Jump to content



Firefox RAM usage


Periklis_pap

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι τι γινόταν με τον 3.6 αλλά με το που έβαλα τη έκδοση 4RC ο firefox χρησιμοποιεί 300-320MB ram και το Firefox plugin process αλλα 45ΜΒ.

Είναι νορμάλ αυτό?

(Εχω ενα macbook pro με 2gb ram)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται object oriented programming με πιθανό memory leak...

Αν βλέπεις την μνήμη συνεχώς να αυξάνει, χωρίς να ανοίγεις καινούργια παράθυρα ή να κάνεις κάτι στον browser, τότε έχει και memory leaks, διαφορετικά είναι παρενέργειες του OOP... :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται object oriented programming με πιθανό memory leak...

Αν βλέπεις την μνήμη συνεχώς να αυξάνει, χωρίς να ανοίγεις καινούργια παράθυρα ή να κάνεις κάτι στον browser, τότε έχει και memory leaks, διαφορετικά είναι παρενέργειες του OOP... :p

Δεν αυξάνεται αλλά παραμένει στα 300 με 340 με 2 tab ανοιχτά (forum και τα δυο).

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε όλα τα add-ons που έχεις, κλείσε όλα τα tabs και ξεκίνησε τον ξανά χωρίς κανένα tab ανοιχτό... αν τρώει πάλι πολύ μνήμη, βάλε ξανά τον 3.6 ή τον chrome, γιατί o 4 δεν είναι ακόμα έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε όλα τα add-ons που έχεις, κλείσε όλα τα tabs και ξεκίνησε τον ξανά χωρίς κανένα tab ανοιχτό... αν τρώει πάλι πολύ μνήμη, βάλε ξανά τον 3.6 ή τον chrome, γιατί o 4 δεν είναι ακόμα έτοιμος...

Ήλπιζα πως μετά από τόσες beta θα ηταν ετοιμος :) Με όλα τα addons disabled τρέχει χρησιμοποιώντας 170-180MB

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα για mac. Πηγαινε εδω κ δες αν εχει καποιο instalation η download αρχειο

Index of /pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk

Κάτι υπάρχει το κατεβάζω να δω αν λέει τίποτε, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

και εμένα πάντως στα 64bit windows 7 το ίδιο πράγμα.Αυτή την στιγμή 3 tabs και 245 mb.το έχω δει και 300+.Τώρα γιατί δεν ξέρω.Είχα ανοίξει και εγώ thread με το συγκεκριμένο θέμα αλλά λύση δεν βρέθηκε.Μάλλον φέρεται αλλιώς στο κάθε μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε όλα τα add-ons που έχεις, κλείσε όλα τα tabs και ξεκίνησε τον ξανά χωρίς κανένα tab ανοιχτό... αν τρώει πάλι πολύ μνήμη, βάλε ξανά τον 3.6 ή τον chrome, γιατί o 4 δεν είναι ακόμα έτοιμος...

Στην περίπτωσή σου, θα αλλάξουμε λίγο την θεραπεία και θα ενεργοποιείς ένα-ένα τα add-ons μέχρι να δεις πιο σου δημιουργεί το πρόβλημα...

Μ' αρέσει να με αυτο-quote...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει θέμα η χρήση μνήμης στον Firefox .

Και εγώ που χρησιμοποιώ ακόμα τα XP ,

μου κακοφαίνεται ο Firefox, να τραβάει περισσότερη μνήμη ακόμα και από το Photoshop 7 !!

Που είναι και ένα παραγωγικό πρόγραμμα.

Ακόμα και τα 120-150ΜΒ για ένα-δυο ανεξάρτητα παράθυρα, είναι πραγματικά σπατάλη.

Στο προηγούμενο θέμα , είχα πάρει την διαβεβαίωση, ότι ο Firefox 4 , είναι ποιο οικονόμος, ποιο σωστά φτιαγμένος.

( μέτρηση σε windows XP ) ..

Δεν ξέρω εαν μερικοί κατανοούν, οτι το μεγαλύτερο αποτύπωμα μνήμης , είναι αίτια να τρέχει ποιο αργά το πρόγραμμα σε λαπτοπ , όπου η αναβάθμιση Hardware δεν αφήνει πολλές επιλογές για ελιγμούς.

Τέλος, δεν γνωρίζω εάν και όταν, ο Firefox λειτουργεί στα Win7 , σε κατάσταση 3D desktop ,

εάν προκειμένου για να συνυπάρξει, να τρελαίνεται στην χρήση μνήμης ..

Σε πρακτικό επίπεδο δυο πράγματα θα με σταματήσουν από το να βάλω τον Firefox 4 .

1) Η συμβατότητα στην εισαγωγή των αποθηκευμένων Password .

2) Η υπερβολική χρήση μνήμης.

ff3kb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν μπορεί, κατι θα κανουν για να το διορθώσουν..τοσα netbooks εχουνε πωληθεί !

Τα netbooks έχουν μια μέση ηλικία ως εμφανιζόμενο προϊόν τα 2 χρόνια ,

δεν είναι καλό παράδειγμα ή όριο.

Οτι μηχάνημα πουλήθηκε με XP θα πρέπει να τρέχει τον Firefox νεράκι..

Διαφορετικά , θα μοιάζει με έναν κακοφτιαγμένο IE , και τότε κανένας δεν θα τον χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το θεμα υπαρχει απο εποχης FF 2 απο οσο μπορω να θυμηθω.

Στο google αναριθμητα θεματα για το memory use στον FF.

Yποθετω πλεον οτι δεν προκειται για προβλημα ή leaks παρα για τον τροπο που λειτουργει το συγκεκριμενο προγραμμα.

Περικλη παντως σε ενα συστημα με 2gb ram και γενικα στα σημερινα δεδομενα των PCs με 2 - 4 - 6 - 8 - 12 gb ram δεν αξιζει να σε ανησυχει και να ασχολεισαι.

Τι την εχεις αλλωστε την ραμ; Να καθεται αδεια; :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το θεμα υπαρχει απο εποχης FF 2 απο οσο μπορω να θυμηθω.

Στο google αναριθμητα θεματα για το memory use στον FF.

Yποθετω πλεον οτι δεν προκειται για προβλημα ή leaks παρα για τον τροπο που λειτουργει το συγκεκριμενο προγραμμα.

Περικλη παντως σε ενα συστημα με 2gb ram και γενικα στα σημερινα δεδομενα των PCs με 2 - 4 - 6 - 8 - 12 gb ram δεν αξιζει να σε ανησυχει και να ασχολεισαι.

Τι την εχεις αλλωστε την ραμ; Να καθεται αδεια; :)

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει θέμα έλλειψης RAM (και στον σταθερό μου έχω 4GB) απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.