Jump to content



remote control για το XBMC


lefteriz

Recommended Posts

Εγώ έχω ένα imon remote, το οποίο ήρθε μαζί με το thermaltake dh-103 και δουλεύει άψογα με το xbmc και όχι μόνο.

MCE remote δεν έχω δοκιμάσει, αλλά απ' οσο λένε είναι πιο compatible με το XBMC.

Εγώ πάντως, αφού σέταρα απλά το imon remote μέσα από το imon manager (software για το remote και την vfd οθόνη), και πείραξα ελάχιστα το keyboard.xml του XBMC, μπορώ να πω ότι έχω ένα 100% compatible remote και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

thanks man ! θα το κοιτάξω.

αλλά είδα και αυτό Fractal Design Shape HTPC Remote Control | FD-HTPC-SHAPE | Informatique

όπου εχει και κατι σαν joystick για να το δουλεύεις σαν mouse, οπότε ίσως πάρω αυτό!

(για φιλο μου στην Ολλανδία είναι )

Link to comment
Share on other sites

καλό! το είδα τώρα στο appstore :D θέλει όμως να λειτουργεί αποκλειστικά τον υπολογιστή με το remote.

αν τον βολεψει θα τον ψήσω να χει αυτό, και τα υπόλοιπα με remote desktop.

Link to comment
Share on other sites

Και τα imon remote έχουν ένα κεντρικό knob το οποίο κάνει τη δουλειά του mouse. Με ένα κουμπί αλλάζεις τη λειτουργία του σε directional buttons/mouse.

Πάντως tα imon έχουν 4 κουμπάκια κάτω (κόκκινο, πράσινο, μπλε, κίτρινο - videos, music, pictures, tv αντίστοιχα) τα οποία τα έχω κάνει assign σε movies, music, pictures, tv shows και ανα πάσα στιγμή σε όποιο μενού του xbmc είσαι πατάς το ανάλογο κουμπί και πας κατευθείαν στο μενού που θες. σου λύνει τα χέρια.

Ό, τι και να πάρεις, εφόσον είναι mce compatible ή imon θα δουλέψουν μια χαρά. Απλά αν πάρεις mce compatible κοίτα να μη πάρεις κάτι χωρίς custom buttons που δεν υπάρχουν στο original mce.

Link to comment
Share on other sites

αχα δε το ξερα αυτο για το ιμον.. !

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αν δεν ψηθεί με το Iphone θα κοιτάξω για ενα imon που ειναι και αρκετά φθηνό βλέπω! :)

edit: βασικά το imon θέλει και μπροστα να μπει σε bay ο αισθητήρας ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα το ιδιο τελικά και δούλεψε άψογα!!

το είδε ομως ο κολλητός μου και ζήλεψε... και του το χάρισα.

Παράγγειλα για μένα αυτό, USB PC Computer Remote Control Media Center Controller on eBay (end time 15-Apr-11 02:34:02 BST) να δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις πλεον..γιατι υπαρχουν πιστες αντιγραφες που λειτουργουν σαν HID Devices..δλδ πατας κουμπια και το ΧΒMC καταλαβαινει keystrokes δεν ειναι οπως παλια.

Σε Ubuntu παιζουν ολα..με lirc.

Στα win7 εχω σεταρει μια κινεζοδια με eventghost κτλ ..@@ τα μισα δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ιδιο τελικά και δούλεψε άψογα!!

το είδε ομως ο κολλητός μου και ζήλεψε... και του το χάρισα.

Παράγγειλα για μένα αυτό, USB PC Computer Remote Control Media Center Controller on eBay (end time 15-Apr-11 02:34:02 BST) να δοκιμάσω :)

Μόλις χθες παρέλαβα ένα τέτοιο για να το χρησιμοποιήσω με το Windows Media Center των 7. Καλούλι είναι, αλλά δεν έχει την αίσθηση του τηλεκοντρόλ. Δηλαδή, δεν ξέρεις με την αφή ποια είναι τα κουμπιά όπως με τα κλασικά που είναι αλλιώς τα βελάκια κατεύθυνσης, αλλιώς της έντασης ήχου κλπ.

Είναι όμως μικρό και τα κάνει όλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.