Jump to content



x58+ Ι7 920 (Sebastian) VS P67+2500k (Alexopus6)


sebastian

Recommended Posts

ρε μαν, δεν εχει να κανει με το τι θα παρει ο καθενας.... απλα ενα ενδιαφερον review μη καταληξει παρωδια...

Εμενα δε με αφορα ουτως η αλλος, με single gpu δεν υπαρχει καν διλλημα...

Αλλα πηγατε να κανετε κατι πολυ ενδιαφερον που δεν υπαρχει πουθενα αλλου εκει εξω στο net, και ειναι κριμα να ξεφυγετε απο το αρχικο σχεδιο και να καταληξει αλλου και αλλου.

Ο στοχος ειναι να βγουν χρησιμα συμπερασματα, και οχι να κερδισει ο Α ή ο Β...

Στην τελικη σου ειπα απο πριν οτι δε λεει και τιποτα που βγηκλε 2% πανω στο vantage o sandy bridge....σιγα, σε 1024x768 και σε synthetic benchmark....τα real games παντα μετρανε στη γνωμη μου πολυ παραπανω, και αυτα τα "πηρε" το Χ58 (οσα ετρεξαν μεχρι τωρα anyway)

Συνεχιστε στο αρχικο σχεδιο, βγαλτε αποτελεσματα σε αλλα 5 games ολων των ειδων για να υπαρχει ενα καλο δειγμα, συγκενρωστε τα στην αρχη και ολοκληρωστε το αρχικο καλο σχεδιο....τα υπολοιπα περιττευουν

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply
ρε μαν, δεν εχει να κανει με το τι θα παρει ο καθενας.... απλα ενα ενδιαφερον review μη καταληξει παρωδια...

Εμενα δε με αφορα ουτως η αλλος, με single gpu δεν υπαρχει καν διλλημα...

Αλλα πηγατε να κανετε κατι πολυ ενδιαφερον που δεν υπαρχει πουθενα αλλου εκει εξω στο net, και ειναι κριμα να ξεφυγετε απο το αρχικο σχεδιο και να καταληξει αλλου και αλλου.

Ο στοχος ειναι να βγουν χρησιμα συμπερασματα, και οχι να κερδισει ο Α ή ο Β...

Στην τελικη σου ειπα απο πριν οτι δε λεει και τιποτα που βγηκλε 2% πανω στο vantage o sandy bridge....σιγα, σε 1024x768 και σε synthetic benchmark....τα real games παντα μετρανε στη γνωμη μου πολυ παραπανω, και αυτα τα "πηρε" το Χ58 (οσα ετρεξαν μεχρι τωρα anyway)

Συνεχιστε στο αρχικο σχεδιο, βγαλτε αποτελεσματα σε αλλα 5 games ολων των ειδων για να υπαρχει ενα καλο δειγμα, συγκενρωστε τα στην αρχη και ολοκληρωστε το αρχικο καλο σχεδιο....τα υπολοιπα περιττευουν

Βασικά θέμα τσέπης είναι, και σου ανέφερα τον χρήστη spartangr (4Χ580GTX) και το setup που ήθελε να φτιάξει....

Το P67 δεν θα τον κάλυπτε σε αυτό... πήρε το καλύτερο που είναι το Χ με τον 980Χ...

και που σίγουρο μόλις βγει το Χ68 θα τα πετάξει ολα και θα πάρει Χ68+SANDY+4XKEPLER...

Πιστεύω να κατάλαβες τον ορο της high end πλατφόρμας και του entry...

Απλα το entry εγινε καλύτερο σαν νεο που ειναι και περνει λίγο άρωμα απο high....Μεχρι να ερθει το Χ68!

Αλλιώς θέλω έναν που να μου δώσει P67 score που να περνάει σε VANTAGE, UNIGINE, 3D MARK 2011 το Χ58....

Μιλάω για απόλυτο score... ολα ειναι του Χ!

Τωρα σε 3D MARK 1821 Αθανάσιος διάκος edition κατι κανουν τα entry...

Link to comment
Share on other sites

Tι σκ@τ@ λετε τα ιδια και τα ιδια ρε παιδια εδω και σελιδες... Ειπαμε το Xtreme ειναι αλλου.. (takis-pa + παστελι δωρο):):p

Θελετε SB? Παρτε SB και μετα απο 5-6 μηνες αγγελια τα Ρ67 για μεταβαση σε s1356 & s2011... Τα ιδια ισχυουν και για το Χ58.

