Jump to content



Επιλογή ποιοτικού DVD-ROM


Dorian

Recommended Posts

...εκτος βεβαια απο καποια artec και sony ta οποια θεωρω εντελως αναξιοπιστα.αν και τα sony ειναι των ακρων,αναλογα ....

naz για τα artec θα συμφωνήσω..... αλλά για τα sony θα έλεγα ότι μάλλον δεν τα έχει δοκιμάσει :rolleyes: ....

Είναι το Sony μου, oced σε JLMS......

DVD Ripping Data CD

Audio CD

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

dmylonas πολλα χρονια τωρα δυστυχως εχω στηλει εγω ο ιδιος πολλα σονυ για επισκευη...τουλαχιστον 4.η μεγαλη ποιοτικη αλλαγη στη σονυ πιστευω επετευχθει με τα πρωτα dvd-rw της τα οποια ειναι σαφως πιο σοβαρες υλοποιησεις.αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια με τα σονυ και αυτην καταθετω.δεν εχω τιποτα με την εταιρια,απλα πιστευω οτι κυριαρχει στις οθονες και πρωτοπορει ενω σε ολα τα αλλα επιπεδα δρατει την ευκαιρια για αρπαχτες οπου πουλαει ονομα....εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.αυτα για τη σονυ

Link to comment
Share on other sites

τελικά πολύ καλό το 166s . διάβασε +R και +RW που δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα παλιά καθώς και το LG που δοκίμασα για λίγες μέρες. Σίγουρα πλέον μετά από τόσα χρόνια τα DVD-Rom έχουν φτάσει στα όριά τους και από τις "καλές" μάρκες μιλάμε πια για μικροδιαφορές οι οποίες όμως μπορούν να γίνουν σημαντικές στη συχνή χρήση και κυρίως το να είναι ιδιότροπο το drive με κάποιους δίσκους.

μετρήσεις είναι παρόμοιες με του daidalos http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=3556

To μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ο ήχος που κάνει όταν εισάγεις ένα δίσκο καθώς και η εμφάνιση των πλαστικών που είναι τυπική φθηνιάρικη εμφάνιση των πλαστικών της Liteon.

Link to comment
Share on other sites

naz όντως μόνο για οθόνες είναι καλή η σονυ (το playstation 1 ήταν πολύ καλό μηχάνημα για την εποχή του όπου τα παιχνίδια στο PC ήταν αστείο ) αν και για τις οπτικές συσκευές η sony ουσιαστικά έχει το μηχανισμό των Liteon για αυτό έκανε τη μετατροπή ο DMylonas.

για το τεαc που λες μήπως έκανες κάποιο λάθος? για 8GB δίσκο => dual layer πως είναι δυνατόν να έχεις μέση ταχύτητα 12,5 και αρχική 8 όταν τα dual layer έχουν μέγιστη ταχύτητα ανάγνωσης 8Χ. δεν λέω ότι μπορεί να μην είναι καλό DVD αλλά μάλλον τα μπέρδεψες

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ταχυτητα που βλεπω στη διαρκεια του riping με το smartripper...μπορει να κανω και λαθος δεν παιρνω ορκο,απο βδομαδα θα δοκιμασω το nero drive speed να ξεκαθαρισει το θεμα.εκτος ποια και αν ψευδεται το smartriper....δεν εχω λογο να θαψω τα υπολοιπα,αφου αυτη τη στιγμη δουλευω με ασους και κατα καιρους εχω δουλεψει με πιονιρ.

Link to comment
Share on other sites

παντως το σιγουρο ειναι και εδω θα συμφωνησω με ντοριαν οτι οι διαφορες μεταξυ συσκευων ειναι πραγματικα πολυ μικρες και δεν υπαρχουν τα χασματα του παρελθοντος...οποτε μαλλον ψιλους στα αχυρα αναλυουμε παλι.ως γνωστον(?) η εξειδικευση ειναι μια διαδικασια που σε βαζει στο λουκι να μαθαινεις πολλα για πολυ λιγα εως οτου να καταντησεις να ξερεις τα παντα για το τιποτα....ας μην τρελαθουμε ενταξει ολα τα dvd καλα ειναι...παντως το nero απο βδομαδα θα το τρεξω....:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα σου προτεινα LG παροτι δεν ηθελα ουτε να ακουω για τα συγκεκριμενα ενας φιλος με επεισε και πηρα το 8162 εχει διαβασει πανω απο300 dvd με το dvd decrypter,smart ripper,dvd shrink.Στη συνεχεια πηρα και ενα cd recorder το 8522 γρηγορο και εντελως αθορυβο,και μετα ενα dvd recorder 8x με το οποιο εχω γραψει γυρω στις 120 ταινιες πολυ γρηγορα και παιζουν σε ενα φτηνο blue sky των 80 ευρω απροβληματιστα.Πιστευω οτι ειναι αξιοπιστη αγορα και σε σωστη τιμη συν οτι εχουν ολα 3 χρονια εγγυηση.Αυτα κι ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Naz δεν υπονοησα ποτε οτι εχεις λογο να θαψεις κανενα drive ελπιζω να μην το εξελαβες ετσι. Απλα γνωριζοντας οτι τα περισσοτερα drives στην αγορα ξεκινανε την αναγνωση απο 6χ - 6,5χ μαξ σε SL media το 8 μου φανηκε αρκετα υψηλο, αλλα οχι αδυνατο. Οπως ηδη ανεφερα προηγουμενως το Teac δεν το εχω δουλεψει ουτε εχω πετυχει πουθενα scan οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Θα συμφωνησω στο οτι τα περισσοτερα drives που υπαρχουνα αυτη τη στιγμη στη αγορα εχουν ελαχιστες διαφορες η οποιες ομως για καποιον που ξερει τι ψαχνει μπορει να ειναι αποφασιστικης σημασιας οπως πχ ο θορυβος, η ικανοτητα να διαβαζει mεdia κακης καταστασης, προστατευμενα CDs etc.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα γρηγορο compare με ενα 120S που περασε απο τα χερια μου και το παλιο μου Teac.Να αναφερω οτι το dvd που χρησιμοποιηθηκε στα 2 παλιοτερα drive ειναι διαφορετικο απο αυτο στο teav 516D.Τα αποτελεσματα ειναι ενδεικτικα....

