Jump to content



x58+ Ι7 920 (Sebastian) VS P67+2500k (Alexopus6)


sebastian

Recommended Posts

Εγώ πάλι απορώ με την κόντρα. Ξεφύγαμε από το Intel vs AMD και πήγαμε στο P67 vs X58. Γιατί δεν προσπαθούμε λίγο να μπούμε στο σκεπτικό των ιθυνόντων της εταιρίας; Αν το P67 είναι κατά πολύ καλύτερο του Χ58 τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κανείς τους τωρινούς i7+X58. Πώς όμως θα ξεστοκάριζε η εταιρία τα κομμάτια που κυκλοφορούν και γιατί ο 960 σε αυτήν την περίπτωση να παραμείνει στα 500+ ευρώ;

Εχει λογικη αυτο που λες, αλλα σκεφτεται ακριβως ετσι η intel. Ουτως η αλλος για οσους εχουν single-gpu των Χ58 πλατφορμα την εκαψε ασχημα με τον sandy, και αυτοι ειναι η τεραστια πλειοψηφια. Οποτε αυτο σου δειχνει οτι απλα δε τη νοιαζει που "καιει" τα προηγουμενα. ΄Η αλλιως, απλα δε μπορει να κανει διαφορετικα. Το ξερει οτι το καινουριο mid θα φαει το παλιο high, αλλα τι να κανει, να το κανει cripple επιτηδες? Ας μη το βγαλει καθολου τοτε. Ο μονος τροπος να αποφυγει τετοιες καταστασεις ειναι να κανει γενικη ανανεωση και ειτε να βγαλει μαζι νεες πλατφορμες για high και Mid (πχ να μην εβγαζε τωρα το 1155 να το εβγαζε το καλοκαιρι ταυτοχρονα με το 2011) ή ακομα καλυτερα αυτο που εκανε παλια που εβγαζει νεο socket πχ και απο την αρχη ολα σε αυτο το socket, low-mid-high. Εκαιγε το παλιο socket, αλλα αδιαφορο.

Το γιατι οι τιμες παραμενουν εκει που ειναι, ειναι αλλο θεμα(με πολυ marketing μεσα).....ειναι ο ιδιος λογος που ο AMD X6 ειχε μια αστεια μειωση των 20 ευρω, και ενω ετρωγε πολυ ξυλο απο 1156/1366, και τρωει ακομα περισσοτερο απο 1155, θες ακομα 200 ευρω για να παρεις εναν 1090t...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply
δεν ειναι μια συνηθης συγκριση που το ενα προιον ειναι φτηνοτερο και εχει καλυτερο value4money και το αλλο καλυτερο αλλα πανακριβο. Οι 2 πλατφορμες σημερα με λογικες επιλογες εχουν περιπου το ιδιο κοστος, γι'αυτο βρσκω ατυχες αυτο που λες. Οπωβς ατυχες ηταν και το παραδειγμα με Χ38 και P45 απο τη στιγμη που εκεινα επαιρναν τους ιδιους CPUs και δεν υπηρχε νοημα να πας απο το 1ο στο 2ο

Οι 2 πλατφορμες εχουν περιπτου το ιδιο κοστος, και καποια πλεονεκτηματα η μεν καποια η δε, αυτο που συζηταμε ειναι υπο ποιες συνθηκες συμφερει να παει κανεις στη μεν ή στην δε...

Eιπα κατι πριν 10 φορες...

Ο καθενας βλεπει και κρινει αναλογως συμφωνα παντα και με την τσεπη του...

Aπο εκει και περα το μονο σιγουρο ειναι οτι η καλυτερη πλατφορμα που κυκλοφορει στον πλανητη ειναι 980Χ/UD9/580GTX (μεχρι να ρθουν νεα τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ο spartangr 980Χ+UD9+(4χ580gtx -> 3waySli +μια dedicated physx) πες μου πιο setup με P67 μπορεί να τον ακουμπήσει ?

Θα τον συμβούλευες να πουλήσει το setup του να παει σε Sandybridge και να βαλει τις κάρτες του ?

Η απάντηση ειναι απλη, ΟΧΙ, ούτε τώρα, ουτε ποτέ δεν θα ακούμπαγε P67....

Αυτο ξερει η Intel και για αυτο δεν υπαρχει λογος να αντικαταστήσει το Χ58 γιατι το P67 ειναι μεχρι ενος σημειου, ειναι το entry!

