Jump to content



Επιλογή dslr


Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SzYRvaD-xkQ]YouTube - Stewie - Say Whaaaaaaat?[/ame]

Δεν είναι το ίδιο με την A640 που έχω; Ουσιαστικά βλέπω συνέχεια τι κοιτάει ο φακός. Οπότε ξέρω και τι βγάζω, και πώς θα βγεί με τις ρυμθίσεις που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Σε μερικές μηχανές (πχ στη D300, βαριέμαι να ψάξω για τη D5000 :p) δεν υπάρχει AF με το LV, η αν υπάρχει, είναι πολύ αργό λόγω CDAF (πχ στη D7000). Επίσης είναι τέτοιο το πιάσιμο τους που δε βολεύει για να τις κρατάς σαν compact.

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες sony dslr (σε δύο που έχω δει εγώ τουλάχιστον) είναι ακριβώς όπως των compact και ίσως και καλύτερο, γιατί έχουν ξεχωριστό αισθητήρα για το live view και δεν ανεβοκατεβαίνει ο καθρέφτης (βλέπε παρακάτω).

Στη D300 μου όμως πχ, είναι τελείως άβολο γιατί βλέπεις με άψογη απόκριση μεν και ευκρίνεια, αλλά αφενός δεν αλλάζει κάτι ανάλογα με τις ρυθμίσεις (ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι από τις 1-2 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει) και το χειρότερο, για να εστιάσεις πρέπει να κατέβει ο καθρέπτης (ακα να σβήσει το LV) και αφού τραβήξεις, τότε ξανα-ανεβαίνει ο καθρέπφτης και ενεργοποιείται πάλι.

Αν βέβαια φωτογραφίζεις σταθερά θέματα και έχεις τη μηχανή σε τρίποδο τότε τα παραπάνω δεν είναι πολύ σημαντικά. Τα όποια προβλήματα θα τα αντιμετωπίσεις με κινούμενα θέματα κλπ

Είναι και άβολο αρκετά όπως λέει και ο racer αλλά με φακό στο μέγεθος του 18-55 δεν θα σε κουράσει ιδιαίτερα. Αν φυσικά πας και βάλεις κανενα μεγάλο (και χωρίς grip ) τότε θα φτύσεις αίμα και θα καταλάβεις ότι σε μια dslr τελικά δεν έχει και πολύ νόημα.

Τώρα βέβαια, ό,τι και να λέμε δεν έχει και πολύ νόημα. Το καλύτερο είναι να πιάσεις τις μηχανές που έχεις υπόψην στα χέρια σου για να δεις και μόνος σου τι ακριβώς γίνεται και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

edit: αυτό που λέει ο racer για αργό AF δεν νομίζω πως ισχύει, όχι στη d300 τουλάχιστον. Ο μόνος περιορισμός είναι αυτός που σου ανέφερα με τον καθρέφτη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο αργο σιγουρα..

Βολευει μονο (χωρις να ειμαι σιγουρος για το "μονο") για να δεις οτι εχεις εστιασει απολυτα στο ακινητο αντικειμενο σου (κατα προτιμηση manual) πριν τη ληψη και να καδραρεις σε μια οχι και τοσο ευκολη θεση(πχ τερμα χαμηλα οπου και θα πρεπει να ξαπλωσεις για να δεις απο το vf ή να το παιξεις στην τυχη.Μερικες φορες βοηθαει και το πρωτογονο not-so-liveview την αφηνεις εκει που θες τραβας βλεπεις το preview και αναλογα πραττεις στην δευτερη ληψη:p)

Aργα η γρηγορα θα πρεπει να μαθεις να τραβας απο VF παντως..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου με το Live view είναι εκτός απο το καδράρισμα και το πώς σκατά βγαίνει η φωτό. Απο άποψη θα βγεί μαυρη μαυρίλα η καμένη εντελώς. Με αυτό τι κάνω;

Με την A640 κρατάω λίγο το κουμπί που τραβάει και μου δείχνει ακριβώς αν είναι καμμένη, σκοτεινή ή κομπλέ. + το φωτόμετρο μου δείχνει πόσο ακόμα θέλει ή όχι σε f ή διάφραγμα. "Σπάω" και την οθόνη και τραβάω απο όπου νάναι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το φωτόμετρο για το σκοπό αυτό (στις nikon τουλαχιστον, η canon δεν ξέρω αν το έχει ανακαλύψει :p)

Eίναι αυτή η μπάρα που φαίνεται στην εικόνα

+.........0.........-

+ --> Υπερφωτίζεις

0 --> Ισορροπία

- --> Υποφωτίζεις

nikon-d5000-straight-lcd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο hayas εννοείται ότι υπάρχει και μέσα στο σκόπευτρο για να μη χρειάζεται να κοιτάς την οθόνη. Επίσης εκεί απεικονίζονται κι' άλλες πληροφορίες, το διάφραγμα, η ταχύτητα, το ISO σε μερικές μηχανές, το counter για το πόσες ακόμα μπορείς να τραβήξεις κλπ.

