιο καθαρη εικονα μετατρεποντας την σε jpg.

Το οτι στο παρουσιαζει ετσι η "μαμα" εταιρια δεν σημαινει κατι ...

Με ενα firmware μπορει να το γυρισει σε πιο soft και καθαρο..

Link to comment
Share on other sites

NTG, μιας και είσαι τόσο μέσα στα πράγματα, με το ρεύμα/φόρτιση με αγορά από UK παίζει αυτό που μου είπανε τα παιδιά? Όταν ξακαθαρίσω αυτό, θα ψάξουμε και για ψηφιακή... :)

Link to comment
Share on other sites

Canon dslr από UK είχε μέσα στο κουτί δύο ειδών καλώδια για τον φορτιστή.

Το Ευρωπαϊκό

800px-Euro-Flachstecker_2.jpg

και το αγγλικό φις

G_plug.png

στην άλλη άκρη και τα δύο κατέληγαν σε αυτό

IEC60320_C7.jpg

για αυτόν τον φορτιστή

canon_lce5_charger.jpg

που παίζει από 110V μέχρι 240V

Link to comment
Share on other sites

H LX-3 που έχω (υποθέτω και η LX-5) έχει παρόμοιο φορτιστή με την ίδια διπολική υποδοχή όπως και η Canon που παράθεσε ο Tsene. Δεν θυμάμαι αν είναι όντως 110-240V, μπορώ να το κοιτάξω το βράδυ.

Δες τα manual των μηχανών για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.