Jump to content



Κούνημα και πάγωμα.....


mitsos1os

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα που μου έχει σπάσει απίστευτα τα νεύρα. Έχω λοιπόν ένα λαπτοπ Asus X50VL, το οποίο κολλάει συνεχώς σε απρόσδιόριστες στιγμές. Αφού το έλυσα τελείως και έλεγξα τα πάντα δεν βρήκα κάτι λάθος. Επίσης δεν τίθεται θέμα υπερθέρμανσης του επεξεργαστή. Για να μην τα πολυλογώ, βρήκα ότι το λαπτοπ κολλαεί όταν κουνηθεί. Έλεγξα τις μνήμες ram, αλλα αυτές είναι εντάξει. Ακόμα δοκίμασα να τις κουνήσω λίγο την ώρα που δούλευε χωρίς αποτέλεσμα. Άρα δεν φταίνε αυτές. Επίσης αφαίρεσα σκληρό δίσκο και cd rom αλλά πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Το λαπτοπ Εξακολουθεί να κολλάει όταν το κουνήσω (άλλες φορές χρειάζεται πιο βίαο κούνημα άλλες με το παραμικρό), ενώ αν το αφήσω ήσυχο δουλεύει κανονικά συνέχεια. Καμμιά ιδέα πριν το πάρω και το πετάξω από το μπαλκόνι; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα φίλε μου, και το αποσυναρμολόγησα τελείως. Και δεν έχει τίποτα. Επίσης πιστεύω ότι αν βραχυκύκλωνε θα έκλεινε κιόλας, ενώ αυτό κολλάει και μένει αναμμένο χωρίς να αποκρίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασιες ειπες εχεις κανονικες.

Αφου δεν φταινε ολα τα αλλα, μηπως δεν κανει καποιο εξαρτημα καλη επαφη και για αυτο κολλαει;

Οταν λες κολλαει, ανταποκρινεται εστω και με ctrl Alt Del ή παραμενει νεκρο μεχρι να το κλεισεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία απόκριση και η οθόνη δείχνει την τελευταία εικόνα. Μετά από αρκετές εκνευριστικές προσπάθειες βρήκα ότι το όλο πρόβλημα συμβαίνει όταν κάμπτεται η μητρική σε ένα σημείο. Οπότε δυστυχώς ειμαι για καινούργια μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχεις ψυχρή. Με το board χύμα, ξεκίνα (φρόντισε να έχεις και κανα ουισκάκι) να ζουλάς με το δάκτυλο το board σε διάφορα σημεία. Σιγά σιγά θα καταλήξεις σε ένα σημείο που σταθερά και επαναλαμβανόμενα με την λιγότερη πίεση θα σου κολλάει το board. Κάποιο smd ή ic στο συγκεκριμένο σημείο θα είναι με "το ένα πόδι" στη επαφή. Αν έχεις κανένα κολλητήρι (λίγα watt όχι 100+ βραστήρι) με μικρή μύτη, πέρνα τα μία κόλληση από πάνω και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, πιστεύω ότι το ουισκάκι ήταν η καλύτερη συμβουλή για την περίπτωση. Παιδιά ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω το εργαλείο ούτε την γνώση για τέτοια δουλειά. Το θέμα πιστεύω πως μπορεί να θεωρηθεί λήξαν. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη μητρικης παντως που ανεφερες, ειναι πανακριβη διαδικασια.

Τις περισσοτερες φορες συμφερει περισσοτερο να αγορασεις καινουριο λαπτοπ απο το να αλλαξεις την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη μητρικης παντως που ανεφερες, ειναι πανακριβη διαδικασια.

Τις περισσοτερες φορες συμφερει περισσοτερο να αγορασεις καινουριο λαπτοπ απο το να αλλαξεις την μητρικη.

Nα μην διαβάζω ότι να ναι...

