Jump to content



Πρόβλημα με Dell Ultrasharp U2410


sol1d

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Εδώ και λίγες ώρες έχω στην κατοχή μου το καινούργιο μου monitor, ένα Dell U2410(f) όπως γράφω στον τίτλο.

Και ήμουν περιχαρής ιδιοκτήτης για λίγα λίγα λεπτά, μέχρι που το έθεσα σε λειτουργία...

Συγκεκριμένα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

'Οταν το monitor συνδεθεί μέσω DVI-1, DVI-2, HDMI, DP, τότε βρίσκεται μονίμως κολλημένο σε sleep mode, αναβοσβήνει δηλαδή το power led (πορτοκαλί) και ενώ τo λειτουργικό φορτώνει κανονικά, η οθόνη μένει κενή από την πρώτη στιγμή της εκκίνησης του υπολογιστή.

Από το OSD menu της οθόνης, έχω βέβαια επιλέξει πριν από την εκκίνηση του υπολογιστή το κατάλληλο source (πχ. DVI-1) ή και το βάζω να σκανάρει για συνδεδεμένες πηγές και ενώ ανιχνεύει σωστά το εκάστοτε συνδεδεμένο καλώδιο, παρόλα αυτά παραμένει σε sleep mode.

Αν πάλι συνδεθεί στον υπολογιστή μέσω VGA καλωδίου, τότε όλα είναι καλά:wall:

Το Monitor είναι revision a02, δοκιμάστηκε σε δύο υπολογιστές (ένας με GTX460 SLi και ένας με ATi HD5770) που τρέχουν Win7 X64. Και στους δύο παρουσιάσε την ίδια συμπεριφορά.

Η απογοήτευση, καταλαβαίνετε, είναι μεγάλη, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή - πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

ΥΓ. Και εγώ που φοβούμουν για καμένα pixels, tinting, dithering...lol

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

να σου πω την αλαηθεια και εμενα μετα απο ωρες αναμενη αν κανω ρεσταρτ μου κανει ακριβως αυτο που ανεφερες.

μετα απο αναζητηση που εκανα οι μισοι λενε οτι φταιη η 5850 που εχω και οι αλλοι μισοι οτι ειναι θεμα μονιτορ!! αντε βγαλε ακρη τωρα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Η οθόνη ανιχνεύει κανονικά το καλώδιο που είναι συνδεδεμένη, αλλά αμέσως μετά δίνει μήνυμα "entering power saving mode" και μένει εκεί.

Πατώντας τώρα το πλήκτρο που είναι πάνω από το κουμπί on off για να δω τι input source έχει, το μήνυμα που βλέπω είναι: "There is no signal from your computer. Press any key on the keyboard or move the mouse to wake it up.If there is no display, press the monitor button now to select the correct input source on the On-Screen-Display menu."

Μάλλον δοκίμασα τα πάντα. Τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο τη Dell. Ελπίζω να μου την αλλάξουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει καλα λογια για την dell οσον αφορα τα revision...δεν βρισκει κανεις για upgrade frimware ως τωρα, Α05 ειναι το πιο προσφατο ,και στην ελλαδα ακομα κυκλοφορει το Α02...και δεν το δινει απο σελιδα η dell...σκεφτομουν να αγορασω μια τετοια οθονη, αλλα αφου δεν μου δινουν το τελευταιο δεν βλεπουν φραγκο απο μενα...ψαχτε το αλλη φορα πριν κανετε τετοιο βημα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχεις άδικο. Βέβαια εγώ δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμενικός, τη στιγμή που η οθόνη μου ποτέ δεν λειτουργησε σωστά...Με παρέσυρε και η καλή τιμή...(την επόμενη μέρα ακρίβυνε στο κατάστημα που την αγόρασα ~40 ευρώ ????).

Οσον αφορά στα revisions, διάβασα σε διάφορες αναφορές στο φόρουμ της Dell και αλλού (hardforum, overclockers) ότι το τελευταίο hardware revision είναι το a02. Κανείς δεν ξέρει τι αλλαγές έχουν γίνει στο a05.

Τέλοσπάντων, το θέμα είναι να μου την αλλάξουν γρήγορα με άλλη οθόνη που να λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τα όποια revisions , είναι μικρές αλλαγές που έχουν να κάνουν με την απόλυτη προσαρμογή της οθόνης σε σχέση με τα ηλεκτρονικά υλικά που φοράει ανά περίοδο.

Δεν αποτελεί το revision ένδειξη γενικευμένου προβλήματος .

Καθώς και πάντα παίζει και η πιθανότητα , το παλαιότερο να είναι σε ποσοστό καλύτερο από το νέο.

Ποσοστό = η πιθανότητα ελαττωματικών συσκευών ανά revision.

Έχω την 2311U A01 , για τα κυβικά της είναι αρκετά καλή.

Καλό θα ήταν ορισμένοι να μην μπερδεύουν την αναβάθμιση BIOS μιας μητρικής με το revision .

Θεωρητικά και πρακτικά τα προϊόντα βγαίνουν για διάθεση σωστά και ολοκληρωμένα.

Εαν κάποια έχουν πραγματική βλάβη , η αλλαγή Firmware δεν τα θεραπεύει.

Τέλος , θα πρότεινα πριν μπεις στο κόπο της αντικατάστασης , να δοκιμάσεις ένα άλλο καλώδιο DVI μήπως το πρόβλημα είναι ζημιά 3-4Ε ..

Εφόσον από όσα μας είπες , το καλώδιο VGA δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή σκέψη. Την έχω ήδη δοκιμάσει με διαφορετικο καλώδιο DVI και Display Port (αυτά περιλαμβάνονται στη συσκευασία + ένα VGA). Επίσης είχα πρόχειρα 2 καλώδια ΗDMI. Δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

παντως σε εμενα αυτο παρουσιαστηκε μετα απο 10 μηνες πρωτη φορα.

οταν μου παρουσιαζετε το φαινομενο αφηνω το pc κλειστο και εκτοσ μπριζας κανα μιασωρο και μετα ολα καλα.

επαναλαμβανω οτι εμενα μου εμφανιζετε αν εχω να κλεισω η να κανω ρεσταρτ το pc πανω απο 7-8 μερεσ συνεχομενες

Link to comment
Share on other sites

κάτι παίζει με τον controler που έχει επάνω. Αν δοκιμάσεις το picture in picture δεν σε αφήνει να το κάνεις με 2 ψηφιακές συνδέσεις. μια αναλογική + μια ψηφιακή.

Καλά θα είναι να το δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο και σε άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

To picture in picture δεν το δοκίμασα. Αλλά την έχω δοκιμάσει σε 2 pc με διαφορετικά καλώδια. Ίσως φταίει το EDID της οθόνης, αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία του DVI recover (άσε που και να έφτιαχνα το DVI, θα είχα πάλι άχρηστα DP και HDMI).

Αυτό που με προβληματίζει είναι - με δεδομένο φυσικά ότι θα μου την αλλάξουν - αν θα μου φέρουν καινούργια οθόνη ή refurbished.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσφατα που αγορασα 3 Dell Ultrasharp U2410 (7 ημερες πριν )δεν εχω προβλημα.ολα κομπλε.μαλλον θα πρεπει να εποικινονισεις με dell για περετερω πληροφοριες...(σορυ για τα ορθογραφικα αλλα γραφω με μισο ματι τετοια ωρα.....):hang3:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω διαβασει τοοοσα σχολια σχετικα με προβληματα με τις οθονες αυτες;

Kαι λεγοντας αυτες, εννοω και αυτην: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2311H Ultrasharp 23¨ Wide

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.