Jump to content



Gigabyte GTX 460 1GB Νέα - Overclock?


plutomaniac

Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα μια Gigabyte GTX 460 1GB, το μοντέλο GV-460OC2-1GI και παρατηρώ πως αν και λειτουργεί τέλεια δεν μου τα λέει και πολύ καλά. Με το που την πήρα βάλθηκα να κάνω overclock γιατί ξέρω πως αυτές οι κάρτες πάνε αρκετά πάνω. Με σχετική ευκολία φτάνω τα 860-1720-2030 με Vcore @ 1.025 από τα stock που είναι 760-1520-1800 με Vcore @ 0.975 (core-shaders-memory) . Το πρόβλημα είναι πως αυτό το μοντέλο είναι αρκετά σπάνιο και δεν μπορώ να βρω reviews και ανθρώπους που ήδη έχουν κάνει overclock ώστε να πάρω γρήγορα αποτελέσματα. Συνεπώς αποφάσισα να κάνω δικό μου overclock.

Έχοντας το 860-1720-2030 (13% overclock) ως "stock" ξεκίνησα να πάω πιο πάνω που ξέρω οτι πηγαίνει. Παρόλα 'υτα όταν αλλάζω έστω και λίγο περισσότερο το vcore παρατηρώ πως μετά από 2 λεπτά το πολύ testing με το Furmark crashάρει και θέλει reset το σύστημα. Έχω προσπαθήσει όλες τις πιθανές τιμές vcore μετά το σταθερό 1.025 (δλδ 1.037, 1.050, 1.062, 1.075, 1.087) και όλα crashάρουν. Γιατί όμως; Δεν θα έπρεπε.

Πήγα κιόλλας να δω το default bios που έχει μέσω του NiBitor και το παράξενο είναι ότι όταν το φορτώνω δείχνει το integrity κόκκινο σαν να έχει το bios κάποιο λαθάκι. Ίσως αυτό να είναι πρόβλημα του NiBitor αλλά δεν ξέρω. Μήπως είναι δικό μου(της gpu δλδ);

(αν έχει κάποιος την ίδια κάρτα ας μου δώσει αν μπορεί το bios της για να δω αν το βγάζει και εκεί το NiBitor κόκκινο, ευχαριστώ πολύ...) --> Παιδιά άκυρο αυτό, ήταν τελικά μικρό bug του GPU-Z με το οποίο έκανα extract το bios, κοίτα να δεις...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φενεται πως εκει ειναι το ταβανι της καρτας σου

δοκιμασες να πας σε αυτη τη συχνοτητα που εισαι χωρις να πειραξεις ταση?

όχι, θα το δοκιμάσω τώρα. Τελικά το 860 δεν είναι stable, για το 850 είμαι σχεδόν σίγουρος όμως. Λοιπόν, βλέπω για 850 στα 0.975 vcore. Το bios όμως; Γιατί το βγάζει κόκκινο στο NiBitor;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες θερμοκρασιες.Μηπως μενεις απο τροφοδοτικο,οπως εγω παλιοτερα.

από θερμοκρασίες μια χαρά είμαι. Βρήκα δυο πολύ σταθερά profiles τώρα και τα έχω κρατήσει, θα ψάξω και για άλλα σιγά-σιγά.

850-1700-2000 @ 0.987 Vcore - Μια ώρα και δέκα λεπτά στο Furmark χωρίς κανένα πρόβλημα.

860-1720-2030 @ 1.000 Vcore - Πενήντα λεπτά στο Furmark χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θερμοκρασία και τις δύο φορές: 82 βαθμοί με FAN @ 78%. Μια χαρά δηλαδή το fan και τα temps.

Το PSU δεν είναι σίγουρα το πρόβλημα, άλλωστε 950W είναι - θηρίο!

Το bios όμως, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι η κάρτα σου εφαρμόζει τα volt που λές οτι της βάζεις; Γιατί μέχρι 850 πάει με στοκ volt αλλά απο εκεί και πάνω τρώνε καλό τοίχο για πάνω απο 930. Επίσης ~80° δεν είναι και το ιδανικότερο. Η MSI Cyclone κρατάει περί τους 65-70 max στα 960 με 1.087 αλλά με χαμηλή περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι η κάρτα σου εφαρμόζει τα volt που λές οτι της βάζεις; Γιατί μέχρι 850 πάει με στοκ volt αλλά απο εκεί και πάνω τρώνε καλό τοίχο για πάνω απο 930. Επίσης ~80° δεν είναι και το ειδανικότερο. Η MSI Cyclone κρατάει περί τους 65-70 max στα 960 με 1.087 αλλά με χαμηλή περιβάλλοντος.