Τωρα που επεσε και ο 970 6core/12t 32nm, κομπλε!

ειπα, με ΛΟΓΙΚΕΣ επιλογες εχουν το ιδιο κοστος. Και αυτο το review με λογικες επιλογες εχει γινει πιστευω και δεν εχει γινει με βαση το απολυτο....ας μη ξεφευγουμε

Link to comment
Share on other sites

ειπα, με ΛΟΓΙΚΕΣ επιλογες εχουν το ιδιο κοστος. Και αυτο το review με λογικες επιλογες εχει γινει πιστευω και δεν εχει γινει με βαση το απολυτο....ας μη ξεφευγουμε

Oι λογικες επιλογες ειναι διαφορετικες για τον καθενα... Μια λογικη επιλογη ειναι και ο THUBAN.

H enthusiast οπως και να το δεις ειναι μια.

Link to comment
Share on other sites

Eιπα κατι πριν 10 φορες...

Ο καθενας βλεπει και κρινει αναλογως συμφωνα παντα και με την τσεπη του...

Aπο εκει και περα το μονο σιγουρο ειναι οτι η καλυτερη πλατφορμα που κυκλοφορει στον πλανητη ειναι 980Χ/UD9/580GTX (μεχρι να ρθουν νεα τουλαχιστον).

ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ

εγω στηνω μηχανημα με single gpu, μια ταπεινη 6950, θα ηταν το ελαχιστο ΗΛΙΘΙΟ να παω σε Χ58 (απο το οποιο προερχομαι κιολας), δε με νοιαζει να υποστηριξω την δικη μου αγορα, ειναι δεδομενο οτι κανω τη σωστη επιλογη για τα δεδομενα μου.

ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ REVIEW!

Το review αυτο απευθυνεται σε ενα ατομο που θελει να δωσει ~1500 ευρω και να φτιαξει ενα δυνατο μηχανηματακι να φυσαει με αυτα τα λεφτα. Με αυτα τα δεδομενα κρινω και ετσι πιστευω πρεπει να κρινει και οποιοσ σχολιαζει ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ REVIEW.

Στο τελευταιο λοιπον για το 980Χ/UD9/580GTX, συμφωνω απολυτα, αλλα δεν ταιριαζει στο παρον review απλα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ

εγω στηνω μηχανημα με single gpu, μια ταπεινη 6950, θα ηταν το ελαχιστο ΗΛΙΘΙΟ να παω σε Χ58 (απο το οποιο προερχομαι κιολας), δε με νοιαζει να υποστηριξω την δικη μου αγορα, ειναι δεδομενο οτι κανω τη σωστη επιλογη για τα δεδομενα μου.

Το review αυτο δεν παει σε σενα....

Μα το εχω πει οτι ο Alexopus6 εχει κανει την καλυτερη επιλογη γι αυτο που θελει, cpu στο θεο με μια gpu στο θεο...

Τα εχω πει ολα αυτα....

Το πρόβλημα σας ειναι να αποδείξετε κάτι άλλο, ε δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως...διαβασε και την επομενη παραγραφο τωρα σε αυτο που γραφω...

Ξερω πολυ καλα οτι δεν απευθυνεται σε εμενα, απλες παρατηρησεις κανω για αυτους στους οποιους πιθστευω οτι απευθυνεται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην το κουραζουμε το θεμα ο extreme gamer ειτε παιζει σε ενα monitor ειτε σε τρια (eyefinity/surround) σημερα θα παει σε x58 και αυριο σε x68.

Υ.Γ

Ενα screenshot απο metro2033 με ολα τα sets στα τεζα τους σε αναλυση 1920x1080 και τις τρεις 6950.

Μια εικονα χιλιες λεξεις.

metro2033o.jpg

Link to comment
Share on other sites

csaris ώρες ώρες φανατίζεσαι σαν τον seba ρε :D

Μην κολλάτε σε X P και Z.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, και απολύτως φυσικά.

Έτσι όπως λειτουργούνε τα PC & τα games ( από προγραμματιστική άποψη ), στην πλειονότητα των games σε οποιαδήποτε λογική resolution+game details+2xAA έστω η κάρτα παίζει το 90% της επεξεργασίας και το 10% ο CPU.

