Jump to content



Ερώτηση


rantanplan

Recommended Posts

μου ρθε η ιδέα να κάνω ένα site στο γραφείο όπου εργάζομαι...και καθότι σε κάτι τέτοια θέλω να δοκιμάζω μόνη μου πως τα καταφέρνω..ναι ναι η χαρά της δημιουργίας ή του μεγάλου μπααααμ! (και δεν εννοώ το big bang :p)..είπα να πάω να ρωτήσω απέναντι στον Παπασωτηρίου αν υπάρχει κανα πρόγραμμα και κανά βιβλίο εκμάθησης κανενός προγράμματος για ας πούμε άσχετους...μου πρότεινε το frontpage, το οποίο δεν είναι και φθηνό (οκ πρόγραμμα είναι δεν είναι πασατέμπος!)..βέβαια δεν είχε και άλλο..τα άλλα λέει μόνο από το ιντερνετ και είναι και πιο περίπλοκα..

ερώτηση λοιπόν: τι γνώμη έχετε για το frontpage..να το δοκιμάσω; ή θα τα σκάσω αδίκως; ή θα κάνω κανα site που θα το λυπάται όποιος μπαίνει μέσα και θα αφήνει και κάτι στην έξοδο; εν κακό!χαχαχαχα

είχε και 5 βιβλία εκ των οποίων τα δυο στα ελληνικά και τ άλλα στ αγγλικά..δε θυμάμαι συγγραφείς τώρα

τέσπα αν έχετε κάτι να πείτε :)

Link to comment
Share on other sites

και το frontpage και το dreamweaver κανουν εξισου καλη δουλεια,

αν εισαι εξοικιωμενη με εφαρμογες της microsoft το frontpage θα σου φανει πιο ευκολο,

αντιστοιχα αν εχεις δουλεψει σε προγραμματα της macromedia τοτε το dreamweaver θα σε διευκολυνει.

προσωπικα χρησιμοποιω το dreamweaver.

Παρολα αυτα δυστηχως ισχυουν καποια πραγματα και στα 2 προγραμματα...

φτιαχνοντας λοιπον τη σελιδα σου και βλεπωντας την στο dreamW 'η frontP τις περισσοτερες φορες θα βλεπεις τα πραγματα ....σωστα. Το ολο θεμα στις hmtl σελιδες ειναι οτι οταν τις δεις σε καποιον browser θα υπαρχουν διαφορες απο αυτο που βλεπεις στα 2 προγραμματα, αυτο γινεται διοτι τις σελιδες τις στηνεις στην ουσια μεσα απο ενα γραφικο περιβαλλον και οχι γραφοντας κωδικα κατευθειαν με το χερι, οπως επισης ο καθε browser μεταφραζει τη σελιδα λιιιιγο διαφορετικα εξαρτωμενος παντα απο τον τροπο που ειναι γραμμενος.

Το ολο θεμα ειναι λιγο πονοκεφαλος, αλλα μετα απο καποια φαση θα το παιζεις στα δαχτυλα.

Γενικως παντως δεν ειναι δυσκολα τα πραματα, μπορεις επισης εκτος απο βιβλια και συμβουλες να κατεβασεις καποιο σιτε στο δισκο σου και να δουλεψεις πανω του εχοντας το σαν μπουσουλα....

Happy HTMLing :flower:

Link to comment
Share on other sites

:):):) thanks γι ακόμη μια φορά ζαρ...frontpage that is!..θα πάω λοιπόν να το πάρω τη δευτέρα να αρχίσω να το κάνω δοκιμές τον ελεύθερο χρόνο μου...με στόχο ένα χρηστικό για το γραφείο σάιτ!!!(απολύομαιιι χεχε).. μέχρι το τέλος του καλοκαιριού ελπίζω να καταφέρω να το χω έτοιμο με τα τούτα του με τα κείνα του..ε...και αν δε μου κάτσει..εν πειράζει πρώτα θα δοκιμάσω την κλασσική πολλές φορές δοκιμασμένη μέθοδο του χτυπάω :magic: το ριμαδοκούτι μπας και σάσει αλλιώς θα σκοτώσω και το πρόγραμμα στη μαύρη, και το σάιτ και το πισί να βρω την υγειά μου!!!θα γίνω χάμις
Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν χρειαζεται να το αγορασεις... υπαρχει μεσα στην σουιτα του Office, αν εχεις καποια τελευταια εκδοση βαλτο απο εκει, θα σου ελεγα παντως να βρεις και το dreamweaver, ωστε να μαθεις το "πραμα" πιο ολοκληρωμενα και απο τις ....2 τους οψεις....

Link to comment
Share on other sites

a πολύ ωραία :) θα ψάξω να το βρω στο Office!!!!

εν τω μεταξύ εγώ πήγα και αγόρασα το εξής βιβλίο με παρότρυνση ενός φίλου "Οδηγός HTML 4 του Γκιούρδα" ...θα ξεκινήσω με αυτά και μετά θα ψάξω το dreamweaver από κανά γνωστό!!

danke :):):):)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα...ωχ...ωχ...ωχ...λέει Μ. Γκιούρδας..ας ελπίσουμε τουλάχιστον αν είναι αυτός, να τα λέει πολύ πολύ κατανοητά!! δε φταίω εγώ ο τυπάς στο βιβλιοπωλείο μου πε ότι αυτό είναι το πιο κατανοητό..μετά μπορώ να περάσω και στο νεξτ λέβελ να πάρω τον πλήρη οδηγό του δεθυμάμαιποιού!!!

