Jump to content



Θελω να βαλω ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!!Βοηθηστε!!!!


greekfragma

Recommended Posts

Χαιρετω παιδακια!!!!!!!!:cool:

Μετα την αγορα προ ολιγων ημερων 2 cold cathode μπλε ηρθε και η στιγμη να βαλω και γω το παραθυρακι μου απο πλεξιγκλας.η πλαινη πορτα του κουτιου εχει διαστασεις 70χ70.Δυστυχως φωτο θα ποσταρω αργοτερα λογω τεχνικων προβληματων.:devil:

Το ερωτημα ειναι το εξης!Ποσο παει το μαλλι για ενα τετοιο κομματι και ποσο παχος πρεπει να ειναι(3-4χιλιοστα)αν θυμαμαι καλα που εχω ακουσει παλιοτερα.Μαγαζια που μπορω να προμηθευτω ενα τετοιο πλεξι?με βολευει οτι εχει σχεση με μετρο.

Κατι ακομα.Λογω του οτι δεν θελω απλα να βαλω ενα παραθυρο αλλα να το κανω και καπως καλλιτεχνικο,θα με ενδιεφερε να μου ποσταρετε καμια φωτο απο τα δικα σας καλλιτεχνηματα(βλεπε σχεδιακια με το σεγα).

θα επιχειρησω πρωτη φορα να δουλεψω με σεγα και καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.......:unsure:

Τελος θα ηθελα να ρωτησω πως με συμβουλευετε να στηριξω το πλεξι πανω στην πορτα.....με λαστιχο με κολλα ή με τιποτα αλλο υλικο?

αυταααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:T: :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι ένα 3άρι είναι καλό. Τώρα για το πώς θα το στηρίξεις εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρείς αλενόβιδες και να το βιδώσεις εφαπτωτό, χωρίς λάστιχο, πράγμα που προϋποθέτει οτι έχεις εξαλείψει τις ατέλειες με μια λίμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μακη δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ καλη η ιδεα σου.οι βιδες δεν θα φαινονται απο την εξωτερικη μερια του πλαινου?τις ατελειες σιγουρα θα τις φτιαξω με τη λιμα.αυτο που με ενδιαφερει να κανω σαν πιο εξτρεμ στο πλαινο ειναι να του βαλω κανενα απο αυτα τα περιεργα φυλλα με τα οποια επενδυεις τα τζαμια των αυτοκινητων και γυαλιζουν εξωτερικα ενω παραλληλα εαν φωτισουν απο το εσωτερικο να ειναι διαφανη.αν θυμαμαι καλα ειχε ποσταρει κατι τετοιο ο ροοτ(δεν θυμαμαι καλα το ψαχνω ακομα)....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. Αυτό είναι το ωραίο, να φαίνονται (οι κεφαλές των βιδών ενωώ). Τώρα κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοια φύλλα δεν μου αρέσουν και τόσο. Προτιμώ μονίμως διάφανα. Γούστο του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Το να κανεις σχεδιο πανω σε λαμαρινα σφιχτο σε βλεπω. Φανταζομαι για να το κανεις πρεπει να εισαι πολυ μαστορας ειτε να εχεις κανα CNC. Καλο ειναι να παρεις ενα πλεξι 3mm εχεις μεγαλο κουτακι οποτε θες και μεγαλη τριπα. Πανω απο 40x40. Γυρω στα 10 ευρω ειναι. Εγω θα ελεγα να το στηριξης με βιδες. Για να μην φαινονται οι ατελειες μετα το κοψιμο μπορεις να βαλεις λαστιχο απο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

δε μου στελνεις καμια φωτο μπας και καταλαβω πως εννοεις τις βιδες?λογικα ετσι θα εχεις το δικο σου........ευχαριστω παντως για την μεχρι τωρα βοηθεια

Δεν το έχω έτσι :( . Το κουτί μου είναι ένα απλό Chieftech DX-01SL με όλα stock.

Link to comment
Share on other sites

Μολλις σημερα πηρα κ γω ενα κομματι πλεξι για να βουλωσω επιτελους τη τρυπα που ανοιξα στο πλαινο εδω κ κατι μηνες!

Ενα κομματι 40x40 στοιχησε 6 με παχος 3mm νομιζω το καταλληλο παχος.