Στην χειρότερη περίπτωση ( πολύ CPU-intensive παιχνίδι, π.χ. strategy με 32+ A.I. characters ( το A.I. είναι αποκλειστική δουλειά της CPU ) και CPU accelerated physics, ο CPU θα επωμιστεί το 20% του φόρτου επεξεργασίας και το 80% η VGA.

Το κοινό μεταξύ και των 2 περιπτώσεων είναι ότι οποιοσδήποτε κοινός σύγχρονος 4πύρηνος επεξεργαστής ( που τρέχει στα 3.8GHz-4GHz σύμφωνα με τις επιδόσεις των επεξεργαστών των τελευταίων 2 γενιών ) είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από αρκετός για να κάνει την δουλειά αυτή σωστά και γρήγορα δίχως να καθυστερεί το παραμικρό ( κόβοντας έτσι επιδόσεις γιατί η/οι VGA/s περιμένουνε τον CPU ).

Blinky, αν περιμένεις να περάσει μπροστά ο SB @ 1920x1080 4xAA 16xAF ( άκρως λογικές ρυθμίσεις σε συνδυασμό με High/Max game details κατ' εμέ ) τζάμπα περιμένεις.

Είτε θα είναι απειροελάχιστα πίσω, είτε ακριβώς ίσα με τους LGA1366 Core i7.

Βάζω όσα θες στοιχηματάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ

εγω στηνω μηχανημα με single gpu, μια ταπεινη 6950, θα ηταν το ελαχιστο ΗΛΙΘΙΟ να παω σε Χ58 (απο το οποιο προερχομαι κιολας), δε με νοιαζει να υποστηριξω την δικη μου αγορα, ειναι δεδομενο οτι κανω τη σωστη επιλογη για τα δεδομενα μου.

Περι ορεξεως ουδεις λογος... Προσωπικα δεν θα πηγαινα για κανενα λογο απο Χ58 σε κουτσο chipset γιατι δεν με καλυπτει.

ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ REVIEW!

Το review αυτο απευθυνεται σε ενα ατομο που θελει να δωσει ~1500 ευρω και να φτιαξει ενα δυνατο μηχανηματακι να φυσαει με αυτα τα λεφτα. Με αυτα τα δεδομενα κρινω και ετσι πιστευω πρεπει να κρινει και οποιοσ σχολιαζει ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ REVIEW.

Στο τελευταιο λοιπον για το 980Χ/UD9/580GTX, συμφωνω απολυτα, αλλα δεν ταιριαζει στο παρον review απλα...

Aυτο το review αυτο δειχνει... οτι αν θες και το τελευταιο fps πας σε Χ58. Και αν εβαζες και την τριτη 580 (που πουληθηκε) μεσα στο παιχνιδι θα χαμε ακομα πιο μεγαλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

csaris ώρες ώρες φανατίζεσαι σαν τον seba ρε :D

Μην κολλάτε σε X P και Z.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, και απολύτως φυσικά.

Έτσι όπως λειτουργούνε τα PC & τα games ( από προγραμματιστική άποψη ), στην πλειονότητα των games σε οποιαδήποτε λογική resolution+game details+2xAA έστω η κάρτα παίζει το 90% της επεξεργασίας και το 10% ο CPU.

Στην χειρότερη περίπτωση ( πολύ CPU-intensive παιχνίδι, π.χ. strategy με 32+ A.I. characters ( το A.I. είναι αποκλειστική δουλειά της CPU ) και CPU accelerated physics, ο CPU θα επωμιστεί το 20% του φόρτου επεξεργασίας και το 80% η VGA.

Το κοινό μεταξύ και των 2 περιπτώσεων είναι ότι οποιοσδήποτε κοινός σύγχρονος 4πύρηνος επεξεργαστής ( που τρέχει στα 3.8GHz-4GHz σύμφωνα με τις επιδόσεις των επεξεργαστών των τελευταίων 2 γενιών ) είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ από αρκετός για να κάνει την δουλειά αυτή σωστά και γρήγορα δίχως να καθυστερεί το παραμικρό ( κόβοντας έτσι επιδόσεις γιατί η/οι VGA/s περιμένουνε τον CPU ).

Blinky, αν περιμένεις να περάσει μπροστά ο SB @ 1920x1080 4xAA 16xAF ( άκρως λογικές ρυθμίσεις σε συνδυασμό με High/Max game details κατ' εμέ ) τζάμπα περιμένεις.

Είτε θα είναι απειροελάχιστα πίσω, είτε ακριβώς ίσα με τους LGA1366 Core i7.

