Jump to content



Επιλογή dslr


Recommended Posts

Αυτή την στιγμή στο σπίτι υπάρχει μια nikon coolpix s700

(την μέρα καλά πάει, το βράδυ η εικόνα θυμίζει χριστουγεννιάτικο δέντρο από τον θόρυβο)

και μία φιλμάτη f70 με af nikkor 35-80

στο ζουμί όμως..

θέλω να μου προτείνεται μια dslr (nikon κατά προτίμηση,αλλά δεν έχω πρόβλημα και με τις άλλες μάρκες)

με budget 500-750 ευρώ (δεν ξέρω το ακριβές budget γιατί δεν ξέρω και με πόσα θα συνεισφέρει ο father)

επειδή την f70 δεν την χρησιμοποιούμε άλλο

δεν με θα πείραζε να πάρω τον 35-80 αν κουμπώνει

ps.η αγορά δεν είναι 100% σίγουρη αλλά αν θα γίνει ,μπορεί να γίνει μέχρι και τις 15 Μαρτίου περίπου

που σημαίνει ότι αν είναι να βγει κάποιο νέο μοντέλο ως τότε να περιμένω....

ps2.η μηχανή αυστηρά πρέπει να είναι καινούργια (μεταχειρισμένη λόγω της απειρίας μου δεν εμπιστεύομαι να πάρω)

ps3. με την φωτογραφία δεν θα πολύ-ασχοληθώ μέχρι το καλοκαίρι (αχχ άτιμες πανελλήνιες)

αλλά θα ήθελα οι αναμνήσεις μου απ την 7ήμερη στην Βαρκελώνη όσο αφορά τις φωτογραφίες να είναι ποιοτικές

sorry για το μεγάλο post

post-15544-1416075006,9876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

D90, λογικά θα τη βρεις γύρω στα 580-600€ στο κέντρο. Ο φακός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά αλλά τα 35mm για κάτω άκρο σε DX είναι πολλά. Σου προτείνω να την πάρεις με τον kit 18-55 VR ή 18-105 VR.

Link to comment
Share on other sites

D90, λογικά θα τη βρεις γύρω στα 580-600€ στο κέντρο. Ο φακός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά αλλά τα 35mm για κάτω άκρο σε DX είναι πολλά. Σου προτείνω να την πάρεις με τον kit 18-55 VR ή 18-105 VR.

ευχαριστώ για την πρόταση...

ξέχασα να αναφέρω ότι μένω έξω από την καβάλα.....

και η Αθήνα δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου

edit...

αρχικά κοιτούσα κάτι σε d3100-d5000 αλλά είπα να ρωτήσω μια δεύτερη γνώμη...

2ον...τώρα βλέπω review στο dpreview και βλέπω πως το review είναι του 2008

μήπως το ότι είναι ήδη 3 χρόνια στην αγορά αποτελεί μείον?

Link to comment
Share on other sites

λογικα ..νεες μηχανες στην κατηγορια που ψαχνεις θα ερθουν προς καλοκαιρι μερια..(ιουλ-σεπτ).

Οποτε μεταξυ των d3100 και d7000 που ειναι τα πιο προσφτα μοντελα στα 500Ε και 1000Ε αντιστοιχα χωραει μια μηχανη ανετα..(d5100???τα διψηφια σιγα σιγα εξαφανιστηκαν)

Με το σκεπτικο αυτο ..δεν θα εδινα 600-700 για την d90..

Για την ακριβεια θα κυνηγουσα μεταχειρισμενο αν βιαζομαι ή θα επαιρνα απο σεπτεμβρη το νεοτερο.(αν αξιζει)

Μια μτχ d5000 στα ~350Ε...μιας και εχεις φακους απο nikon μου ακουγεται η ιδανικη λυση.

Και κρατα τα ρεστα για την 5ημερη...(ασε και τον πατερα ησυχο:p)

Link to comment
Share on other sites

λογικα ..νεες μηχανες στην κατηγορια που ψαχνεις θα ερθουν προς καλοκαιρι μερια..(ιουλ-σεπτ).

Οποτε μεταξυ των d3100 και d7000 που ειναι τα πιο προσφτα μοντελα στα 500Ε και 1000Ε αντιστοιχα χωραει μια μηχανη ανετα..(d5100???τα διψηφια σιγα σιγα εξαφανιστηκαν)

Με το σκεπτικο αυτο ..δεν θα εδινα 600-700 για την d90..

