Jump to content



Νέο PC (σημερα ;p) γνωμες πριν την αγορα οποιος το δει παρακαλω!


potis

Recommended Posts

Αφου επιτελους ηρθαν οι B3 μοβο στην ελλαδα...καιρος μετα απο 1.5 μηνα αναμονη να παω να παρω το upgrade..

CPU:i7 2600K

Intel Core i7 2600K(s1155, 3,40GHz, 8MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Mobo:MSI P67A-GD55

MSI P67A-GD55 B3 (s1155, P67, DDR3) - Mητρικές - plaisio.gr

GPU Palit GTX 580

Palit GTX 580 (PCI-Express, GDDR5, 1536MB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

RAM:Corsair Vengeance 8-8-8-24

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 8-8-8-24, CMZ8GX3M2A1600C8) - Μνήμες - plaisio.gr

PSU: Πηρα πριν απο ενα μηνα..ενα silverstone 850W OP series 80PLUS.

1153Εuro συνολικα.. Εχω 1260Ε στην διαφεση μου.

Βεβαιως διαβασα εδω και καιρο για ολα τα πανω, το μονο που με απασχολει ειναι η Palit GTX580.. Ξερω οτι η Palit δεν ειναι οτι να ναι αλλα δεν ειναι και ASUS/MSI/EVGA etc.. αλλα με μια Twintech GTX260 που ειχα κανενα προβλημα..αλλα παλι θελω να ειμαι λιγο προσεκτικος γιατι θα προτιμουσα την MSI Twin Froze 2 Edition GTX 580.

Διαλεξα τις Vengeance αντι για τις Dominator κυριως γιατι απο οτι διαβασα οι Vengeance ειναι φτιαγμενες για Sandy Bridge με τα 1.5V τους και θα ηθελα να παιξω λιγο με το OC του 2600Κ καποια στιγμη.

Οσο για την μοβο εξαψα παλι και θεωρειται πολυ δυνατη value for money.. καποιος που να διαφωνει? Εχω ~100Ε παραπανω για να κανω αλλαγες.

Edit:Εχω ηδη εναν SDD OCZ Agility 2 50GB.. οποτε δεν υπαρχει θεμα αγορας SSD για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια LG 22ara το upgrade ειναι καθαρα για τα επομενα 3 χρονια.. Θα αλλαξει κατι μονο αν χαλασει..

και ειπα στον ευατο μου μια φορα να παρω κατι καλο και οχι να κρατηθω εξαιτιας λεφτων και για αυτο ειναι η GTX 580 εκει.. αλλιως θα πηγαινα για 560 Τι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζεσαι τον HT που προσφερει ο 2600κ (τα +2mb cache που προσφερει δεν νομιζω να δεις ουσιαστικες διαφορες )μπορεις να παρεις τον 2500κ και να γλιτωσεις 100 ευρω!

Αν παλι τα χρηματα δεν ειναι προβλημα, παρε τον 2600κ ειναι φανταστικο cpu και τρομερα overclockable!

Για μητρικη καλα λογια εχω ακουσει για τις msi και εχει ανεβει σαν εταιρεια τελευταια πολυ στα ματια μου (αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια), αλλα διαβασα επισης οτι ειναι λιγο παραξενη στο overclocking!

Εγω θα προτιμουσα ειτε την Gigabyte P67A-UD4 ειτε την asus p8p67 pro και περισοοτερο την asus λογο uefi!

Kατα τα αλλα το συστημα ειναι γ@μ@τω!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις μοβο και εγω κατι προς ASUS θα προτιμουσα αλλα η συγκερκιμενη εχει ωραια review και θεωρειται πολυ καλη για την τιμη της και δεν ψαχνω κατι τρομερο σε μοβο..στα 170Ε καλα ειναι δεν θα ηθελα να παω παραπανω.

Επισης το PC αγοραζεται σημερα και το plaisio εχει μονο τιν μικρη Gigabyte που περνει εως 1333Mhz RAM.. και μετα αυτην η την μεγαλυτερη απο αυτην την GD65.

Απο το παλιο PC κραταω μονο

1 HDD 250GB WD

1 HDD 1T Seagate

1 SSD 50GB OCZ Agility 2.

NZXT Full Tower.

Και οπως ειπα πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα Silverstone 850W Olympus Series 80Plus γιατι το βρηκα σε 60Ε..ενω τα παρομοια κοστιζουν 140Ε++

Και ενα DVD reader/writer etc αλλα ποιος νοιαζεται για αυτο ;p

Και rafali ξερω οτι ο ι5 2500Κ ειναι τρομερο CPU αλλα μετα απο αρκετα ψαξιμο ι7 2600Κ ειναι ο Q6600 που πηρα πριν απο 3 χρονια.. σε αναλογια.

Κατι πολυ δυνατο και καλο σε "προσιτη" τιμη για αυτο δεν θελω να παρω κατι χαμηλοτερο..ξερω οτι δεν θα μετανιωσω τα 100Ε διαφορα.

Οσον αφορα GPU ..θα ακουστω σαν fanboy αλλα προτιμω μακραν nvidia..

ΑΤΙ ολο και καποιο driver προβλημα θα εχει..και το game που πεζω αυτον τον καιρο εχει ακομα περισσοτερα issues με ΑΤΙ γιατι διαβαζω συχνα τα tech discussion sto forum tou game και το 80% ειναι ΑΤΙ..Συμπτωση ισως αλλα τοσα χρονια.. Νvidia καρδια δεν ειχα ποτε προβλημα.