post-32-1416070997,4241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Προς Hemi ενα γρηγορο τεστακι με το νεο teac...Το δισκακι ειναι απο περιδιοκο και ειναι η ταινια Hellraiser....

Εννοεις απο ταινιοθηκη του Cinema # 8 ?? ;)

Απο οτι βλεπω η αναγνωση ξεκιναει απο την αναμενομενη ταχυτητα των 6χ παρα κατι και δεν φτανει την ονομαστικη τελικη.

Αντιπαραθετω scan απο την ιδια ταινια ;) με το Toshiba SD-M1802:

DVD-Rom1.png

Link to comment
Share on other sites

το LG το δοκίμασα πρόσφατα είναι αξιοπρεπές για τυπική χρήση και μάλλον βγάζουν και μεγαλύτερο κέρδος τα μαγαζιά γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος με αυτά αλλά δεν μου άρεσαν

1. δεν διάβαζε τα DVD+RW που του έβαλα και δυό κακογραμμένα +R αλλά χωρίς σφάλματα.

2.ήταν σχέτικά αργό στο ripping

3. η εταιρία τα αντιμετωπίζει σαν τις υπόλοιπες καταναλωτικές συσκευές που πουλάει ψυγεία, πλυντήρια και δεν ξέρω και γω τι άλλο . δεν έχει σοβαρή υποστήριξη στο site , καινούριο firmware. 1-2 εκδόσεις που είχε στο firmware-flash δεν τις δεχόταν και μετά από ψάξιμο βρήκα ότι κυκλοφορούν σε διαφορετικές εκδόσεις τα drive αλλά δεν το ξεκαθάρισα γιατί το γύρισα πίσω.

4.εχει μόνο 256kb buffer και δεν είχε digital port για τά cd ήχου

Για την εγγύηση 3 χρόνια που έχει καλό είναι, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο αφού σε ένα χρόνο συνήθως βγαίνουν τα προβλήματα που τυχών έχει μία συγκεκριμένη συσκευή ενώ μετά τα 2,5-3 χρόνια όλες οι οπτικές συσκευές εκτός από το ότι αρχίζουν να έχουν προβλήματα συμβατότητας με νέα format τα παίζουν επειδή έχουν πολλά κινούμενα μηχανικά μέρη. Εκτός από recorder με την προυπόθεση όμως ότι δε θα χρησιμοποιούνται για ανάγνωση παρά μόνο για εγγραφή και να ήταν καλά εξαρχής.

Για το ατα100 χρήσιμο αλλά άργησε να βγει τώρα ειδικά με τους sata σκληρους δεν χρειάζεται . το asus Ε616 που είχα (όταν δούλευε) ήταν με ατα100 αλλά δεν είχε κανένα πλεονέκτημα στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hemispasm

Προσθετω οτι το DMA 5 δεν εξυπηρετει σε κατι ουσιαστικα, αφου η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων που πιανει το drive δεν αξιοποιει πληρως ουτε καν το DMA2.

Καλα σε αυτο συμφωνουμε , απλα μου φανηκε περιεργο.....Εαν καταλαβα καλα μου λες να παρω τοσιμπα ε?Χε χε , εχουυμε και απο αυτα στην αποθηκη λιγο χρονο να βρω να τα τεσταρω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Καλα σε αυτο συμφωνουμε , απλα μου φανηκε περιεργο.....Εαν καταλαβα καλα μου λες να παρω τοσιμπα ε?Χε χε , εχουυμε και απο αυτα στην αποθηκη λιγο χρονο να βρω να τα τεσταρω....

Οχι, το liteon θα σου προτεινα, αλλα και το toshi μια χαρα ειναι (εκτος αν βρεις το 1712 που ειναι 2 χαρες ;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.