Για την ακριβεια θα κυνηγουσα μεταχειρισμενο αν βιαζομαι ή θα επαιρνα απο σεπτεμβρη το νεοτερο.(αν αξιζει)

Μια μτχ d5000 στα ~350Ε...μιας και εχεις φακους απο nikon μου ακουγεται η ιδανικη λυση.

Και κρατα τα ρεστα για την 5ημερη...(ασε και τον πατερα ησυχο:p)

λοιπόν μικρές διορθώσεις...

ανέφερα ρητά ότι δεν θέλω μεταχειρισμένη...

2ον και εγώ καμιά 5100 περίμενα να πω την αλήθεια...

3ον η εκδρομή είναι 7 ημέρες :p

και ο πατέρας ψήνεται εξίσου με εμένα...απλά εγώ τον φυτίλιασα

τώρα δεν ξέρω ...να πω την αλήθεια την δ3100 την είδα live και την κράτησα....(την έχει ένας γνωστός μου)

λίγο μικρό grip μου φάνηκε πως έχει...την δ90 δεν την έχω δει αλλά οι φωτογραφίες στο nikon.gr δείχνουν λίγο τραχιά πλαστικά και γενικότερα χειρότερη ποιότητα κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ σε ανάλογο δίλλημα είμαι, τελικά κατέληξα οτι αν η μηχανή δεν έχει οθόνη τουλάχιστον 2.5" & live view είναι άχρηστη. Επίσης μέχρι iso400 δεν πρέπει να βλέπεις μλκιες στο μαυρο.

Απο εκεί και πέρα, Nikon, canon, kalua όλα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με την λογική ότι 8-9 του 11 έχουμε δ5100(ή όπως αλλιώς να'ναι) ανάμεσα στα 500-1000 ευρώ

γιατί να προτιμήσω ένα παλαιότερο μοντέλο και να μην πάω σε κάτι νεότερο (aka d3100)

άλλωστε σύμφωνα με τον skroutz

d3100 +18-105 vr =650

d5000 +18-105 vr =680

αλλά στα 30 ευρώ δεν θα σφαχτούμε αν πραγματικά τα αξίζει η 5000

Link to comment
Share on other sites

η 3100 μπορει να ειναι καινουριο μοντελο ...αλλα ειναι πανακριβο..και σαφως υπολειπεται απο την d90..το οποιο βεβαια ειναι σε παραπανω λεφτα τα οποια κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να δωσεις στην προυσα φαση.

Οποτε για καινουρια πας σε d5000..(το οποιο δεν εχει moteraki αλλα με τον 18-105 δεν 8α σε νοιαξει στο ελαχιστο.

@νοδσλ εβγαλες ακρη ή ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα. περιμένω πολλές απαντήσεις από διάφορους

@ NTG,

δες τις δύο φωτό(RAW) και πές μου. Δεν είναι πιο καλή η εικόνα της D5000? Της 500D φαίνεται καμμένη. + Η nikon είναι πιο ξυράφι.

http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD5000/samples/comparedto/studio/highISO/500D_NR-Std_ISO800.JPG

http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD5000/samples/comparedto/studio/highISO/D5000_NR-Norm_ISO800.JPG

Κολλάω στα features ρε γμτ και στην πολύ καλύτερη οθόνη της 500D. Αν μου κάτσει η 5000 μεταχείρα απο παιδί που περιμένω θα την χτυπήσω, έχει δεν έχει μοτερ.

Το θεωρείς μεγάλη απουσία; Πόση οικονομική διαφορά να έχουν οι AF-S απο τους απλούς;

EDIT: http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page32.asp

κοιτώντας την παραπάνω σελίδα μπερδεύτηκα. wtf, φωτόμετρο γτπκ και οι 2? Αλλο contrast σε αυτές άλλο στις άλλες. Άλλοτε έχει moire άλλοτε όχι. Τελικά; Πιο είναι το συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια βλεπω την canon για πιο "ξυραφι" αλλα οπως και να εχει δεν με ενδιαφερει τι κανει στα normal settings η εκαστοτε εταιρια για να βγαλει το jpg.

Οσο ξουραφια ειναι/δεν ειναι αυτες οι εικονες ..αν δεν παρεις τον 50 1.4 ή καποιον αντιστοιχο ξουραφενιο ..δεν θα τις δεις.