Βάζω όσα θες στοιχηματάκι ;)

Συμφωνω. Δε μπορω να κανω εκτιμηση αν μπορει να περασει μπροστα, αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον θα παιζουμε παλι σε αυτες τις απειροελαχιστες διαφορες του 2-5% και οχι σε τυπου stalker.

ΠΑΝΤΩΣ, αυτο που λες για τα strategy, αν δεις τεστς με starcraft2, υπαρχουν χαοτικες διαφορες αναμεσα στον "συγχρονο" AMD X6 και σε 1156/1366, και (με single gpu που εχουν στα reviews). Δε ξερω αν παιζει πολυ Biased coding κατα των AMD, αλλα πραγματικα ειναι η μερα με τη νυκτα, που σου δειχνει οτι μετραει αρκετα παραπανο απο 20% ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ τα παιχνιδια ο CPU. θα ψαξω να βρω κανενα screenshot.

Βρηκα. Δεν εχει τον Χ6 μεσα αλλα ουτως η αλλως το παιχνιδι πανο απο 2 πυρηνες δε βλεπει :

CPU.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χαλαρώστε, ο καθένας παίζει με ότι γουστάρει. όλες οι πλατφόρμες μπορούνα να χτυπήσουν άψογα framerate

υπάρχουν βέβαια κάποιες αλήθειες.

Η πρώτη και μεγαλύτερη είναι ότι το να φύγεις από τετραπύρινο και να πας σε τετραπύρινο είναι λάθος, ειδικά αν έχει και μειωνεκτίματα στο chipset.

από ι7 θα πήγαινα μόνο σε 6πύρηνο ++ συστημα,

όποιος λέει ότι 4 πυρίνες είναι υπέρ αρκετοί, κάνει λάθος, όπως όταν κάποιοι ανέβαζαν τον 8500 στα 4.5 και κορόηδευαν τον φτωχό q6600 sta 3.4-3.6 που τότε έμενε πίσω, τώρα όμως ο q6600 θάβει όλα τα διπύρινα.

έτσι είναι και τώρα. Από τετραπύρινο η μετάβαση έχει νόημα μόνο σε κάτι ουσιαστικά ισχυρότερο.

Αυτή τη στιγμή όποιος έχει i7 περιμένει τα μεγαθήρια από intel και md με 6-8 πυρήνες.

σε νέο σύστημα μπορεί να κάνει ότι θέλει:

1)budget features single gpu= sandy

2)high end features multi gpu=i7

3)high end features multi gpu with low cost = Phenom x6 (o q6600 του 2010-11)

ειλικρινά σε ένα νέο σύστημα ποιος μπορεί να πεί ότι ο phenom χ6 με 340-360 ευρώ cpu+ high end mobo δεν είναι απίστευτη λύση, και future proof

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο Vantage ο Alexopus6 τα 4,8ghz (2x580gtx-> 900/2100)

vantagep67.png

Uploaded with ImageShack.us

To gpu score δεν επηρεάζεται καθόλου από το ΗΤ

920 4,2ghz ΗΤ (21x200=4200) -> 41.512

vantagew.jpg

Uploaded with ImageShack.us

920 4,3ghz NO HT (21x205=4300) -> 42177

vantage43.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Στα 4600 ενας I7 αλλα takispa εχει 45000 vantage score με τους ιδιους drivers με μενα και τις καρτες στα 900/2100

Θα το ξαναπώ στο GPU SCORE δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο το HT

θα προσπαθισω να ανεβω στα 4,4ghz noHT αλλα ειναι δυσκολο γιατι το 210x21 δεν ειναι και τοσο ευκολο! Ο 975 ι7 του takispa μπορει να βολευτεί καλυτερα με πολυ ψηλά τις μνημες γιατι παιζει μονο με multi...Eγω τις μνήμες μου τις εχω χαμηλα οπου στο πρωτο τεστ μετραει το memory band!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Δε μπορω να κανω εκτιμηση αν μπορει να περασει μπροστα, αλλα πιστευω οτι τουλαχιστον θα παιζουμε παλι σε αυτες τις απειροελαχιστες διαφορες του 2-5% και οχι σε τυπου stalker.

