Jump to content



SSD 100-120 ευρώ


sotiris

Recommended Posts

Θέλω να πάρω έναν ssd για το pc του αδερφού μου.

Θα αντικαταστήσει έναν seagate 7200.11 500gb, δηλαδή όχι κάτι το ιδιαίτερα γρήγορο.

Είχα ψιλοκαταλήξει στον OCZ Vertex 2 αλλά τώρα διαβάζω ότι μετά από 2 μήνες ψοφάει και ότι οι πραγματικές ταχύτητες εγγραφής δεν λένε και τίποτα, όταν γράφει data και όχι ασσόδυα.

Το βασικότερο που με νοιάζει (δεδομένου ότι δεν θα αντικαταστήσει κάποια raid συστοιχία αλλά έναν παλιό σκληρό) είναι η αξιοπιστία.

Να προτιμήσω έναν intel postville 40-άρη?

Link to comment
Share on other sites

O postvile 40GB είναι ποιο αργός και δεν έχει νόημα τώρα με τους sandforce, προτίμησε τον OCZ, όπως προτίμησα και εγώ τον Corssair F60 (στα ίδια λεφτά είναι πάλι με τα ίδια εσωτερικά).

Ο ίδιος θα δει χαοτική διαφορά μόνο και μόνο από την αλλαγή, δεν είναι ανάγκη να πάρει και X25-E των 600€ η ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για τον Sammy. Νομιζω οτι για καθημερινη χρηση ειναι ότι καλυτερο (plug'n'forget) Επισης, αμα στο μελλον σου φαινεται μικρος/λιγος, παιρνεις αλλον εναν για raid, και δεν σε νοιαζει που δεν εχεις trim, αφου εχει πολυ καλο garbage collector ;)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λένε οι αποπάνω. Έχω 2 τέτοιους (128άρηδες) και ο λόγος που τους διάλεξα είναι για το καλύτερο GC στην αγορά αυτή τη στιγμή.

Καλύτερο κι από το TRIM (κάτι που τους κάνει ιδανικούς και για RAID όπου το TRIM δεν παίζει).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω έναν ssd για το pc του αδερφού μου.

Θα αντικαταστήσει έναν seagate 7200.11 500gb, δηλαδή όχι κάτι το ιδιαίτερα γρήγορο.

Είχα ψιλοκαταλήξει στον OCZ Vertex 2 αλλά τώρα διαβάζω ότι μετά από 2 μήνες ψοφάει και ότι οι πραγματικές ταχύτητες εγγραφής δεν λένε και τίποτα, όταν γράφει data και όχι ασσόδυα.

Δεν ψοφάει... Το αντίθετο έχει 2πλάσιο χρόνο ζωής λόγο του Controller που υπερσυμπιέζει τα δεδομένα που γράφονται... Εμένα 3 μήνες λειτουργεί ασταμάτητα και δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Εγώ πιστεύω πως ο OCZ έχει καλύτερο LifeTime από τους Intel.. Διότι ο Sandforce 1200 υπερσυμπιέζει τα δεδομένα.

ssdlife.jpg

Link to comment
Share on other sites

64GB Samsung 470 Series 2.5-inch SATA II Durable SSD Solid State Disk (250MB/sec read, 220MB/sec write)

Απο εδω παντως ερχεται σιγουρα ελλαδα και με λιγα μεταφορικα :)

Δεν ψοφάει... Το αντίθετο έχει 2πλάσιο χρόνο ζωής λόγο του Controller που υπερσυμπιέζει τα δεδομένα που γράφονται... Εμένα 3 μήνες λειτουργεί ασταμάτητα και δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Εγώ πιστεύω πως ο OCZ έχει καλύτερο LifeTime από τους Intel.. Διότι ο Sandforce 1200 υπερσυμπιέζει τα δεδομένα.

Ο Σωτηρης μαλλον εννοει οτι ψοφαει απο επιδοσεις. Και επισης, μην εμπιστευεσαι προγραμματακια του στυλ ssdlife, τα οποια δεν ειναι αποδεδειγμενα για το ποσο αληθηνα ειναι αυτα που αναφερουν. Ο καλυτερος τροπος να αποφανθεις για την αξιοπιστια ενος δισκου ειναι οι αναφορες χρηστων, και οι intel δειχνουν να τα πηγαινουν πολυ καλα στο συγκεκριμενο θεμα (οπως και παλιοτερα οι sammy, για τους καινουριους δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι το ψαχνετε για το lifetime??Τι 5-τι 6 τι 10 χρονια??Πανω απο 2(και πολυ ειπα) δεν θα τους κρατησει κανεις.

Ε δεν είναι ακριβώς έτσι... Εγώ τον SSD μου, που τώρα το έχω στο καλό PC, όταν αποφασίσω να αναβαθμίσω, θα τον μεταφέρω στο PC του γραφείου, και μετά στο netbook και ούτω καθεξής... Δεν σημαίνει ότι όταν αναβαθμίσουμε, που όντως πιστεύω ότι θα γίνει το πολύ στην διετία, μετά τους πετάμε τους παλιούς SSD...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είναι ακριβώς έτσι... Εγώ τον SSD μου, που τώρα το έχω στο καλό PC, όταν αποφασίσω να αναβαθμίσω, θα τον μεταφέρω στο PC του γραφείου, και μετά στο netbook και ούτω καθεξής... Δεν σημαίνει ότι όταν αναβαθμίσουμε, που όντως πιστεύω ότι θα γίνει το πολύ στην διετία, μετά τους πετάμε τους παλιούς SSD...

Κοίτα, ο 32άρης Mtron που είχα πάρει πριν από 3 χρόνια έκανε 450 ευρώ. 3 χρόνια αργότερα, ο πολύ καλύτερος 32άρης OCZ Onyx κάνει 65-70 ευρώ.

Λογικά μέχρι να τον πετάξεις στο netbook, θα μπορείς να πάρεις 64άρη ή 80άρη με 50 ευρώ ή κάτι αντίστοιχο.

Έχω πετάξει πολλούς υγειέστατους δίσκους ανάμεσα σε αναβαθμίσεις - δε σημαίνει ότι θα χαραμίσω SATA port στο PC μου για έναν Maxtor 10Gb με 35Mb/sec ταχύτητα, επειδή δεν έχει χαλάσει :)

Link to comment
Share on other sites

Και για πιο λογο να μην κρατησει καποιος ενα ssd ουτε 2 χρονια ?

Ηδη εκλεισε 14 μηνες ο intel postville 80gb που εχω και δεν σκεφτομαι να τον αλλαξω για κανενα λογο.

Ετσι και αλλιως οι διαφορες απο τους μηχανικους δισκους ειναι τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-ε-ς,τωρα αν ο αυτος που εχω ειναι 10 φορες ταχυτερος απο ενα μηχανικο δισκο και οι ssd της καινουργιας γενιας ειναι 12 φορες γρηγοροτεροι (τυχαια νουμερα), δεν θα καταλαβει κανεις βελτιωση σε αποκριση-επιδοσεις κτλ. (εκτος τον νοιαζουν να βλεπει μεγαλα νουμερα στα bench).

Δεν ειναι καρτα γραφικων,που μπορει να βγει ενα παιχνιδι να την γονατιζει και να χρηζει αναβαθμισης.

Τον 80αρι που εχω τωρα,θα τον αλλαξω μονο οταν πεσουν οι τιμες και μπορω να παρω πολλα gb σε λογικη τιμη ωστε να δουλευω ολα τα προγραμματα-παιχνιδια μου μεσο του ssd.Για κανενα αλλο λογο:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.