Jump to content



x58+ Ι7 920 (Sebastian) VS P67+2500k (Alexopus6)


sebastian

Recommended Posts

Δηλαδη θες να μας πεις οτι αν ο φιλος alexopus που σημερα ειναι με τον sandy του και το P67 αν τοτε που ερθει το kepler σκατζαρει μονο την vga του θα εχει θεμα ;

Παλι No Way :D

Oχι δεν θα έχει πρόβλημα το έχουμε πει...

Εγώ μιλάω για πλειάδα απο Kepler, εκτός εαν εσυ το γυρίσεις σε single gpu :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply
Oχι δεν θα έχει πρόβλημα το έχουμε πει...

Εγώ μιλάω για πλειάδα απο Kepler, εκτός εαν εσυ το γυρίσεις σε single gpu :hehe:

Μπααα single gpu με τιποτε. Αυτην η smooth κινηση με νευριαζει ποια μεγαλωσα θελω και κανα σκερτσο :D

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω κατι στο score του Vantage τα δικα μου και του Alexopus (βασικα του το ειπα οτι κοβει αλλα μετα το ξεχασα) εγιναν σε surround setup το οποιο κοβει 2.000 ποντους απο το gpu performance στο performance mode οταν δεν παιζει σε native resolution οπου το performance mode ειναι σε 1280χ720. Έκανα και άλλα τεστ για να το σιγουρέψω και όντως ισχύει (καλά θυμόμουνα)...

Τι θελω να πω με αυτο:

Aυτα με τις καρτες στα 900/2100

sebastian : i7 920 στα 4,4ghz (no ht) σε surround mode έτρεξε το vantage performance όπου και είχα 42,549 και σε single monitor εχει 44,634

takispa: I7 στα 4,7ghz (noHT) single monitor βγάζει 47,100+

AΡΑ : ο Alexopus στα 4,8ghz από το 42,733 gpu score σε surround mode θα ανέβει κάπου κοντά 44.750-45.000 gpu score..

Αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω κατι στο score του Vantage τα δικα μου και του Alexopus (βασικα του το ειπα οτι κοβει αλλα μετα το ξεχασα) εγιναν σε surround setup το οποιο κοβει 2.000 ποντους απο το gpu performance στο performance mode οταν δεν παιζει σε native resolution οπου το performance mode ειναι σε 1280χ720. Έκανα και άλλα τεστ για να το σιγουρέψω και όντως ισχύει (καλά θυμόμουνα)...

Τι θελω να πω με αυτο:

Aυτα με τις καρτες στα 900/2100

sebastian : i7 920 στα 4,4ghz (no ht) surround mode ειχα 42,549 και σε single monitor εχει 44,634

takispa: I7 στα 4,7ghz (noHT) single monitor βγάζει 47,100+

AΡΑ : ο Alexopus στα 4,8ghz από το 42,700 gpu score σε surround mode θα ανέβει κάπου κοντά 45.000 gpu score..

Αυτα....

Αυτα που λες αν ισχυουν πρεπει να ισχυουν στο πρασινο μαγαζι γιατι στο κοκκινο δεν εχω δει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες αν ισχυουν πρεπει να ισχυουν στο πρασινο μαγαζι γιατι στο κοκκινο δεν εχω δει διαφορα.

ναι στο πράσινο, ισχύει!

Μου ειχε κανει εντυπωση τον Νοεμβριο οπου και πηρα τις 580gtx...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε seb για να καταλαβω οταν τρεχεις vantage performance τρεχει και στα τρια monitor ;

οχι! Σε ενα τρεχει κανονικα οπως το ξερεις.....απλα δεν αποδιδει το ιδιο εαν εχεις μονο ενα monitor συνδεδεμένο και οχι τρια!

Link to comment
Share on other sites

Seb αν θυμάσαι το πρώτο run του vantage έδωσε 43.000 ακριβώς με ίδια ακριβώς frames σε gpu test 1&2 και κρατήσαμε το 2o run του vantage.

Επίσης θυμάμαι στο setup σου το vantage έτρεξε στη μεσαια οθόνη και μετα σε εμένα στη δεξια. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι και στα 2 setup το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

οχι! Σε ενα τρεχει κανονικα οπως το ξερεις.....απλα δεν αποδιδει το ιδιο εαν εχεις μονο ενα monitor συνδεδεμένο και οχι τρια!

Τοτε αν στο κανει στο vantage αυτο θα γινεται παντου απλα εσυ δεν το καταλαβαινεις ;

Δλδ στο metro2033 και στα 1920x1080 εχεις αλλα νουμερα στο bench με τρεις οθονες και αλλα με μια ;

Link to comment
Share on other sites

Seb αν θυμάσαι το πρώτο run του vantage έδωσε 43.000 ακριβώς με ίδια ακριβώς frames σε gpu test 1&2 και κρατήσαμε το 2o run του vantage.

Επίσης θυμάμαι στο setup σου το vantage έτρεξε στη μεσαια οθόνη και μετα σε εμένα στη δεξια. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι και στα 2 setup το ίδιο.

Εχει να κανει με πιο απο τα καλλωδια πηγε στην πρωτη καρτα στο πρωτο dvi...

Απλα σε σενα στην πρωτη gpu εβαλα το καλλωδιο της δεξια οθονης και στην δικια μου της μεσαιας!

