Jump to content



[RESOLVED] Benchmark software


the_observer

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους .

Μια που ειστε εμπειροι στο τομεα θα ηθελα να ρωτησω πιο προγραμμα/ατα χρησιμοποιειτε για μετρησεις υπολογιστων ή ποιο θα μου συστηνατε να χρησιμοποιησω?

Με λιγα λογια, αγορασα ενα λαπτοπ χτες και θελω να το μετρησω / συγκρινω με το παλιοτερο μου desktop.

Επισης ,ηθελα να ρωτησω , εχει ενα σωρο καλαμπαλικια μεσα απο τη μανα του ,τα οποια δεν ξερω αν θελω.

Να το φορμαρω και να βαλω οτι θελω?

Επισης εχει ελληνικα Windows home premium τα οποια δεν θελω. Εχω βρει ενα τροπο να αλλαζω την γλωσσα των windows χωρις να χρειαζεται ουτε restart αλλα ειναι για thn ultimate εκδοση. Γινεται και στην home edition?

Και τελος εχει ενα recovery ο δισκος το οποιο το χρειαζομαι ? ή να το φορμαρω και αυτο?

Οι ερωτησεις μου ειναι αρχαριες τελειως αλλα πρωτη φορα αγοραζω lapitopi και δεν ξερω πως να του 'συμπεριφερθω' :)

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

The_Observer.

Link to comment
Share on other sites

Μια που ειστε εμπειροι στο τομεα θα ηθελα να ρωτησω πιο προγραμμα/ατα χρησιμοποιειτε για μετρησεις υπολογιστων ή ποιο θα μου συστηνατε να χρησιμοποιησω?

Με λιγα λογια, αγορασα ενα λαπτοπ χτες και θελω να το μετρησω / συγκρινω με το παλιοτερο μου desktop.

Η καλύτερη σύγκριση είναι η χρήση.

Κανένα benchmark δεν είναι καλύτερο από τις ίδιες τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

Το ότι θα είναι το νέο PC πιο γρήγορο π.χ. στο SuperPi ή στο 3D Mark Vantage από το παλιό, δεν σημαίνει ότι θα είναι πιο γρήγορο πχ και στο Matlab ή στο video encoding, κτλ.

Παραύτα, αν θες σώνει και καλά να τρέξεις κάποια benchmarks δοκίμασε π.χ. τα:

CineBench v11.5

SuperPi Mod v1.5 XS @ 32M calculation

WinRAR benchmark ( ALT+B )

3D Mark Vantage @ Xtreme Preset

PC Mark Vantage full system suite

Επισης ,ηθελα να ρωτησω , εχει ενα σωρο καλαμπαλικια μεσα απο τη μανα του ,τα οποια δεν ξερω αν θελω.

Δες αν τα θέλεις, όποια δεν θες κάντα uninstall ( τι ερώτηση είναι αυτή ? )

Να το φορμαρω και να βαλω οτι θελω?

Η καλύτερη κίνηση, always.

Επισης εχει ελληνικα Windows home premium τα οποια δεν θελω. Εχω βρει ενα τροπο να αλλαζω την γλωσσα των windows χωρις να χρειαζεται ουτε restart αλλα ειναι για thn ultimate εκδοση. Γινεται και στην home edition?

Νομίζω πως στην home δεν έχεις την δυνατότητα ( γενικώς ή δίχως να κάνεις κάποιο "trick" ) να αλλάξεις την γλώσσα του UI ( user interface, το start menu, menu στα προγράμματα, κλπ ).

Τώρα για το χωρίς να χρειάζεται restart.... who gives a flying f*ck ? Θα πάθει κανείς τίποτα αν χρειαστεί να κάνεις ένα restart ?

Και τελος εχει ενα recovery ο δισκος το οποιο το χρειαζομαι ? ή να το φορμαρω και αυτο?

Δικό σου θέμα άλλη μια φορά.

Μπορείς να το κρατήσεις, μπορείς να το σβήσεις και να κρατήσεις αλλού αντίγραφο, ή και να κάνεις άλλο recovery image με το Norton Ghost π.χ.

Οι ερωτησεις μου ειναι αρχαριες τελειως αλλα πρωτη φορα αγοραζω lapitopi και δεν ξερω πως να του 'συμπεριφερθω' :)

Όπως συμπεριφέρεσαι στο desktop σου, αρκεί να μην του ρίχνεις coca cola στο... πληκτρολόγιο :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Τελικα τον φορμαρα (αφου εφτιαξα recovery disks) αλλα ολος περιεργως οι drivers που ειχε η εταιρια ηταν ελλειπεις ???!!!

Π.χ. δεν ειχε για την καρτα δικτυου κ για το fingerprint.

Τεσπα τα ωρηκα απο αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.