130 ευρώ η μητρική ... που τα 400 για λαπτοπ

Μη κοιτάς τις τιμές της αλμάν, της ινφοκουεστ και της μνται

Link to comment
Share on other sites

Nα μην διαβάζω ότι να ναι...

130 ευρώ η μητρική ... που τα 400 για λαπτοπ

Μη κοιτάς τις τιμές της αλμάν, της ινφοκουεστ και της μνται

Αν ειναι να την παρεις απο ebay, χωρις εγγυηση και αμφιβολο αν θα κανει στο λαπτοπ σου,

τοτε καλυτερα να παω σε καποιο μεγαλυτερο μαγαζι να μου το φτιαξουν.

Και λεγοντας μεγαλυτερο μαγαζι δεν εννοω Πλαισιο,multirama,infoquest κλπ.

Επισης αν δεν κανω λαθος το λαπτοπ που εχει το παιδι ειναι μοντελο 2007 (βεβαια εχουν βγει και αλλες επανεκδοσεις).

Και μονο για αυτο τον λογο, προσωπικα δεν θα πηγαινα να δωσω ουτε καν 130ευρω που αναφερεις.

Καλυτερα να το αφηνα μεχρι να.. μεινει μια και καλη (αν βεβαια δεν εχεις δευτερο pc τοτε αλλαζει το θεμα).

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να την παρεις απο ebay, χωρις εγγυηση και αμφιβολο αν θα κανει στο λαπτοπ σου,

τοτε καλυτερα να παω σε καποιο μεγαλυτερο μαγαζι να μου το φτιαξουν.

Και λεγοντας μεγαλυτερο μαγαζι δεν εννοω Πλαισιο,multirama,infoquest κλπ.

Επισης αν δεν κανω λαθος το λαπτοπ που εχει το παιδι ειναι μοντελο 2007 (βεβαια εχουν βγει και αλλες επανεκδοσεις).

Και μονο για αυτο τον λογο, προσωπικα δεν θα πηγαινα να δωσω ουτε καν 130ευρω που αναφερεις.

Καλυτερα να το αφηνα μεχρι να.. μεινει μια και καλη (αν βεβαια δεν εχεις δευτερο pc τοτε αλλαζει το θεμα).

Δυο λόγια και κλείνω το Off topic

Οι περισσότεροι Seller στο ebay σου δίνουν 6μήνη εγγύηση.

Επίσης η μητρική έχει Part number με αυτό ψωνίζεις και όχι με το μοντέλο του λαπτοπ...

Μικρότερες εταιρείες αν σου δείξω δουλειές θα πεις χασάπης το έκανε η τεχνικός . Προσφάτο παράδειγμα λάπτοπ φίλης που το πήγε σε ΕΤΑΙΡΕΙΑ να της αλλάξουν βύσμα τροφοδοσίας και της βάλαν βύσμα κεραίας και το λάπτοπ μισοδεμένο....

Τέλος αν το λάπτοπ σου κάνει τη δουλειά δεν χρειάζεται να το αλλάξεις ακόμα και αν είναι του 98

end of story από μένα

Link to comment
Share on other sites

Το ebay είναι για gadgetάκια, usb stickάκια και λαμπίτσες led για τα κουτιά.... μητρικές για φορητά και subparts (όποιος ασχολείται) φέρνεις απ' ευθείας από την πηγή (ή πρώην επαρχία της...έστω). Όποιος ψάχνει τόσο λεπτεπίλεπτο hardware εκεί που πουλάνε καραμέλες είναι άξιος της μοίρας του. ΔΕΝ είναι πάντα η λύση "google it".... και pcb, smd, bga, ics κατασκευάζονταν πολύ πριν το google, το ebay και το facebook, με τους κατασκευαστές - 1st level supliers να μην έχουν ΚΑΝ ιστοσελίδα.

P.S. και για να μην παρεξηγηθώ, κάποιες μητρικές αξίζει να τις φέρεις από ebay, αρκεί να γνωρίζεις τα κατατόπια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.