Jump to content



Νεος στην υδροψυξη


marios4th

Recommended Posts

Φτιαχνω καινουριο pc και σκεφτομαι να βαλω υδροψυξη.Για κουτι εχω παρει το haf x, cpu i7 2600k, gpu εν αναμονη 6990 και gtx590(θα δειξει ποια θα επιλεξω στην τελικη).Θελω υδροψυξη σιγουρα για τις χαμηλοτερες θερμοκρασιες, ειδικα στην καρτα γραφικων, αλλα και για να ασχοληθω και με αυτο το θεμα. Το overclocking θεωρειτε σιγουρο αλλα οχι κατι extreme. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τπτ απο υδροψυξη δεν εχω ασχοληθει ποτε.Για την ακριβεια δεν ξερω καν απο που τα αγοραζεις μιας και plaisio eshop multirama δεν εχουν σχεδον τπτ... θελω κατι εμφανισημο και καλο σε λογικη τιμη. Για το vga waterblock που δεν υπαρχει ας βαλουμε ενα waterblock της 5970 για να βγαλουμε μια τιμη στο περιπου ποσο παει.Γιατι απο εκει θα εξαρτηθει αν θα βαλω τελικα υδροψυξη η οχι

Link to comment
Share on other sites

εδω μπορεις να δεις ενα top setup που σηκωνει και δευτερη καρτα ή και μητρικη

εαν το θελησεις καποια στιγμη χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι

εδω παμε σε κατι ελαφρως πιο κατω αλλα παραπλησιας αποδοσης

σιγουρα επαρκες για vga & cpu αλλα οχι για να δουλευεις σε Tamb

κι εδω σε μια πιο budget κατασταση

με πιο απλα ρακορ, πιο οικονομικο σωληνα πιο οικονομικα blocks

παντα με γνωμονα οτι ολα τα εξαρτηματα ειναι ανεξαρτητα και αναβαθμιζονται κατα βουληση εαν και οταν θελησεις...

και μιλωντας φυσικα για καινουρια parts

γιατι εχε υποψιν οτι κατα καιρους παιζουν και μτχ σε αγγελιες διαφορες ευκαιριες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει και δει πολλα για εσενα..Well done m8. Δεν ενδιαφερομαι ουτε για 2η καρτα ουτε για την μητρικη. Βεβαια επειδη ειναι καινουργιο συστημα απο την αρχη θελω και θερμοαγωγημη παστα. Μαλλον θα παω για την budget λυση με καποια κομματια απο τις αλλες 2.για παραδειγμα στα 5 ευρω για τους σωληνες θα κολησουμε? τωρα εχω 2 ερωτησεις.Ποσο καιρο στο περιπου κανει το site να στα φερει? και ποσο καιρο θα παρει μεχρι να δουμε blocks για 6990 και gtx590??

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει και δει πολλα για εσενα..Well done m8. Δεν ενδιαφερομαι ουτε για 2η καρτα ουτε για την μητρικη. Βεβαια επειδη ειναι καινουργιο συστημα απο την αρχη θελω και θερμοαγωγημη παστα. Μαλλον θα παω για την budget λυση με καποια κομματια απο τις αλλες 2.για παραδειγμα στα 5 ευρω για τους σωληνες θα κολησουμε? τωρα εχω 2 ερωτησεις.Ποσο καιρο στο περιπου κανει το site να στα φερει? και ποσο καιρο θα παρει μεχρι να δουμε blocks για 6990 και gtx590??

Με το που θα βγουν η καρτες, blocks σε διαθεσιμοτητα στην ευρωπαικη αγορα θα εχει διαθεσιμα το πολυ σε ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει και δει πολλα για εσενα..Well done m8. Δεν ενδιαφερομαι ουτε για 2η καρτα ουτε για την μητρικη. Βεβαια επειδη ειναι καινουργιο συστημα απο την αρχη θελω και θερμοαγωγημη παστα. Μαλλον θα παω για την budget λυση με καποια κομματια απο τις αλλες 2.για παραδειγμα στα 5 ευρω για τους σωληνες θα κολησουμε? τωρα εχω 2 ερωτησεις.Ποσο καιρο στο περιπου κανει το site να στα φερει? και ποσο καιρο θα παρει μεχρι να δουμε blocks για 6990 και gtx590??

Να σαι καλα φιλε, σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Θα συμφωνησω οτι για μερικες λεπτομερειες το κοστος ειναι μηδαμινο οποτε αξιζει να πας στην καλη λυση.

Το συγκεκριμενο site εφοσον επιλεξεις προπληρωμη που ειναι και ο πιο οικονομικος τροπος αποστολης

τα στελνει συνηθως μια δυο μερες μετα την ολοκληρωση της πληρωμης

και κανει γυρω στις 4 μερες με ground UPS να σου ερθουν.

Βlocks για 6990 & 590 λογικα θα δουμε στα ειδικευμενα ευρωπαικα e-shop

συνηθως 20-30μερες μετα το launch αλλα με περιορισμενη διαθεσιμοτητα αρχικα

και φυσικα παντα με το ενδεχομενο μεσα σε ενα μηνα να δεις rev2.0 με οτι πιθανες διορθωσεις χρειαστουν

παιζει παντα βεβαια κι αυτη η λυση

ειναι πιο δυσκολο στο στησιμο σιγουρα

και σου βγαινει και πιο ακριβα μιας και πας για 2χ

αλλα σου μενουν και για πιθανη αναβαθμιση στο μελλον χωρις πουλα και ξαναγορασε αλλο block.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ιδιο cpu με τον marios και κατι παλια parts απο wc ενα ψυγειο απο καλοριφερ αυτοκινητου κατι block απο eleven κλπ

ερωτηση αν το ψυγειο δεν εχει σκουρια ειναι οκ(ειναι σε μεγεθος διπλου) ? και τι αντλια να βαλω με προοπτικη και για vga block,και ποια cpu block να κοιταξω?

υπαρχει περιπτωση το block (s939) με καποιο μετατροπεα(σε καποια socket γινοταν καποτε) να μπει σε 1155 η λεω μαλ@@@@

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.