Jump to content



nforce2 και σταθερότητα σε 3D


chroma

Recommended Posts

To δύσκολο για μένα είναι οι μνήμες που με 2άρια δύσκολα να φτάσουν 230.

Κάτι άλλο ... όταν μιλάμε για όρια 1-5 ΜΗz παίζει ρόλο και η έκδοση των VGA Drivers.

Προσέξτε το λίγο...με 3.10 Catalyst μπορώ να είμαι σταθερότερο από 4.1 και 4.2 που δοκίμασα.

Για αυτό να αναφερθεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν φταίει τα ανεπαρκές volt στο SB αλλά είναι σίγουρα κάτι που θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας

hardware mod to solve apic problems with high fsbs

lanparty nf2 ultra b

hy

finaly i find a way to solve this problem(mouse,lan,craches with apic on),theres is a voltage on ec42(1.6v),you need to remove r151 and replace it with a resistor 33k(set to 1.72v),this components are near southbridge.

lanparty nf2 ultra b

southbridgemod.jpg

higher value of resistor gives more voltage.

good luck

without mod my pc freezes and drop lans mouse even sometimes at 240fsb,with mod,rock stable at 250fsb.

be carefull with this mod,im not responsable if you damage your hardware.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω περιορισμών στις μνήμες:

230 με 2.5-3-3

και 223 με 2-2-2

Βios Tictac Alpha1 d22

Το vdd 1.7 vagp 1.6 αν και βάζοντάς τα 1.6 και 1.5 δεν έχει διαφορά απλά για τα μάτια του κόσμου~

Όμως ενώ περνάει τα υπόλοιπα στο prime95 blends υπάρχει πρόβλημα...

δε ξέρω τι παίζει με το Prime αλλά κάνοντας burnin με δαύτο κατέβασε τις μνήμες στα σφιχτά αντί να τις ανεβάσει (δηλαδή τρέχοντας 230 με 2.5-3-3 το prime μετά περίμενα όπως πάντα να τρέξει στα 223 που τρέχουν τα 3d mark , κλπ...με 2-2-2 και όμως οι μνήμες κατέβηκαν...λόγω errors στα 219!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.