το κολλησα με σιληκονη κ τωρα στεγνωνει,αυριο θα σου αν πρεπει να κολλησεις κ συ με τον ιδιο τροπο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε elvish εισαι στο περιπου τι θελω.ενα παρομοιο σχεδιακι θελω να φτιαξω(tribal) με τη μονη διαφορα οτι σκεφτομαι να φτιαξω τα σχεδιακια σε διαφορετικο σημειο.σκεφτομαι να φτιαξω το σχεδιακι σου(σαν δαγκανα) ποιο κυκλικο.θα φτιαξω 2 ιδια.το ενα σκεφτομαι να φαινεται απο εξω οτι αγκαλιαζει την vga και το αλλο την cpu(δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος).τεσπα........το θεμα ειναι να βρω εκεινο το υλικο το οποιο ειχε βαλει στο κουτι του ο .38.45 το οποιο ηταν τελειο εμφανισιακα.στη φωτο σου με χαλαει πολυ το αδιαφανες σψεδον πλστικο(αληθεια τι ειναι?)ελπιζω να μου κατεβουν κι αλλες ιδεες και να ξαναποσταρω.....

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε αδερφε να τα ξεχασω?μου ειπανε οτι υπαρχει μια ειδικη μυτη με την οποια μπορεις να κανεις σχεδιακια.βεβαια με ποσο ακριβεια δεν εμαθα....ελπιζω να μπορεσω να βρω αυτο που χρειαζομαι......

Link to comment
Share on other sites

1) σεγα με σιδερολαμα για το κοψιμο και το κοψιμο να γινει απο την εσωτερικη πλευρα, ετσι ωστε η εξωτερικη μερια δεν εχει καθολου γρεζια.

2) λιμαρισμα με λεπτη λιμα απο την εσωτερικη πλευρα για να λιανθει το αλουμινιο και να γινει καλη εφαρμογη του πλεξι.

3) αν εχει γινει καλη δουλεια μπορει να μπει το πλεξι κατευθειαν απο μεσα και να εφαρμοσει σωστα, αν οχι μπορει να μπει λεπτο λαστιχο.

4) βεβαια η καλυτερη περιπτωση ειναι να κοπει το πλεξι 1 εκατοστο μεγαλυτερο απο το αλουμινιο περιμετρικα και να λιανθει αυτο το 1 εκατοστο κατα 1 χιλιοστο στο παχος ετσι ωστε να εφαρμοσει πανω στο αλουμινιο.

5) οπως και να εχει στο τελος προτεινω ανεπιφυλακτα βιδες για την σταθερη στηριξη.

6) συνισταται πλεξι παχους 3-4 χιλιοστα

Καλη επιτυχια, μην αγχωνεσαι, εχω κανει καμμια τριανταρια μεχρι τωρα και οπως ειναι φυσικο τα πρωτα 2 ηταν για γελια :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε ταραμα εχω καποιες ερωτησεις:

1)με τη σιδερολαμα μπορω να κανω τα σχεδιακια ακριβειας σχετικα ευκολα?εχω μεν χερι σταθερο και αρκετη υπομονη αλλα δεν εχω ξαναπιασει σεγα.

2)αυτο με το περιμετρικο λιμαρισμα δεν πολυκαταλαβα

3)οι βιδες υπαρχει τροπος ωστε να μην φαινονται απο το εξωτερικο μερος?

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε ρηξω βρε αδερφε αλλα....χλωμο εως κιτρινο σε κοβω....

Αυτα τα περιτεχνα σχεδιακια του Elvis μαλλον με καμια υδροκοπη θα εγιναν.Αλλα ας πει ο ιδιος καλητερα την τεχνικη ;)

κ επιδη πριν 1 βδομαδα εκανα κ εγω παραθυρο με σεγα σου λεω με βεβαιοτητα οτι με τις "κοινες" λαμες ουτε καμπυλη δεν μπορεις να κανεις καλα καλα...!

Τωρα βεβαια παιζει κ το αλλο...να το κοψεις οσο καλητερα μπορεις κ μετα να παιδευεσαι 3 μερες κ 3 νυχτες με τη λιμα....! :X:

Link to comment
Share on other sites

το κοπσιμο με ψαλιδι για λαμες ι με σεγα γινετε και με οποιαδιποτε λαμα (ελεος λαμαρινα ειναι) απλος εγο σινιστο με δρεμελ και να του βαλις ιδικους κοφτες (θα ποσταρο φοτο σε λιγο)απλος ι τιμη τσουζι

οσο για το πλαστικο ειναι πλεχι (εγο το ηθελα ετσι για δικους μου λογους

τελος - μολις γηρισα απο πρακτικερ και αγορασα πλεχι διαφανες για το mod 2

50 επι 50 επι 3 μμ = 4.67 ευρο - οχι και ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.