Jump to content



Λιγη βοηθεια


defiant

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Ειμαι νεος στο φορουμ και στο o/c και θα ηθελα μια βοηθεια απο πιο εμπειρους χρηστες απο εμενα.

Το συστημα μου αποτελειται απο : AMD barrton 2500+, mobo NF7-S, 1x512 kingstone pc3200 και τροφο Antec SmartPower 350W (SL350P).Γνωριζω οτι το τροφο μου ειναι λιγο μικρο για o/c αλλα λογικα δεν θα επρεπε να ανεβαινει γυρω στα 200 το fsb??

Εχει δοκιμασει κανεις αλλος το ιδιο τροφοδοτικο??Τωρα το τρεχω στα 11χ185 με 1.65 ταση

και η 12V ταση παιζει μεταξυ 11.74-11.80 idle και σε full load 11.68-11.74.Οι τασεις ειναι απο το Winbond hardware doctor και οχι απο πολυμετρο(δεν εχω!)

Πανω απο 185φσβ κολαει στο prime επειδη η 12αρα ταση πεφτει πολυ :((

Παιδια πειτε μου.. ειναι μουφα το αντεκ μου??? Ή φταιει τιποτα αλλο???

Επισης που μπορω να βρω θερμαγωγιμη παστα ??Εχω γυρισει ολη τη θεσσαλονικη και δεν βρηκα τπτ!!Πειτε μου κανενα καλο μαγαζι που να εχει.

Ευχαριστω προκαταβολικα! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κατα μεγαλη πιθανοτητα ο επεξεργαστης ειναι κλειδωμενος ( δεν μπορεις να αλλαξεις πολλαπλασιαστη ).Το οτι τρεχει με 1.65 στα 11*185 δεν σημαινει οτι με την ιδια ταση μπορει να παει 11*200.Απο την αλλη η λυση να δωσεις και αλλη ταση στον επεξεργαστη ειναι ρισκο εαν δεν εχεις και μια σχετικα καλη ψυξη πανω του.Δοκιμασε και τις μνημες σου ασυχρονα να δεις εαν αντεχουν να τρεξουν στα 200.Μπορει να ειναι 400αρες αλλα μπορει να μην αντεχουν τα timinks που βαζει η μητρικη σου στα 200 μπορει να παιζει καποια ασυμαβατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βαλω 1.8 ταση αλλα ζεστενεται πολυ.Φτανει 65 βαθμους και κανει ρεσταρτ(το εχω ρυθμισει απο το βιος).

Οσο για τη μνημη τωρα τρεχει με 5-2-2-2- timing.

Την ψυξη σιγουρα θα την αλλχω σε κατι καλυτερο, δεν ξερω τι ακριβως θα αγορασω, ποια μαρκα κτλ.Μιλαω παντα για αεροψυξη.

Το ερωτημα ειναι αν θα χρειαστω να αλλαξω και τροφοδοτικο.

Εχει κανεις το ιδιο τροφοδοτικο ή αμα γνωριζει αν αντεχει για να μου πει??

Link to comment
Share on other sites

Αν θες α συνεχίσεις ναι πρέπει να πάρεις νέο τροφοδοτικό αφού όπως ανάφερες έχει τόσο άσχημες τάσεις

Όσο για τον επεξεργαστή σου είναι φυσιολογικοτατο να ζεσταίνεται πολύ με 1,80Vcore ελπίζω να μη πήγες εκεί κατ ευθείαν υπάρχουν πολλές σκάλες μέχρι να πας από τα 1,65 στα 1,80 με μια ενδιάμεση τάση μπορεί να καταφέρεις το ίδιο αποτέλεσμα, με το σύστημα ψύξης που έχεις πάντα

Πάντως τα timings σου είναι αρκετά σφιχτά δεν ξέρω αν μπορεί η μνήμη σου να τα αντέξει και στα 200MHz

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από defiant

Επισης που μπορω να βρω θερμαγωγιμη παστα ??Εχω γυρισει ολη τη θεσσαλονικη και δεν βρηκα τπτ!!Πειτε μου κανενα καλο μαγαζι που να εχει.

www.hacshop.gr

παραγγειλε απο εκει.. παρε Αrctic Silver Seramique

Link to comment
Share on other sites

Στις μνημες εχω 2.9 ταση.

Στο prime κολαει στο Blend δεν εχω δοκιμασει τιποτα αλλο.

Βασικα κολαει αν εχω ταση κατω απο 1.8!!

Δεν πηγα κατεθειαν απο 1.65 -> 1.8!!.Τα δοκιμασα ολα.

Θα ξαναδοκιμασω αυριο.Αφου αγορασω παστα και ψυκτρα+φαν.

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια:T:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προβλημα μνημων μου ακουγεται αυτο παρα κατι αλλο.Το 2-2-2-5 ειναι πολυ extreme και μαλλον δεν τον αντεχουν οι μνημες σου , το ιδιο μου δεινχει και το γεγονος οτι δεν βγαζει blend prime.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.