Τα volt τα βάζει, είναι κάρτα που τα βάζει άνετα. Πάνε και πιο πάνω με bios volt mod. Με τη θερμοκρασία δεν υπάρχει πρόβλημα. Είπα 80 βαθμούς αλλά με fan @ 78%. Αν το βάλω 100% τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Το θέμα δεν είναι η θερμοκρασία αλλά γιατί δεν πάει πιο πάνω ακόμα και αν ανεβάζω voltage...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κιόλλας να δω το default bios που έχει μέσω του NiBitor και το παράξενο είναι ότι όταν το φορτώνω δείχνει το integrity κόκκινο σαν να έχει το bios κάποιο λαθάκι. Ίσως αυτό να είναι πρόβλημα του NiBitor αλλά δεν ξέρω. Μήπως είναι δικό μου(της gpu δλδ);

(αν έχει κάποιος την ίδια κάρτα ας μου δώσει αν μπορεί το bios της για να δω αν το βγάζει και εκεί το NiBitor κόκκινο, ευχαριστώ πολύ...)

--> Παιδιά άκυρο αυτό, ήταν τελικά μικρό bug του GPU-Z με το οποίο έκανα extract το bios, κοίτα να δεις... Όπως μου είπε και ο δημιουργός του γνωστού mvktech.net έκανε λάθος στο μέγεθος του αρχείου το GPU-Z όταν το έβγαζε από την κάρτα οπότε γιαυτο έβγαινε το bios σαν corrupted και πειραγμένο.

Με το overclock όμως τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 τέτοιες καρτες η μια παει αερα στο 1ghz η αλλη οχι πανω απο 820 και δεν νιωθει με τις τασεις. Πιστεύω πως είναι θεμα του voltage regulator της κάρτας μιας και χλωμό το κόβω να μην μπορει να ανέβει παραπάνω ανεβάζοντας την τάση

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 τέτοιες καρτες η μια παει αερα στο 1ghz η αλλη οχι πανω απο 820 και δεν νιωθει με τις τασεις. Πιστεύω πως είναι θεμα του voltage regulator της κάρτας μιας και χλωμό το κόβω να μην μπορει να ανέβει παραπάνω ανεβάζοντας την τάση

ναι, ίσως να είναι το κομμάτι και το κύκλωμά του - ποτέ δεν ξέρεις...

έχεις 2 GV-460OC2-1GI σε SLI;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχω είναι GV-460OC-1GI σε SLI. Η διαφορα με την OC2 είναι πως οι δικές μου έρχονται χρονισμένες στα 715 κατα τα άλλα η ίδια κάρτα είναι. Σκέφτομαι να σπρώξω RMA την χαζή κάρτα μιας και θα μπορούσα με λίγο τύχη να της τρέξω στα 900 αλλά δεν ξέρω πόσο διαφορά στα FPS θα έχω απο 820 σε 900. Για να πώ την αλήθεια αυτά που παίζω και στην ανάλυση που παίζω (1920χ1080) δεν έχω κανένα θεμα. Ασε που με τις θερμοκρασίες είμαι μια χαρα 70-75 βαθμους με τα ανεμιστήρια στο 90%

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχω είναι GV-460OC-1GI σε SLI. Η διαφορα με την OC2 είναι πως οι δικές μου έρχονται χρονισμένες στα 715 κατα τα άλλα η ίδια κάρτα είναι. Σκέφτομαι να σπρώξω RMA την χαζή κάρτα μιας και θα μπορούσα με λίγο τύχη να της τρέξω στα 900 αλλά δεν ξέρω πόσο διαφορά στα FPS θα έχω απο 820 σε 900. Για να πώ την αλήθεια αυτά που παίζω και στην ανάλυση που παίζω (1920χ1080) δεν έχω κανένα θεμα. Ασε που με τις θερμοκρασίες είμαι μια χαρα 70-75 βαθμους με τα ανεμιστήρια στο 90%

Για πιο λογο θα την πας για RMA ? επειδη δεν βγαζει 900 στον πυρηνα ? δεν νομιζω να εγραφαν πουθενα οτι η καρτα παει 100% 900 στον πηρυνα

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει σίγουρα πρόβλημα με το VRM και είμαι συνεργάτης της Gigabyte. Έχει ήδη δρομολογηθεί αντικατάσταση και είναι γνωστό πρόβλημα στην εταιρία για μια ορισμένη παρτίδα GTX-460OC-1GI

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.