Θελεις να παιζεις στα 8GHZ? Παρε Ρ67, ΑΛΛΑ...

Οπως και να το δεις ομως το Χ58 ειναι το Xtreme... Γιατι?

Γιατι παρεχει full υποστηριξη χ16 σε 2-4 καρτες (+ΝF200) και δεχεται τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ! (980Χ&990Χ).-

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνενοουμαστε....μαλλον εγω δεν εχω καταλαβει σωστα το θεμα του review...

Αν το θεμα του review ειναι "Αν το παλιο Xtreme ανεξαρτητος κοστους ειναι καλυτερο απο το καινουριο Mid" τοτε εχετε λαθος εξαρτηματα, φερτε το μηχανημα του takispa, αλλαξτε και τον τιτλο και ξανακαντε τα απο την αρχη. Χωρις κανενα ενδιαφερον βεβαια για το αποτελεσμα, αλλα τουλαχιστον εντος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Tι σκ@τ@ λετε τα ιδια και τα ιδια ρε παιδια εδω και σελιδες... Ειπαμε το Xtreme ειναι αλλου.. (takis-pa + παστελι δωρο):):p

Θελετε SB? Παρτε SB και μετα απο 5-6 μηνες αγγελια τα Ρ67 για μεταβαση σε s1356 & s2011... Τα ιδια ισχυουν και για το Χ58.

Θελεις να παιζεις στα 8GHZ? Παρε Ρ67, ΑΛΛΑ...

Οπως και να το δεις ομως το Χ58 ειναι το Xtreme... Γιατι?

Γιατι παρεχει full υποστηριξη χ16 σε 2-4 καρτες (+ΝF200) και δεχεται τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ! (980Χ&990Χ).-

Αυτη ειναι η ουσια του review...

Βασικα για μενα μετρανε τα games, και σε games δεν εχασε κανενα score το Χ58 σαν setup μου...To oποιο ειναι και 3 ετων (920 και X58 σαν προιοντα) Ο 920 υπαρχει πανω απο 2 χρονια και το Χ58 κανει Χ16 SLI και ΤriSLI και QuadSLI απο την αρχη του (δεν αλλαζουν αυτα) γι αυτο και το P ειναι καταδικασμενο να ειναι στην σκια του

Δεν με ενδιαφέρουν τα bench...

Aπλα πάτε να αποδείξετε το αναπόδεικτο και φύγαμε αλλού Blinky...και σου λέω με νέες κάρτες γραφικών θα έχουμε και άλλο άνοιγμα

Αυτό το έχει κανονίσει η ΙΝΤΕΛ..

Το σιγουρο ειναι οτι το Χ68 θα κανει party....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σε 3D MARK 1821 Αθανάσιος διάκος edition κατι κανουν τα entry...

το 3dmark06 έγινε αθανασιος διάκος ε? :hehe: οκ....

αν πήγαιναν όλα κομπλε την μέρα που πήραμε τα νουμερα οκ... αλλα δεν......

Link to comment
Share on other sites

το 3dmark06 έγινε αθανασιος διάκος ε? :hehe: οκ....

αν πήγαιναν όλα κομπλε την μέρα που πήραμε τα νουμερα οκ... αλλα δεν......

Αlexopus6 εγώ ξέρω οτι φτάσαμε σχεδόν τις 3.000 εμφανίσεις σε 1,5 μέρα!!!!! :hehe:

...παμε για μεγάλο ρεκορ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ σας το λεω..Αλλα εχετε καταλαβει οτι μονοι σας εχετε θεοποιησει το Χ58 ? Λες και καποιος απο εδω σας ειπε οτι ειναι σκαρτο και ειναι για πεταμα..!

Φυσικα και οχι..! Αλλα οπως ειπατε ΟΤΙ και να κανουμε θα βγει το Χ68 και θα τα θερισει ολα..!

Ο Καλυτερος επεξεργαστης μπορει να ειναι μεν ο 980x/990x αλλα εγω φτιαχνω ολοκληρο συστημα Sandy Bridge με το 1000ρικο και του ριχνω στα αυτια γιατι εμενα παει στο θεο..! + Οτι ο επεξεργαστης(SB) ειναι παντοδυναμος..

Επισης ο 980x δεν απευθηνεται ΚΑΝ στους gamers αλλα στους extreme overclockers που θελουν να βγαλουν τα score! Αλλα μιλαμε για πλατφορμες εδω..οχι για επεξεργαστες!