όχι βρε....τον κακολογήσαμε τον άνθρωπο..τώρα που το ξανακοιτάω λέει ότι αυτός είναι απλός εκδότης..ο Eric Kramer που τον έχουν παραγκωνίσει στην επόμενη σελίδα με πιο μικρά και πιο αχνά γράμματα από του εκδότη, αυτός πρέπει να ναι ο συ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ok επειδή δε θέλω να ανοίγω τόπικ χωρίς ιδιαίτερο λόγο.. ας ρωτήσω εδώ και όποιος το δει..

εδώ και μία βδομάδα περίπου οι σελίδες στο ίντερνετ αργούν πάρα μα πάρα πολύ ν' ανοίξουν, άλλοτε κολλάνε..έχω απλή τηλ σύνδεση...αλλά τουλάχιστον στο φορητό άνοιγαν σχετικά γρήγορα..εδώ και κάμποσο καιρό όμως δεν ξέρω τι έχει πάθει..φταίει το πισί ή η φορθνετ; συμβαίνει και σε άλλους;

ή μήπως είναι και αυτό λόγω ολυμπιακών όπως το κυκλοφοριακό;??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάτι να δημιουργεί παράσιτα στη γραμμή του τηλεφώνου σου μπορεί επίσης να έπηξε η φορθνετ.

Ο υπολογιστής σου είναι το τελευταίο πράγμα που μπορεί να φταίει, ριξε επισης μια ματιά μήπως κάποιο spyware προγραμματάκι επικοινωνεί στο νετ όταν εσύ συνδέεσαι αν δεν έχεις βαλε firewall

Link to comment
Share on other sites

ουφ...αυτή η φορθνετ μου χει φάει τη ζωή...μήπως έχεις να προτείνεις καμιά άλλη εταιρεία...έχω βάλει το sygate firewall .. το αν με παρακολουθεί spyware πως το ελέγχω; με ποιά εντολή;

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες spyware και επικοινωνούσε με το νετ θα στο είχε μαρτυρήσει το firewall σου

Για να πω την αλήθεια η φορθνετ έχει καλό όνομα τώρα δε ξέρω τι να προτείνω δοκίμασε κάτι άλλο πχ otenet

Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο παροχέας της σύνδεσης

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είμαι ικανοποιημένη από τη σύνδεση ούτε σπίτι ούτε στο γραφείο όλη την ώρα πέφτει..μπλοκάρει...δεν ξέρω αν και οι άλλες έιναι τα ίδια γκουχου....τώρα για το βδομαδιάτικο που προέκυψε τι να πω..

ok sto spyware τα έχω κάνει μπλοκ all εκτός βέβαια από explorer msn kai antivirus..μήπως σωστότερο θα ήταν να το έχω σε νορμάλ στάτους;

Link to comment
Share on other sites

ζάρρα..απλά δηλαδή κάνω διαγραφή το internet explorer και αντ αυτού βάζω πουχου άλλο..είχα δει ένα τόπικ που έχετε κάνει και πήγα να βρω to opera h to mozilla δε θυμάμαι..που είχατε βάλει ένα λινκ..ωστόσο δεν μπορούσα να βρω την αντίστοιχη γερμανική έκδοση για windows xp παρότι το είχα προσπαθήσει..οφουυ θα το ξαναπροσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει η σύνδεση? Δηλαδή εκεί που είσαι κανονικά σε πετάει έξω ή κάποιες φορές δε σε αφήνει να μπεις??

Αν γίνεται κάτι τέτοιο συχνά, τότε υπάρχει περίπτωση κάποιος να σου έχει πάρει το όνομα και τον κωδικό πρόσβασης και να μπαίνει στο νετ εν αγνεία σου με τη δική σου σύνδεση και να τυχαίνει όταν θες να μπεις να είναι είδη ο άλλος μέσα ή όταν είσαι εσύ μέσα να μπαίνει ο άλλος και να σου μπλοκάρει την σύνδεση άθελα του

Για να αποφεύγεις τέτοιες περιπτώσεις να μην ανανεώνεις την σύνδεση σου αλλά να παίρνεις καινούρια κάθε φορά έτσι ώστε να αλλάζεις συχνά κωδικούς

Link to comment
Share on other sites

ok στο λινκ αυτό που είναι τα ριμαδογερμανικά..sto localized builds? να κλικάρω εκεί ;http://www.mozilla.org/products/firefox/releases/#download

το κυριότερο πρόβλημα είναι όπως τώρα καλή ώρα που κάνει δέκα ώρες να ανοίξει σελίδα!!! και έτσι τρώω τη ζωή μου προσπαθώντας να διαβάσω τα ριπλάι σας!!! αλλά που θα πάει θα μου περάσει...έχει και κάτι άλλα προβλήματα to intervideodvd που κολλάει..και όταν το κλείνω μου λέει ότι δεν ανταποκρίνεται το πρόγραμμα και κάνω άμεσο τερματισμό και στο word ta idia..ίσως έφταιξε και το ρημαδοσκουλήκι..άστα να πάνε...τέσπα γι αυτό έλεγα μήπως αυτό φταίει από το φορητό που κάνει δέκα ώρες...από βδομάδα θα το πάω στην toshiba να μου το φτιάξουν με την εγγύηση..θα τους πω να το συνεφέρουν, ναι αυτό θα τους πω, ότι θέλει ένα ρετουσάρισμα!!!

οκ 38.45 θενκς τώρα βέβαια έχω ένα βιβλίο 685 σελίδες να διαβάσω για το φροντπέιτζ..που μια ευγενική ψυχή μου δάνεισε !! :p συν ένα πιο μικρό για το html..να δω τι θα πρωτομάθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.