EDIT: Πάνω που πήγα να το γράψω.. ό,τι είπε ο NTG.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο ένα σημείο και μετά είναι το πόσο καλά υπολογίζει και το φωτόμετρο. Γιατί μπορεί να σου λέει οκ και να είναι καμμένη σε αυτό που θέλω να βγάλω. Το έχω δεί ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, είναι και ανάλογα τις συνθήκες.

Σε κάθε περίπτωση μετά από 20-30 κλικ θα καταλαβαίνεις μόνος σου πότε είναι οκ ή αν πρέπει να τσιμπήσεις λίγο το ev.

Δεν είναι τίποτα δύσκολο ή κάτι το οποίο πρέπει να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν ειναι το ποσο καλα υπολογιζει το φωτομετρο..

Ειναι το ποσο καλα ξερεις να το χρησιμοποιεις.

Εξαλλου το raw θα σου δωσει το περιθωριο να σωσεις εως και 2 stop στην επεξεργασια..

(αν εχεις βγει τοσο off)

οποτε μην τρελλαινεσαι..

Λιγο να νιωθεις θελει το τι κανεις και τι θες να βγαλεις και δεν 8α εχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για εμένα το θέμα έχει καταλήξει σε

d3100 vs d5000 όπου έχουμε

14,2mp vs 12.2 mp

3inch vs 2.7 swivel (αν και δεν έχω κατανοήσει την χρησιμότητα της)

1080p @24fps με af κατά την διάρκεια του βίντεο vs 720p@24fps χωρίς af

3fps vs 4fps

και τώρα τα κοινά

φακός 18-105 vr όπου και οι δύο είναι ~660

ή doublekit (18-55+55-200 όπου εντοπίζω διαφορές τιμής μάλλον λόγω διαθεσιμότητας ή σφάλματος στα site)

ερώτηση...

η microsd 8gb που έχω στο κινητό για αρχή θα κάνει δουλειά ή θα καταριέμαι την ώρα και την στιγμή για τα writes? :p

edit απο canon δεν υπάρχει τπτ αξιόλογο σε αυτές τις τιμές ?

ή επειδή έχω ζήσει την nikon reality προτείνετε nikon?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα χρειαστείς αντάπτορα microsd to sd για να την βάλεις στη μηχανή. Όσο για την ταχύτητα τρέξε ένα crystal disk mark να δούμε τι κάνει. Λογικά δεν θα έχειςς πρόβλημα παρά μόνο αν ξεσκίσεις το burst

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα χρειαστείς αντάπτορα microsd to sd για να την βάλεις στη μηχανή. Όσο για την ταχύτητα τρέξε ένα crystal mark να δούμε τι κάνει. Λογικά δεν θα έχειςς πρόβλημα παρά μόνο αν ξεσκίσεις το burst

αντάπτορα έχω ήταν πακέτο με την κάρτα τώρα για cdm

λίγο υπομονή για να μπει με edit

edit

με τον αντάπτορα σε card reader

Sequential Read : 8.358 MB/s

Sequential Write : 6.490 MB/s

Random Read 512KB : 8.382 MB/s

Random Write 512KB : 1.794 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 2.004 MB/s

Random Write 4KB (QD=1) : 0.017 MB/s

Random Read 4KB (QD=32) : 1.992 MB/s

Random Write 4KB (QD=32) : 0.017 MB/s

ενώ με απευθείας usb2.0 αντάπτορα

Sequential Read : 18.769 MB/s

Sequential Write : 10.238 MB/s

Random Read 512KB : 18.667 MB/s

Random Write 512KB : 2.093 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 3.595 MB/s

Random Write 4KB (QD=1) : 0.017 MB/s

Random Read 4KB (QD=32) : 3.647 MB/s

Random Write 4KB (QD=32) : 0.034 MB/s

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι υπάρχουν κ αλλά μοντέλα... sony α580, pentax k-r , canon 550D . Επιλογές υπάρχουν όμως το θέμα είναι τι θα σε βόλεψη περισσότερο στο χέρι. Και νομίζω ότι από εδω Θέλω να αγοράσω την πρώτη μου DSLR και δεν ξέρω τι να διαλέξω θα βρεις πολύ περισσότερες απαντήσεις από ότι σε αυτό το forum στο θέμα φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.