ΠΑΝΤΩΣ, αυτο που λες για τα strategy, αν δεις τεστς με starcraft2, υπαρχουν χαοτικες διαφορες αναμεσα στον "συγχρονο" AMD X6 και σε 1156/1366, και (με single gpu που εχουν στα reviews). Δε ξερω αν παιζει πολυ Biased coding κατα των AMD, αλλα πραγματικα ειναι η μερα με τη νυκτα, που σου δειχνει οτι μετραει αρκετα παραπανο απο 20% ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ τα παιχνιδια ο CPU. θα ψαξω να βρω κανενα screenshot.

Βρηκα. Δεν εχει τον Χ6 μεσα αλλα ουτως η αλλως το παιχνιδι πανο απο 2 πυρηνες δε βλεπει :

CPU.png

Δεν αποκλείεται για την διαφορά AMD - Intel στο SC2 να ευθύνεται το... "optimize for Intel, degrade AMD", το πιο πιθανό είναι βασικά.

Δεν έχω ιδέα από παιχνίδια strategy/RPG/MMORG/etc ( δεν μου αρέσουνε καθόλου, οπότε και δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως να παίξω για να βγάλω ένα "σωστό" bench με αυτά, bench tool δεν έχει αν θυμάμαι καλά αυτό ε ? ), αλλά πολύ κουλό θα είναι σε όλα τα άλλα games σε πρακτικές αναλύσεις & settings να είναι neck & neck ένας Phenom II x4 @ 3.8GHz με έναν i7 920 @ 3.8GHz και στο SC2 να έχουνε τέτοιες διαφορές.

Άκυρο, το SC2 παιχνίδι του 2010 δεν είναι ?

Δεν μπορούνε να γράψουνε SMP κώδικα τα κερδοεισπρακτικά ( λέγε με πληρώνεις το game & συνδρομή για να παίζεις :D ) ζώα της Blizzard ?

2 πυρήνες μόνο ? Και τι utilization βλέπεις ?

υ.γ. Πέραν του techspot, σε άλλα site βρήκες τέτοιου είδους διαφορές μεταξύ AMD & Intel @ StarCraft 2 ? ( λέω για πρακτικές αναλύσεις πάντα, δηλαδή > 1680x1050 παρέα με high/max game settings και έστω 2xAA )

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθισω να ανεβω στα 4,4ghz noHT αλλα ειναι δυσκολο γιατι το 210x21 δεν ειναι και τοσο ευκολο! Eγω τις μνήμες μου τις εχω χαμηλα οπου στο πρωτο τεστ μετραει το memory band!

Ορεστη προτιμησε να ανεβασεις τις μνημες σου στα 2000Mhz παρα το cpuδακι σου.

Εγω σε παλαιοτερα test επερνα ιδιο gpu score ειτε με τον ι7 στα 4.2ghz και τα ramακια στα 2000Mhz ειτε με τον ι7 στα 4.4ghz και τα ramακια στα 1600Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη προτιμησε να ανεβασεις τις μνημες σου στα 2000Mhz παρα το cpuδακι σου.

Εγω σε παλαιοτερα test επερνα ιδιο gpu score ειτε με τον ι7 στα 4.2ghz και τα ramακια στα 2000Mhz ειτε με τον ι7 στα 4.4ghz και τα ramακια στα 1600Mhz.

με τον 920 δεν ειναι ολα τοσο ευκολα και με το κομματι που εχω....:hehe:

Αν δεν περιμενα για Χ68 χαλαρα θα επερνα -> Intel Core i7 970 3.20GHz (Gulftown) (Socket LGA1366)

Intel Core i7 970 3.20GHz (Gulftown) (Socket LGA1366) - Retail [bX80613I7970]

To πρωτο τεστ στο vantage ειναι πολυ μνημη(mhz) αλλα για να σηκώσω 2000Mhz της μνήμες θέλω vtt 1,52 + Ταση 1,4 για τα 4,4ghz -> Ειμαι και με αερα μην το ξεχναμε!!!!

Ο takispa θέλει 1,35 vtt για 2.000mhz μνημες και 1,3 για τα 4,4ghz και 1,37v για τα 4,6ghz...

Link to comment
Share on other sites

Στο πρακτικό θέμα της αγοράς και επιλογής hardware αυτή τη στιγμή.

Παρόλο που είδαμε ένα εξειδικευμένο review που δεν απευθύνεται παρά σε ελάχιστους πλέον,αυτή τη στιγμή και μέχρι 2GPU setup άνετα πας στην πιο καινούργια πλατφόρμα , είτε κάνεις Multi - Monitor είτε οχι.