Ποιο ειναι το νοημα του ποστ μου.. Εαν δεν το εχετε καταλαβει Εσεις με 3-4-15 οθονες και αλλες 50 καρτες απο πισω ειστε σαν τον ψηλο ( οι λιγοι ) μεσα στα αχυρα ( μαζα ).!! Η μαζα λοιπον χρησιμοποιει 1920x1080/1200 οποτε θεωρητικα το P67 υπερτερει πολυ για την μαζα..! Γιατι με το turbo ενας απλος 2600 παει 3.9ghz!Οποτε του φτανει και του περισσευει..!To X58 εφαγε κατα πολυ τα ψωμια του..! Τωρα το ξεζουμιζουν οσο μπορουν να βγαλουν κανενα φραγκο ακομα..! Δεν υπαρχει καν συζητηση για το τι θα παρει καποιος που θελει καινιουργιο συστημα τωρα..!Φυσικα P67

Το review σας ειναι καλοδεχουμενο μεν.! Και πολυ καλα κανατε να μας το δειξετε..! Αλλα ειδατε τι γραφουν ολοι ?? 1920x1080.. τυχαιο ? Οχι.. γιατι δεν εχουν ολοι Triple monitor παιδες..! Ουτε 1000αρικα να ριχνουν για gpu. :fun: ( δεν σας κατηγορω αλιμονο) Ποσο μαλλον οτι το P67 περναει το X58 με single gpu!

Τελος Να καταλαβετε οτι το review ειναι(κυριως) για να δουμε τις διαφορες σε x16/x16 με x8/x8 ! Μην χαλατε τις καρδιες σας..!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ σας το λεω..Αλλα εχετε καταλαβει οτι μονοι σας εχετε θεοποιησει το Χ58 ? Λες και καποιος απο εδω σας ειπε οτι ειναι σκαρτο και ειναι για πεταμα..!

Φυσικα και οχι..! Αλλα οπως ειπατε ΟΤΙ και να κανουμε θα βγει το Χ68 και θα τα θερισει ολα..!

Ο Καλυτερος επεξεργαστης μπορει να ειναι μεν ο 980x/990x αλλα εγω φτιαχνω ολοκληρο συστημα Sandy Bridge με το 1000ρικο και του ριχνω στα αυτια γιατι εμενα παει στο θεο..! + Οτι ο επεξεργαστης(SB) ειναι παντοδυναμος..

Επισης ο 980x δεν απευθηνεται ΚΑΝ στους gamers αλλα στους extreme overclockers που θελουν να βγαλουν τα score! Αλλα μιλαμε για πλατφορμες εδω..οχι για επεξεργαστες!

Ποιο ειναι το νοημα του ποστ μου.. Εαν δεν το εχετε καταλαβει Εσεις με 3-4-15 οθονες και αλλες 50 καρτες απο πισω ειστε σαν τον ψηλο ( οι λιγοι ) μεσα στα αχυρα ( μαζα ).!! Η μαζα λοιπον χρησιμοποιει 1920x1080/1200 οποτε θεωρητικα το P67 υπερτερει πολυ για την μαζα..! Γιατι με το turbo ενας απλος 2600 παει 3.9ghz!Οποτε του φτανει και του περισσευει..!To X58 εφαγε κατα πολυ τα ψωμια του..! Τωρα το ξεζουμιζουν οσο μπορουν να βγαλουν κανενα φραγκο ακομα..! Δεν υπαρχει καν συζητηση για το τι θα παρει καποιος που θελει καινιουργιο συστημα τωρα..!Φυσικα P67

Το review σας ειναι καλοδεχουμενο μεν.! Και πολυ καλα κανατε να μας το δειξετε..! Αλλα ειδατε τι γραφουν ολοι ?? 1920x1080.. τυχαιο ? Οχι.. γιατι δεν εχουν ολοι Triple monitor παιδες..! Ουτε 1000αρικα να ριχνουν για gpu. :fun: ( δεν σας κατηγορω αλιμονο) Ποσο μαλλον οτι το P67 περναει το X58 με single gpu!

Τελος Να καταλαβετε οτι το review ειναι(κυριως) για να δουμε τις διαφορες σε x16/x16 με x8/x8 ! Μην χαλατε τις καρδιες σας..!:fun:

Πως να το κανουμε οι high end πλατφόρμες, επεξεργαστες και καρτες ανέκαθεν ηταν για τους λιγους και γι αυτο βαράνε κατα κούτελα...