Οπως επισης παλι δεν θα τις δεις γιατι 99% δεν θα μπεις ποτε στην διαδικασια να κατσεις να κανεις τετοιο πραμα..(ασε που θα σου λειπει ο αλλος με την αλλη μηχανη).

Αν θες features ..κυνηγησε τα..

Απο φακους τι μπορεις να κανεις/βρεις???

Γιατι αν ολοι γυρω σου εχουν nikon και συ παλευεις με ενα φακο canon (σε canon μηχανη) μαλλον θα την ηθελες την nikon .(και τουμπαλιν βεβαια).

Oσο για το μοτερακι εν ετη 2011 μου ειναι αδιαφορο αν δεν εχει..(περα του οτι εχω canon).

Εποχης d40/d40x... (2006-2007) ναι ηταν ελλειψη...Τωρα καθε "φτηνος" φακος εχει νεα εκδοχη με μοτερακι ειτε sigma ειτε απο ταμρον.

Oi καλοι νικον αν θες να τα σκασεις εχουν.

Καποιοι φτηνοι nikon που δεν εχουν μοτερακι ..μπορεις να βρεις αλλη εναλλακτικη πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, άμεσα γύρω μου έχω nikon. Αλλά και canon μπορώ να βρώ. 50/50 είμαι.

Περιμένω για D5000 στα 400 κοντά απο παλικάρι με το φακό του κιτ καινούργια με λίγα κλικ. Απο την άλλη εκεί που φτάσαμε με κανα 500άρι το σκέφτομαι για 500D. Οριακά είμαι.

Απο την άλλη 370 που θέλει ο άλλος για 20000κλικ, χωρίς φακό & εγγύηση δεν με ενθουσιάζουν... rly. Ακόμα και για 40D που έχει τα χρονάκια της.

Υπόψην, απέκλεισα οτιδήποτε έχει μικρότερη οθόνη απο 2.5" και δεν έχει Live view...

Δες και εδώ μια άποψη. http://www.digitalreview.ca/content/Nikon-D5000-D90-Compared-to-Canon-Rebel-T1i-500D.shtml

Link to comment
Share on other sites

2.5" oθονη εχω καιρο να δω..

2.7 νομιζω εχει η δ5000 και 3" oi canon που κοιτας...οποτε εφοσον δεν πας για d40/d60 ..εισαι σε καλο δρομο:p

Liveview ειναι καινουρια μοδα (σχετικα το "καινουρια")..μπρος στο δρομο που χαραξαν oi compact...

Βεβαιως θα το βρεις ακομα και στην "παλια" 40D..οποτε dont worry.

Αν ο φακος του κιτ με την d5000 ειναι ο 18-55 VR εχει καλως..

Link to comment
Share on other sites

2.5" oθονη εχω καιρο να δω..

2.7 νομιζω εχει η δ5000 και 3" oi canon που κοιτας...οποτε εφοσον δεν πας για d40/d60 ..εισαι σε καλο δρομο:p

Liveview ειναι καινουρια μοδα (σχετικα το "καινουρια")..μπρος στο δρομο που χαραξαν oi compact...

Βεβαιως θα το βρεις ακομα και στην "παλια" 40D..οποτε dont worry.

Αν ο φακος του κιτ με την d5000 ειναι ο 18-55 VR εχει καλως..

Ναί ο VR είναι. Σχετικά με το live view δεν έχει καμία κάτω απο D90... λολ?

Επίσης απο canon έχουν απο 450 και πάνω.

Τέλος οι οθόνες και των 2 είναι 2.7" πραγματικές. Απλά και οι δύο (D5000&500D) αναφέρουν 3".

Γενικά β0ρδελ... Υπάρχει και μια D60 με 18-55VR στα 190 και με κολάζει...

Link to comment
Share on other sites

H d60 αν και δεν έχει live view και είναι κάπως υποδέεστερη της d5000 εντούτοις είναι μια πραγματικά πολύ τίμια μηχανούλα και η τιμή που αναφέρεις, με δεδομένο ότι περιλαμβάνει και τον vr φακό μου φαίνεται σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βγαλει μεζουρα να τις μετρησω..οι canon δηλωνονται 3 ιντσων και η nikon 2.7"

(νομιζω 40δ ειναι κιολας 3 ιντσες..εννοω ειναι οντως 3)

Liveview εχει και η d5000....(και οτιδηποτε απο canon που εχει digic 3 και πανω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.