Jump to content



nforce2 και σταθερότητα σε 3D


chroma

Recommended Posts

Σε nf7s παρατηρώ μια γενικότερη "απροθυμία" του chipset να παίξει σταθερά σε 3D πάνω από 238-239mhz fsb και καλα timings (2-2-2-11), παρά αλλαγές σε vdd (περισσοτερο δεν είναι και καλύτερο), vagp, μνήμες (καρατσεκαρισμένες και error free μεχρι 246), πολ/στη... Ψύξη έχει ό,τι ζεσταίνεται και γενικώς δε ζεσταίνονται πολλά, το κλιματιστικό χτυπά απευθείας πάνω στο σύστημα που βρίσκεται χύμα στο δάπεδο. Για 2D θα παίξει και παραπάνω, μετα τα 240 το prime χτυπά στα 5 λεπτά το πολύ όμως και μπορεί να δουλέψει για ώρες απροβλημάτιστα (2D πάντα) ή να βγάλει μπλε οθόνη λίγο μετά το boot. Αψυχολόγητο και καθόλου αξιόπιστο κοινώς. Στην αρχή νόμιζα ήταν το soundstorm αλλά και κλειστό τα ίδια ακριβώς.

Τέλος πάντων, ξεκίνησα αυτό το thread μπας και βρεθεί λύση στο θέμα του 3D κυρίως, αναξαρτήτως μητρικής βλέπω να υπάρχει πρόβλημα σε ξένα φόρουμ. Ποστάρετε πόσο πάει σε 3D σταθερά, με cpu interface on (ή aggressive), καλά timings αν είναι δυνατόν (για dfi με cpc enabled), ποσότητα μνήμης και chip, τάσεις σε μνήμες, chipset.

nf7, 2x256mb bh5, 238mhz, 1.6vdd , 3.2vdimm, 3.6v +3.3 όλα τα υπόλοιπα δε νομίζω να παίζουν ιδιαίτερο ρόλο...

Αντε να δούμε..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε κάποιο ξένο φόρουμ κάτι που έχουν παρατηρήσει και άλλοι.Οτι το Nforce2 δουλεύει καλύτερα οταν δουλεύει με μεγαλύτερες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα μερικοί να βγάζουν την northbrige ψύχτρα της ,DFi ας πούμε, και να την βάζουν στο southbrige.

ίσως να παίζει ρόλο και αυτό.

Εγώ με την Lanparty είμαι τώρα με : AQXEA@2485 2v | 248φσβ 1.7vdd | Μem 248@2/2/2/2/11/9/12 cpc:ON 3.3v | Club 9800προ 429/362 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μάλιστα πρίν μια βδιομάδα που ήταν ποιό κρύος ο καιρός ημουν φσβ 254 και πάλι όλα καλά με τα ίδια volt.

Bios 1/21 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το northbridge c1 step δε ζεσταίνεται ιδιαίτερα αλλά οχι πως δε χρειάζεται ψύξη, αυτό που κάνουν συνήθως να βάζουν τη stock ψύκτρα στο south και να αντικαθιστούν με μια άλλη στο north. Δουλευει και χωρίς ψύκτρα το north για default αλλά σίγουρα οχι καλύτερα με υψηλότερες θερμοκρασίες, που το είδες αυτό..; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σταθερά 3D εννοώ να μη κολλήσει ποτέ, σε οτιδήποτε. Συνήθως παίζω λίγο farcry, αν είναι κάτι να χτυπήσει πρώτο είναι αυτό, πιο ευκολα και από 3Dmark..

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όμως δεν παίζω το παιχνίδι και επειδή πολλά παιχνίδια είναι και κακογραμμένα χωρίς να θέλω να θίξω το συγκεκριμένο το 3D Mark είναι κάτι που όλοι έχουμε...

Loops όλη τη μέρα και όλη τη νύχτα...

Εγώ με αυτό θα τεστάρω...ήδη βρίσκομαι σε τέτοια διαδικασία...αν και δε με βλέπω για πάνω από 220 λόγω τάσης@2.95 Abit γαρ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεώνω κανένα να γίνει παίχτης farcry, σαφώς οχι.. Απλά με την έννοια σταθερότητα όπως την έχει ο καθένας, ας αναφέρει το μέγιστο fsb για 3D μαζί με ρυθμίσεις μπας και βρεθεί κάποια λύση. Δοκιμάζω διαφορετικες συχνότητες AGP για την ώρα, είδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis

κανενα αλλο τροφοδοτικο δοκιμασες?δοκιμασε το να ειμαστε σιγουροι με τα ρευματα

(εχο κολησει με το ρευμα τελευταια :p)

Αυτές τις μέρες έχω το antec 480 του endura.

Link to comment
Share on other sites

εγω bili δεν τα βλεπω τραγικα τα πραγματα. εμενα 4 mhz απο eror free σιγουρα με εριχνε. τωρα σε πιο μεγαλα mhz μπορει να ριχνι 5. ενταχι εισαι 2 mhz πιο κατω. δεν ξερω τη γνωμη μου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

εγω bili δεν τα βλεπω τραγικα τα πραγματα. εμενα 4 mhz απο eror free σιγουρα με εριχνε. τωρα σε πιο μεγαλα mhz μπορει να ριχνι 5. ενταχι εισαι 2 mhz πιο κατω. δεν ξερω τη γνωμη μου λεω.

Από 246 error free σε 238 είναι αρκετά mhz. Απλά βρίσκω πολύ περίεργο που βλέπω πολλές μητρικές να τερματίζουν σταθερά στα 240, ανεξαρτήτως vdd (στο 1.9v το τρέχω τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

252 στο dfi το δουλευα καθε μερα, και επαιζα ολα τα παιχνιδια κτλ χωρις προβλημα με 1.8vdd.

Soki έχεις το CPC 1T και APIC οn?

@NoDsl

Tι τάσεις έχεις στο PSU, ειδικά η 5άρα (που παίρνει το SPP) σου πια είναι?

Γενικά ο Oskar έιχε πει

About the ultra high fsb + APIC problem , no way to solve this problem , it's cpu related ... turn off the APIC sometimes can OC much high ... I have try anything I can try to solve the problem , but it seems that the cpu apic unit does not working properly when FSB > 266 MHz(some cpu even does not work when FSB>260 MHz)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρακαλώ πείτε και πια έκδοση Smbus και Gart driver χρησιμοποιείται και με αν έχετε το AGP Fastwrites κλειστό ή ανοικτό ή γενικά αν χρησιμοποιήσατε καμιά ασυνήθιστη ρύθμιση για να πάτε πάνω από 240 3Dstable.

Υπόψιν το CPU interface Optimal είναι Disable και το Agressive Enable.

Link to comment
Share on other sites

Και 10 και 11 αναλογως τα κεφια.. :D Συνηθως 11.

Drivers της nvidia τους official 3.13, τους εκανα extract εσβηνα τους φακελους Display και IDE και μετα τους εκανα install. Fastwrites enable, CPU interface aggresive.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.