Η πρωτη θυρα της gpu1 κεντραρει το monitor οταν επιλεγεις 1920χ1080 or 1280x720 γενικα οταν κατι τρεχει σε full screen mode σε setup με τρια monitor

Δεν υπαρχει αλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αν στο κανει στο vantage αυτο θα γινεται παντου απλα εσυ δεν το καταλαβαινεις ;

Δλδ στο metro2033 και στα 1920x1080 εχεις αλλα νουμερα στο bench με τρεις οθονες και αλλα με μια ;

Οταν τρεχω σε 1920χ1080 σε τρια Monitor και κεντραρει στο πρώτο monitor στην πρωτη θυρα της πρωτης καρτας στα games....ισως υπαρχει μια πτωση αλλα δεν ειναι εμφανής στα games...στο vantage φαινεται γιατι βλεπεις score...

... έχει να κάνει με τους nvidia drivers...

Its so simple

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχω σε 1920χ1080 σε τρια Monitor και κεντραρει στο πρώτο monitor στην πρωτη θυρα της πρωτης καρτας στα games....ισως υπαρχει μια πτωση αλλα δεν ειναι εμφανής στα games...στο vantage φαινεται γιατι βλεπεις score...

Its so simple

2000 ποντοι κατω στο vantage ειναι ενα 5% κατω.

Its so bad.

Link to comment
Share on other sites

2000 ποντοι κατω στο vantage ειναι ενα 5% κατω.

Its so bad.

:hehe:

Τέρμα καταργώ τα 3 monitor αφού δεν μπορούν να αποδώσουν το ιδιο καλα σε full screen one monitor το ιδιο καλά με το single Monitor....

Τα βαζω αγγελια απο σημερα και γυρνάω σε τηλεσκόπιο φάση

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Τέρμα καταργώ τα 3 monitor αφού δεν μπορούν να αποδώσουν το ιδιο καλα σε full screen one monitor το ιδιο καλά με το single Monitor....

Τα βαζω αγγελια απο σημερα και γυρνάω σε τηλεσκόπιο φάση

:hehe:

Οχιιιι μηηηη μια χαρα ειναι τα monitor τις καρτες πεταααα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο NTG.

Χαλαρώστε, και κατά προτίμηση αναλωθείτε εκεί που είναι προτιμώτερο, για σας αλλά και για το community.

Άστε τα synthetic benchfarts ( 3D Marks, Heaven, blah blah ) και τα "game benchmarks" ( benchmark tools ) και κάντε την καλύτερη δουλειά, 3 repeatable runs σε διάφορα games με το fraps.

Βάλτε πχ BFBC2 SP και παίξτε μια αποστολή 3 φορές με το fraps να γράφει min-avg-max fps.

( προσπαθείστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ομοιότυπα τα runs, και να διαφέρουνε πάντως ακόμα και κατά κάμποσο δεν αλλάζει τίποτα, στα 3-5 runs averageάρει τέλεια )

Βάλτε Crysis Warhead π.χ. και τραβήχτε και εκεί 3 runs κάποια αποστολή και βγάλτε min-avg-max με το fraps πάλι.

Ιδανικά όλα αυτά σε fresh windows installations, ίδια version, ίδια drivers, settings & game versions ( μην τρέχει π.χ. κάποιος Win Vista x86 + Norton Shityvirus + uTorrent π.χ. και ο άλλος Win 7 x64 + McAfee ).

Link to comment
Share on other sites

!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

...κατι που ειπα στον φιλο Alexopus6 (γιατί δεν το γνώριζε) για το FAR CRY 2 benchmark να λετε ποιο bencharetai. Βεβαια το bench στην πρωτη σελίδα ειναι με την ιδια εκδοση μιας και τον ενημέρωσα και σβήσαμε εκείνη την στιγμή το δικό του και περάσαμε το full game με το patch. Aπλα θέλω να το δείξω σε όλους σας τι διαφορά έχει...

Το FAR CRY 2 BENCHMARK (800mb) που και χρησιμοποιουσε ο φιλος Alexopus6 και αλλα ατομα ίσως, δίνει ENTEΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ και σε SLI και σε μονη καρτα απο το BENCHMARK του original παινχιδιου με το patch 1,03 οπου χρησιμοποιώ εγω, ο csaris, ο takispa...

Λοιπόν : 200Χ21=4,2ghz I7 920 (noHT)/ στα 1600μνημες + 2Χ580gtx 900/2100 (1920x1080+DX10+ULTRA+X8AA)

FAR CRY 2 BENCHMARK (800mb) -> 173,38 FPS AVERAGE

farcry2y.jpg

Uploaded with ImageShack.us

FAR CRY 2 FULL GAME (περασμενο το patch 1,03) -> 151,08 AVERAGE

farcry2dx10.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον.

Κατι τετοιο μου ειπε ο alexopus οτι ειδε οταν απο το crackobenchmark του crysis warhead αγορασε το παιχνιδι.

Εγω και στο farcry και στο warhead παιζω με τα crackobenchmark μιας και δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια αυτα.

edit

@seb Στο warhead η διαφορα ειναι τουμπα γιατι κατι τετοιο μου ειπε ο alexopus ;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον.

Κατι τετοιο μου ειπε ο alexopus οτι ειδε οταν απο το crackobenchmark του crysis warhead αγορασε το παιχνιδι.

Εγω και στο farcry και στο warhead παιζω με τα crackobenchmark μιας και δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια αυτα καθαυτα.

Eπισης ZPAF παιζεις με WIDESCREEN FOV στο 5760X1080 ? Aπο οσο καταλαβα μαλλον οχι....

Οπου στο FAR CRY 2 BENCHMARK (800mb ) δεν γινεται οπου και σου δινει 20 fps+ πανω απο τα αποτελεσματα που σου εδωσα εγω και ο CSARIS που εχει WIDESCREEN FOV γιατι παιζουμε το BENCHMARK του παιχνιδιου!

Το WIDESCREEN FOV σου δύνεται η δυνατότητα στο original game με το patch 1,03

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.