Jump to content



9600gt bluescreen στο ανοιγμα παιχνιδιων


stelios_beta

Recommended Posts

για σας,μολις εστοισα και εγω τον δικο μου υπολογιστη με ι7 2600κ,motherboard της intel dp67bgb3,ram 4gb 1333mhz,και εβαλα προσορινα μεχρι να παρω αλλη καρτα γραφικων μια geforce 9600gt,εκτος του οτι ειναι αγνωστος ο κατασκευαστης της,τα drivers απο το site την nvidia τα βρισκει οτι ειναι η 9600γτ αλλα δεν μπορει να τα κανει install.εβαλα τα δικα της απο το cd αλλα καθε φορα που ανοιγω ενα παιχνιδι μου εμφανιζει bluescreen κ κανει shutdown,επισεις το ρατε απο το windows το βγαζει 1.9 για το graphics και για το gaming graphics το βγαζει 1,τι γινεται?που μπορο να βρω τα drivers της,τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, ξέρω από BSOD(Blue Screen of Death). Θα ήθελα να μου δείξεις φωτογραφία του BSOD και αν ξέρεις να μου δώσεις το minidump που δημιουργήθηκε μετά από αυτή. Θα το βρεις συνήθως στον φάκελο C:\Windows\Minidump (μπορεί να είναι κρυφό). Ακόμα, ξέρω πως έχεις Nvidia 9800GT. Θα ήθελα να μου πεις τι Windows έχεις (έκδοση + αρχιτεκτονική, δλδ Windows 7 Home x64 για παράδειγμα). Τέλος, για να μάθω περισσότερα για την κάρτα τράβηξε αν μπορείς μια φωτογραφία της κεντρικής σελίδας του GPU-Z και βάλτη εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ 9600GT με μόλις 128ΜΒ μνήμη οπότε αν είναι στην εγγύηση την γυρνάς πίσω.

Αν δουλεύει καλά σε άλλο PC τσέκαρε λίγο αν το gpu-z δίνει άλλα στοιχεία στο άλλο PC. Πιθανόν όμως να θέλει αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω win7 32bit,καρτα ειναι η 9600gt ddr3 512mb,

Πάντως το gpu-z λέει 128MB μνήμη και 16 shaders πράγμα που σημαίνει laptop κάρτα μάλλον αν και θα έπρεπε τότε να λέγεται 9600M GT. Γενικά η κάρτα φαίνεται παράξενη, την αγόρασες ή την πήρες από άλλον; Κατέβασε και εγκατέστησε αυτούς εδώ τους nvidia drivers:

NVIDIA DRIVERS 266.58 WHQL

Αν την πήρες από άλλον υπάρχει περίπτωση να έχει πειράξει το bios για να δείχνει άλλη. Μπορείς να μου δώσεις το bios της μέσα από το gpu-z; Εκεί που λέει Bios πήγαινε δεξιά στο κουμπάκι αυτό και πάτα extract bios και στείλτο μου με pm να το πάρω και να το εξετάσω.

Στο pc αυτό με windows xp, τρέξε και εκεί το gpu-z και βάλε μας εικόνα εδώ να δούμε αν λέει τα ίδια ή άλλα. Αν λέει άλλα τότε είναι θέμα software, δηλαδή κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα των drivers. Βάλε αυτούς που σου έδωσα πιο πάνω πάντως στα Windows 7 και δες αν αλλάξει κάτι.

Το cd που βάζεις τους δικούς της drivers τι μάρκα λέει πως είναι απέξω;

EDIT: Nομίζω πως η κάρτα σου είναι κάρτα laptop που έχει πειραχτεί μέσω bios για να φαίνεται ως η κανονική 9600GT αντί για 9600M GT. Βγάλε και μια φωτογραφία την κάρτα αν μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

απο καταστημα σε ενα χωριο την πηρα,του ζητησα μια μεταχηρισμενη καρτα γραφικων απλα για να περασω μεχρι να παρω αλλη και μου ειχε δοση αυτη,αφου μου ειπε και μου εδειξε οτι εχει παρα πολλες τετοιες τις ιδιες και οτι μονο αυτες πουλαει..του την πηρα πισω και μου εδοσε τα χρηματα μου..η καρτα ειναι αγνωστης προελευσεις ο κατασκευαστης ,μονο κατη αυτοκολλητακια εχει που λενε οτι ειναι 9600γτ 512μβ 128βιτ..και για οδηγους μου εδοσε αυτος δισκακη και μου ειπε να μην τα πσαξω απο την nvidia..

Link to comment
Share on other sites

απο καταστημα σε ενα χωριο την πηρα,του ζητησα μια μεταχηρισμενη καρτα γραφικων απλα για να περασω μεχρι να παρω αλλη και μου ειχε δοση αυτη,αφου μου ειπε και μου εδειξε οτι εχει παρα πολλες τετοιες τις ιδιες και οτι μονο αυτες πουλαει..του την πηρα πισω και μου εδοσε τα χρηματα μου..η καρτα ειναι αγνωστης προελευσεις ο κατασκευαστης ,μονο κατη αυτοκολλητακια εχει που λενε οτι ειναι 9600γτ 512μβ 128βιτ..και για οδηγους μου εδοσε αυτος δισκακη και μου ειπε να μην τα πσαξω απο την nvidia..

ο καλά....χ@σε μ@σα που λένε. Φαντάσου τι σου έδωσε...

Πρέπει να σου έδωσε κάρτα για laptop με πειραγμένο bios και βγαλμένα αυτοκόλλητα και τέτοια, άστα να πάνε. Θες βοήθεια να βρεις κάρτα για το σύστημά σου; Βλέπω έχεις high-end pc, μπορούμε να σου βρούμε κάτι καλό λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πανω μια GTX560 ή μια ATI6950 να δεις ασπρη μερα :) :dance3:

Η καρτα που σου δωσε προφανως ηταν ελαττωματικη

καλά για να λέει του έδωσε οδηγούς δικούς του και να μην ψάξει στην nvidia φαντάσου τι πήρε το παιδί...

πάρε μια GTX460,GTX560 που έχουν γύρω στα 200Ε μιας και έχεις καλό σύστημα και θα είσαι υπερευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

και εγω καπου εκει θελω gtx460-480-560,απλα σκευτικα να παρω μια απλη καρτα γραφικωνπρωτα ,για να παρω τον ssd μου,κουτι να βαλω μεσα τα πραγματα πρωτα και μετα να παω σε καρτα γραφικων.,βημα βημα το παω,σας ευχαριστω ολους παιδια παντος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.