Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

ΧΧΧΧΧΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ

Μου καρφώθηκε τρελή ιδέα.

Γνωρίζει κάποιος από εσάς, αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να ρυθμίσω color profile εκτυπωτή?

Να εκτυπώσω ό,τι μου πει στο εκτυπωτή μου και να το σκανάρει και να μου πει ας πούμε, +3 magenta, -2 light cyan.

Αυτοαπαντιέμαι

http://xritephoto.com/documents/literature/EN/L11-144_CompleteGuideToColorManagement_EN.pdf

Γίνεται. Μπορείς the lade να κοιτάξεις αν το παρεχόμενο soft περιλαμβάνει και αυτό το κομμάτι του printer calibration?

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση:

Αν θέλετε πραγματικά επαγγελματικό καλιμπράρισμα για το τέλειο αποτέλεσμα και η συσκευή υποστηρίζεται, μπορείτε να κατεβάσετε το δωρεάν και κορυφαίο κατεμέ HCFR Colorimeter (από εδώ). ΔΕΝ είναι όμως για αρχάριους.

Άμα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον ( και χρόνος :p), μπορώ να γράψω έναν συνοπτικό οδηγό. Για τηλεοράσεις θα χρειαστείτε και το AVS HD709.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Αλεξαρα plz τοσο καιρο αυτο παρακαλαω για να κανουμε και μεις δουλεια με τις πλασμα χωρις να μπλεξουμε με ακαταλαβιστηκους για μενα τουλαχιστον ορους και μερες διαβασματος.. Προσωπικα εχω διαθεσει ατελειωτες ωρες διαβασματος αλλα επειδη ειμαι ασχετος με ορολογιες και προγραμματιστικα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη ωστε να ειμαι σιγουρος με τον εαυτο μου οτι μπορω να την κανω και συντομα τη δουλεια γι αυτο και δεν εχω προσφερθει να το παρω ακομα το εργαλειο γιατι θελω οταν το παρω να κανω δουλεια σε 2-3 μερες για να μην καθυστερουμε και να προχωραει το πραγμα..

Ενας συνοπτικος οδηγος για ολους εμας τους ασχετους εκει εξω θα ειναι σωτηριος...

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση:

Αν θέλετε πραγματικά επαγγελματικό καλιμπράρισμα για το τέλειο αποτέλεσμα και η συσκευή υποστηρίζεται, μπορείτε να κατεβάσετε το δωρεάν και κορυφαίο κατεμέ HCFR Colorimeter (από εδώ). ΔΕΝ είναι όμως για αρχάριους.

Άμα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον ( και χρόνος :p), μπορώ να γράψω έναν συνοπτικό οδηγό. Για τηλεοράσεις θα χρειαστείτε και το AVS HD709.

πόσο δύσκολο είναι? πες μου αν είναι να το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Αλεξαρα plz τοσο καιρο αυτο παρακαλαω για να κανουμε και μεις δουλεια με τις πλασμα χωρις να μπλεξουμε με ακαταλαβιστηκους για μενα τουλαχιστον ορους και μερες διαβασματος.. Προσωπικα εχω διαθεσει ατελειωτες ωρες διαβασματος αλλα επειδη ειμαι ασχετος με ορολογιες και προγραμματιστικα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη ωστε να ειμαι σιγουρος με τον εαυτο μου οτι μπορω να την κανω και συντομα τη δουλεια γι αυτο και δεν εχω προσφερθει να το παρω ακομα το εργαλειο γιατι θελω οταν το παρω να κανω δουλεια σε 2-3 μερες για να μην καθυστερουμε και να προχωραει το πραγμα..

Ενας συνοπτικος οδηγος για ολους εμας τους ασχετους εκει εξω θα ειναι σωτηριος...

To Καλιμπράρισμα σε πλάσμα & CRT είναι το ίδιο με το καλιμπράρισμα σε LED LCD, LCD κλπ με μια μόνο διαφορά: Πρέπει να χρησιμοποιούμε παραθυρικά δείγματα σε Plasma και CRT γιατί αλλιώς τα αποτελέσματα μας είναι λάθος. Πιο πίσω διάβασα ότι είναι απαραίτητο το DVE ή το AVIA Bluray. Προσωπικά προτιμώ το AVS γιατί είναι δωρεάν και δουλεύει και σε media player (και του PS3)

πόσο δύσκολο είναι? πες μου αν είναι να το δοκιμάσω

Δεν είναι 2 προτάσεις για να σου πω να δοκιμάσεις, πρέπει να γράφει οδηγός. Ποιο είναι το καλιμπρατήρι btw; Δεν παρακολουθώ το θέμα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Το spyder3 express ειναι το μηχανημα..

Το DVE το προτεινε το παιδι που μας το πουλησε γιατι ειναι κορυφη τα patterns του για ρυθμιση του greyscale..

Για τη ρυθμιση των χρωματων κι αυτος το AVS μας προτεινε..

Link to comment
Share on other sites

Απλά το colorimetre HCFR είναι πάρα πολύ δύσκολο στη ρύθμιση του χρώματος σε ορισμένες τηλεοράσεις. Το καλύτερο πρόγραμμα για μένα είναι το chromapure αλλά κάνει 180 δολλάρια. Και δεν υπάρχει πουθενά για download.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.