Link to comment
Share on other sites

Το review σας ειναι καλοδεχουμενο μεν.! Και πολυ καλα κανατε να μας το δειξετε..! Αλλα ειδατε τι γραφουν ολοι ?? 1920x1080.. τυχαιο ? Οχι.. γιατι δεν εχουν ολοι Triple monitor παιδες..! Ουτε 1000αρικα να ριχνουν για gpu. :fun:

Το τι γραφει ο καθενας μας ειναι σεβαστο αλλα αυτο που το review ηθελε να δειξει ειναι κατα ποσο τα 600+hz του sandy θα μαζεψουν την διαφορα απο το x58 με τα 32 lanes.

Ποιος "λογικος" εχει δυο gtx580 και παιζει στα 1920x1080 ;

Η μαζα ;

Η μαζα φιλε μου παιζει στην x38/48 πλατφορμα με εναν quad στην καλυτερη και μια 8800gt στα 1600x900 αναλυση.

Και για αυτους ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε καμμμμμεεεεεενοιιιιιι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η μαζα φιλε μου παιζει στην x38/x48 πλατφορμα με εναν quad στην καλυτερη και μια 8800gt στα 1600x900 αναλυση.

Και για αυτους ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε καμμμμμεεεεεενοιιιιιι :hehe:

Bαλε μέσα και κανένα P, είπαμε είναι κουτσά, κουτσά αλλά μην τα σνομπάρεις και τόσο...:hehe:

Βασικά παιδια ολα καλα και ωραία ειναι, αφηστε το τοπικ αυτο και πιαστε Crysis 2 γιατι τα ΣΠΑΕΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ρε φιλε, οτι βαλε απο την αρχη τον 980X, βαλε και triple 580gtx και βαλε και ενα τιτλο "Ας δουμε ποιο ειναι το πραγματικο High end"

Αν το εκανες αυτο, το p67 συστημα θα ηταν στο 60% της αποδοσης και οντως θα περνουσες το μυνημα που ηθελες να περασεις και κανεις δε θα μπορουσε να σου πει και τιποτα...

Αλλα ετσι οπως το κανατε δημιουργησατε αλλες εντυπωσεις στην αρχη, και στην πορεια τα αλλαξατε. Χωρις παρεξηγηση, αλλα η εντυπωση που δινει η πορεια του thread, ειναι οτι το κανατε για να αποδειξετε οτι το 1366 παραμενει ο βασιλιας, αλλα ειχατε υπερεκτιμησει στη θεωρια την επιδραση του 16-16 στην αποδοση. Πιστευατε οτι με διπλο bandwidth στις καρτες γραφικων και στα 5760x1080 θα ηταν αρκετο για να επικρατησει πανευκολα το 1366, και οταν στην πραξη οι διαφορες βγηκαν μικρες και καπου βγηκε και το αγκαθι του Vantage, το γυρισατε στους 970/980Χ, στο κομματι του Takispa κλπ.

Στα δικα μου ματια φαινεται ασχημο αυτο....

Διαφωνω με αυτα που λεει ο propitsirikos. Δικο σας το review και οτι γουσταρετε κανετε, δεν θα κανετε στα 1080p και με 1 οθονη επειδη ετσι εχει ο πολυς κοσμος, αμα θελει ας το κανει αλλος αυτο. Δικαιωμα σας να κανετε review με οποιο θεμα θελετε, αλλα καντε το σωστα και με σαφες θεμα απο την αρχη...αυτο ειναι το μονο στο οποιο διαφωνω....ΤΟ ΘΕΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ρε φιλε, οτι βαλε απο την αρχη τον 980X, βαλε και triple 580gtx και βαλε και ενα τιτλο "Ας δουμε ποιο ειναι το πραγματικο High end"

Αν το εκανες αυτο, το p67 συστημα θα ηταν στο 60% της αποδοσης και οντως θα περνουσες το μυνημα που ηθελες να περασεις και κανεις δε θα μπορουσε να σου πει και τιποτα...