Τα ίδια αποτέλεσματα πάνω κάτω στα παιχνίδια , μη παρατηρήσιμες διαφορές..

Ακομα πιο ουδέτερα θα ήτανε στα 1920 και ειδικά αν είχαμε και 2600Κ να δουλέψει και αυτός με HT.

Αυτά για τα games , γιατί πέρα απο αυτά το πάνω χέρι το έχει σαφώς ο Sandy..

Αυτά για νέους αγοραστές, εννοείται οτι οι Χ58 ούτε για πλάκα δεν αλλάζουν τώρα.΄

Έλεγα να πάίξω με κανα SB σε ένα δεύτερο PC που φτιάχνω τώρα και πάλι Χ58 πήγα λόγω καλών τιμών σε μεταχειρισμένα απο αγγελίες που βρήκα.

Ισχύει αυτό για 3SLI+ οτι εκέι πας σε Χ58 , αλλά ΟΚ , πόσοι θα το κάνουν και εκτός αυτού θα ήτανε τουλάχιστον τραγικό κάποιος να σκάσει τα άπειρα χρήματα τώρα να πάρει 3 κάρτες,980Χ ,hi end mobo για να δεί σε λιγότερο απο χρόνο να σβήνουν απο καινούργιες κάρτες-πλατφόρμες...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειχα μια 580 θα σας εβαζα σκορακια με 2600k @ 5g εως 5300 σε 1920x1080! Και οσο παει του seb ο δικος του cpu με μια καρτα..!

Γιατι ουσιαστικα εδω μιλαμε για ΟΣΟ πανε οι cpu Και ποσο μπορει ο καθενας να τον εχει 24/7! Ενας 920/930 στα 4400 θα βραζει..ενω εγω στα 5g βλεπω 70 κατι βαθμους στο linx!(παντα με αερα)

Τωρα το θεμα X58 vs P67 τα εχουμε χιλιο πει.! Αυτος που θελει Multi-gpu Και θελει και το τελευταιο frame θα παρει Χ58! Αυτον που δεν τον ενδιαφερει και θελει να τα κανει ολα , γρηγορα και οικονομικα παιρνει P67

Αλλα οπως βλεπουμε οτι ειναι λιγο πισω το P67! Οπως επισης το P67 θα υποστηριζει και τους 22nm cpu's που ΛΕΝΕ θα ειναι 20% πανω απο τους Sandy bridge!

Μπραβο παιδια για τον χρονο σας και για την συγκριση που κανατε για να την μοιραστειτε μαζι μας..!:T:

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθισω να ανεβω στα 4,4ghz noHT αλλα ειναι δυσκολο γιατι το 210x21 δεν ειναι και τοσο ευκολο! Ο 975 ι7 του takispa μπορει να βολευτεί καλυτερα με πολυ ψηλά τις μνημες γιατι παιζει μονο με multi...Eγω τις μνήμες μου τις εχω χαμηλα οπου στο πρωτο τεστ μετραει το memory band!

ποιος ο λογος? Πρεπει δηλαδη σων και καλα να κερδισει παντου το Χ58 με οποιονδηποτε τροπο? Εχει κανενα νοημα να βρεις το απιστευτο κομματι που ειναι ενα στα 100 για να βγει και στο τελευταιο τεστ λιγο μπροστα το socket 1366 σε σχεση με ενα τυπικο κομματι 1155?

3% πισω ειναι βρε αδερφε, σιγα τα ωα.

Δεν ειναι τυχαιο και οτι εχασε στο vantage PERFORMANCE που η αναλυση ειναι χαμηλη (και που δεν ειναι αντιπροσωπευτικο, ειναι biased απο την αντιθετη κατευθυνση οσο Biased ειανι το eyefinity).

Τρεχτε και vantage xtreme και θα βγουν στα ιδια, ισως λιγο μπροστα το 1366.

Peppa πραγμαγικα δε ξερω γιατι τρωνε τετοια τσοντα οι AMD στο starcraft, το ειπα και μονος μου οτι μπορει να εχει πολυ Biased coding. Αλλα βλεπεις ακομα και αναμεσα στους intel οτι ο cpu μετραει ΠΟΛΥ. Με τον ΙΔΙΟ cpu (920) απο τα 2.66 στα 3.7 (39% αυξηση) παιρνει ενα καλο Boost 32% και η αποδοση (47 σε 63 average fps).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.