Jump to content



Νέο PC (σημερα ;p) γνωμες πριν την αγορα οποιος το δει παρακαλω!


potis

Recommended Posts

1.Η Asrock Fatal1ty P67 Professional | Skroutz.gr ειναι μια overpriced κουραδα και πληρωνεις τζαμπα λογο του fatal1ty logo.

2.Φυσικα ουτε κατα διανοια δεν πας στον απλο locked.Οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες clockαρουν ανετα στα 4.4-4.5 ακομα και με μια προσιτη λυση σε cooler.

3.Υδροψυξη δεν χρειαζετε εκτος αν παει για 24/7 στα 5GHz.H 6970 δεν εχει 2 πυρηνες τη μπερδεψες με την 6990 απλα εχει το διπλο bios switch.

Αφτα για να μην υπαρχει παραπληροφορηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το διπλο bios switch το διατυπωσα λαθος...αλλα για το fatal1ty νομιζω κανεις λαθος και οσο για τον cpu ο τυπος δεν θελει απο οτι καταλαβα overclocking και τετοια αρα η χαμηλοτερη θερμοκρασια που του προτεινα εγω περι ψυξης ειναι για να κρατησει σε χαμηλες θερμοκρασιες και μειωνοντας ετσι τις απωλειες στην ζωη του επεξεργαστη του λογω οτι δεν ξερω αν θα εχεi καλο pc case ετσι ωστε να διατηρησει τα επιπεδα θερμοκρασιας χαμηλα στο κουτι του!εξαλου πιο πολλες ωρες ζωης εχει το Water Cool απο τον ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα το PC αγοραστηκε..ολα τελεια..τι μπουρι..και για να απαντησω στον φιλο..

Αλλη αισθηση το upgrade.. μακαρι να ειχαμε λεφτα να κανουμε ποιο συχνα να χαιρομαστε λιγο παραπανω.

Οσο αφορα το τι αγοραστηκε..

Πηρα Default απλη GTX 580..Τωρα βεβαια υπαρχουν πολλα διαφορα καλυτερα πραγματα αλλα το gain δεν ειναι κατι τρομερο το μονο που με ενοχλει ειναι πως ολα τα μαγαζια με λεγαν "Δεν εχουμε τοσα ακριβα πραγματα εδω..μονο με παραγελλια" πως γινετε να μην εχετε εστω μια?

Οσο αφορα OC ναι θα ηθελα να κανω αλλα καπως ποιο μετα οταν θα παω να παρω καπως καλυτερο ανεμιστηρακι..με το default δεν κανεις τπτ..

Εξαλλου για αυτο που το θελω τωρα ειναι οκαυ.

Επισης δεν βρηκα τις 8-8-8-4 ...Αλλα το Πλαισιο Καλαμαριας ναυαγησε..ειχε αυτες:

Corsair Cerulean Blue Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) - Μνήμες - plaisio.gr

Για 80Ε.. Δεν ξερω τη καναν αλλα της πηρα και εφυγα πριν καταλαβουν οτι παιζετε ******* στην τιμη. ;D

Απο οτι ξερω ειναι απλα Vengeance με μπλε χρωμα..και δεν εχουν καποιο weakness.

Το μονο που με απασχολησε ηταν λιγο θερμοκρασιες και κυριως παραξενια.

Πως γινετε ενα FLV video να κανει την καρτα να πηγαινει απο 43-49 στους 62 Ο_ο.

GTX 580 Default Temp:43-49C Πρεπει να ειναι εκει γυρω απο οσο ξερω.

CPU:38/31/31/31

Μου φαινετε καλα ειναι..γιατι διαβαζω για stock στον ι7 2600κ στα 45-50..

Κουτι εχω το NZXT Zero 2.

Οσο αφορα το προβλημα με το On/off και reset switch στο case που αναφερα ποιο πριν.... Οταν χτιζςεις το PC με 3 ωρες υπνο μετα απο 20 ωρες στις 12:00 το βραδυ βαζεις τα καλωδια λαθος ;D

Προσωπικα θα ηθελα ASUS mobo..Αλλα αυτη η MSI μου φανηκε καλη..

Οσο αφορα ΑΤΙ....Οπως ανεφερα ποιο πριν προτιμω Nvidia ..10 χρονια τωρα κανενα προβλημα ..και επειδη γενικα παιζω games σαν μικρο νταγλαρι που ειμαι δεν πολυ γουσταρω ATI..

Γενικα παρακολουθω forums απο τα games που παιζω..τοσο κλαμα για ΑΤΙ και drivers..

Αλλα μετα την 5800 series μπορω να πω οτι αλλαξε η γνωμη για τις καρτουλες τους..πολυ δυνατες..αλλα θελουν καλυτερους drivers ;D.

Προτιμω Nvidia αλλα σε γνωστους που δεν εχουνα να δωσουν αυτα τα extra euro που θελει παντα μια καρτα Nvidia δεν εχω τον φοβο που ειχα παλιοτερα να τους πω "ε παρε ΑΤΙ η πανε βρες τα αλλα 30Ε"

Ενα αλλο παραξενο..

Μεσα στο UEFI μου δειχνει CPU Temp:59-60.. Μολις ανοιγει το PC το CPU-z HW Monitor λεει τα ιδια..και μετα αρχιζει και πεφτει στα 37-38.. Τι γινετε μωρε?

Επισης..Που ειναι το SpeedStep η πως λεγετε στο UEFI ..Θελω την CPU στα 3.4 παντα..οχι στα 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και να το χαρεις...!!

Τωρα με το uefi γινεται ενας μικρος χαμος..! εγω εψαχνα τα μπουτια μου εκει μεσα..!μεχρι να παρω γραμμη τι γινεται...πως παω πισω κτλπ..!:p

Οταν το μαθεις ειναι απιστευτο και ευκολο..αλλα γινεται εκνευριστικα σπαστικο γιατι ακομα δεν ειναι σταθερο..!τουλαχιστον στην asus μου που καμια μερα θα την κλαψει η μανα της..!:...:

Βαλε το τελευταιο coretemp η το realtemp που διαβαζουν τις σωστες θερμοκρασιες για το cpu σου!

Αντε και καλα κλοκια..!σαν να μαζευεις μανιταρακια στο super mario ανεβαινουν..!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με το uefi γινεται ενας μικρος χαμος..! εγω εψαχνα τα μπουτια μου εκει μεσα..!μεχρι να παρω γραμμη τι γινεται...πως παω πισω κτλπ..!:p

Οταν το μαθεις ειναι απιστευτο και ευκολο..αλλα γινεται εκνευριστικα σπαστικο γιατι ακομα δεν ειναι σταθερο..!τουλαχιστον στην asus μου που καμια μερα θα την κλαψει η μανα της..!:...:

Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τη εννοεις οτι δεν ειναι σταθερο? Τι προβλημα ακριβως εχεις?

Ρωταω επειδη ειμαι αναμεσα στην MSI P67A-GD65 και στην asus p8p67 evo της υπογραφης σου, και το οverclock ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ!

Δεν εχεις μεινει ευχαριστημενος δηλαδη απο την asus? Δεν θα μου την προτεινες για αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.