Αλλα ετσι οπως το κανατε δημιουργησατε αλλες εντυπωσεις στην αρχη, και στην πορεια τα αλλαξατε. Χωρις παρεξηγηση, αλλα η εντυπωση που δινει η πορεια του thread, ειναι οτι το κανατε για να αποδειξετε οτι το 1366 παραμενει ο βασιλιας, αλλα ειχατε υπερεκτιμησει στη θεωρια την επιδραση του 16-16 στην αποδοση. Πιστευατε οτι με διπλο bandwidth στις καρτες γραφικων και στα 5760x1080 θα ηταν αρκετο για να επικρατησει πανευκολα το 1366, και οταν στην πραξη οι διαφορες βγηκαν μικρες και καπου βγηκε και το αγκαθι του Vantage, το γυρισατε στους 970/980Χ, στο κομματι του Takispa κλπ.

Στα δικα μου ματια φαινεται ασχημο αυτο....

Διαφωνω με αυτα που λεει ο propitsirikos. Δικο σας το review και οτι γουσταρετε κανετε, δεν θα κανετε στα 1080p και με 1 οθονη επειδη ετσι εχει ο πολυς κοσμος, αμα θελει ας το κανει αλλος αυτο. Δικαιωμα σας να κανετε review με οποιο θεμα θελετε, αλλα καντε το σωστα και με σαφες θεμα απο την αρχη...αυτο ειναι το μονο στο οποιο διαφωνω....ΤΟ ΘΕΜΑ.

Θες να δεις το απόλυτο high end μηχάνημα ? Ποια είναι η high end platforma ?

ΗWBOT και δες 3D MARK VANTAGE, UNIGINE, 3D MARK 2011 και θα παρεις την απαντηση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Θες να δεις το απόλυτο high end μηχάνημα ? Ποια είναι η high end platforma ?

ΗWBOT και δες 3D MARK VANTAGE, UNIGINE, 3D MARK 2011 και θα παρεις την απαντηση σου!!!

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Δειχνω καπου να λεω κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Αlexopus6 εγώ ξέρω οτι φτάσαμε σχεδόν τις 3.000 εμφανίσεις σε 1,5 μέρα!!!!! :hehe:

...παμε για μεγάλο ρεκορ!!!

Βασικά παιδια ολα καλα και ωραία ειναι, αφηστε το τοπικ αυτο και πιαστε Crysis 2 γιατι τα ΣΠΑΕΙ!!!!

Ρε κολλασμενε αποφασισε τι θα κανεις με το τοπικ :D

Πιστευατε οτι με διπλο bandwidth στις καρτες γραφικων και στα 5760x1080 θα ηταν αρκετο για να επικρατησει πανευκολα το 1366, και οταν στην πραξη οι διαφορες βγηκαν μικρες και καπου βγηκε και το αγκαθι του Vantage, το γυρισατε στους 970/980Χ, στο κομματι του Takispa κλπ.

Στα δικα μου ματια φαινεται ασχημο αυτο....

Μα γιατι για φαντασου να ειχαμε μια ολικη επικρατηση του P67 τι θα λεγαμε τοτε ;

Παλι ο καθενας το κοντο του και το μακρι του θα ελεγε και απλα αντι να εχει ο seb 70 ποστ στα 150 ολου του τοπικ θα τα ειχε ο alexopus.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα τα δυο παιδια μας δωσανε νουμερα απο τα setup τους και αξιζουν συγχαρητηρια.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι για φαντασου να ειχαμε μια ολικη επικρατηση του P67 τι θα λεγαμε τοτε ;

Παλι ο καθενας το κοντο του και το μακρι του θα ελεγε και απλα αντι να εχει ο seb 70 ποστ στα 150 ολου του τοπικ θα τα ειχε ο alexopus.

Για αυτο ειμαι σιγουρος...παντα ημασταν ειμαστε και θα ειμαστε "ελληναρες" με τα καλα και τα κακα μας.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα τα δυο παιδια μας δωσανε νουμερα απο τα setup τους και αξιζουν συγχαρητηρια.

Αυτο ειναι και το μονο κερδος τελικα, και μπραβο τους. Απλα ξεκινησε κατι με παρα πολυ ενδιαφερον και τεραστια δυναμικη που θα μπορουσε να ξεχωρισει σαν review οχι μονο εγχωρια, και ειναι βλακεια να χαραμιστει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα εχουν πέσει παραγγελιές....να δω αυριο πως θα τα μαζεύουν!

Παιδια φανταζόσαστε να βαλει αυριο το Πλαισιο σε τιμη εκθέματος 100 ευρώ τον 980Χ...

....θα βγουν μαχαίρια και πιστόλια στα καταστήματα!!!

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.