Θα μπορουσα να περιμενω για GTX590 αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος θα κανει 700+ και δεν εχω τοσα για να δωσω ;p max 550 gia GPU.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική που θέλεις να πάρεις είναι πολύ καλή όπως και η asus που σου πρότεινε ο 9000+rpm.Για τους drivers δεν έχεις και άδικο μιας και τα περισσότερα προβλήματα είναι στης amd αλλά για να πω την αλήθεια εγώ εδω και 6 μήνες και κάτι που έχω την 6870 δεν έχω αντιμετωπίσει απόλυτος κανένα πρόβλημα ούτε από drivers ούτε από την κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..με τη μοβο ειμαστε οκαυ 100% τοτε..

Και αυτο ειναι το θεμα..Μεχρι και driver fix eβγαλε για το game η AMD..και παλι ολο προβληματα και κλαψες..αλλα συμφωνω. .μετα την 5800 series τα drivers ειναι πολυ καλυτερα και γενικα value for money perfomance εχει καλο..αλλα οπως ειπα..Nvidia ειναι καρδια..10 χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα.

Με τις RAM και την Palit? κανενα προβλημα? Ξερω οτι οι Vengeance δεν ειναι τοσο τρομερες μετα απο review εδω στο σιτε αλλα ειναι πολυ καλες..επισης μετα απο λιγο ψαξιμο παρολο που το ανεμιστηρακι της Palit στην GTX 580 φαινεται αθλιο..ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις μοβο και εγω κατι προς ASUS θα προτιμουσα αλλα η συγκερκιμενη εχει ωραια review και θεωρειται πολυ καλη για την τιμη της και δεν ψαχνω κατι τρομερο σε μοβο..στα 170Ε καλα ειναι δεν θα ηθελα να παω παραπανω.

Και η asus p8p67 pro που σου λεω κοντα στα 170 ευρω κυμαινεται για αυτο την ανεφερα!

Αλλα αν θες να γινει η συνθεση αποκλειστικα απο plaisio ναι δεν την εχει, αρα πας στην msi που λες, μια χαρα ειναι!:T:

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμες κλοκαρουν αρκετά καλά αν θέλεις .Η Palit δεν είναι και τρομερή εταιρία αλλά δεν είναι και χάλια η ποιότητα της είναι μέτρια .Αν μπορείς να την πάρεις και από άλλου μπορείς να πάρεις την EVGA στα 560,62€ βεβαία αν δεν δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα και με την Palit.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω με την μοβο..MSI ;D

Eνα θεμα ομως.. διαβασα τωρα μολις οτι η συγκεκριμενη Palit καρτα ειναι ΟC και εχει stock voltage..δηλαδη ειναι ολο προβληματα μoliς παει να τρεξει κατι ποιο βαρυ..θα την αποφυγω μου φαινετε..

Θα παω για την default Twintech να γλιτωσω και 20Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω με την μοβο..MSI ;D

Eνα θεμα ομως.. διαβασα τωρα μολις οτι η συγκεκριμενη Palit καρτα ειναι ΟC και εχει stock voltage..δηλαδη ειναι ολο προβληματα μoliς παει να τρεξει κατι ποιο βαρυ..θα την αποφυγω μου φαινετε..

Θα παω για την default Twintech να γλιτωσω και 20Ε.

Απο το στομα μου το πηρες :p

Δεν ξερω αν εχει <<θεμσ>> η συγκεκριμενη καρτα που λες αλλα εγω θα επαιρνα την φθηνοτερη υλοποιηση ετσι και αλλιως!

Η φθηντερη του πλαισιου ειναι η TwinTech GTX 580 στα 489 ευρω και γλιτωνεις και ενα 30ευρω!

Ετσι και αλλιως αν θελεις να κανεις OC στην καρτα γινεται πολυ ευκολα, τοσα προγραμματα υπαρχουν, θεμα δευτερολεπτων ειναι:p

Link to comment
Share on other sites

Λεω αντι για την GD55 να παρω

MSI P67A-GD65 B3 (s1155, P67, DDR3) - Mητρικές - plaisio.gr

Που ειναι η αμεσως επομενη τελικα..Ειναι 15Ε διαφορα και σαφως λιγο καλυτερη.

Αφου checkaro και την UD4 τις Gigabyte οταν παω απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

MSI GeForce GTX 580 1536MB Twin Frozr | Skroutz.gr

Asus GeForce GTX580 1536MB DDR5 | Skroutz.gr

Gigabyte GeForce GTX580 1536MB | Skroutz.gr

Και προτιμας να χασεις καποια απο αυτες τις καρτες , που ειναι τρομερες υλοποιησεις , και κατα 50 ευρω πιο φτηνες , απλα και μονο επειδη τη θες απο πλαισιο?

Και μαλιστα καρτα που θα την κρατησεις τουλαχιστον 3 χρονια?

Τι να πω δε ξερω...

Γουστα ειναι αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Το PC αγοραστηκε..το εστησα..ολα οκαυ..μονο προβλημα..

Το Power On/Off και το reset δεν δουλευουν..τα καλωδια ειναι σωστα..αυριο το πρωι θα τα δοκιμασω αναποδα..ποτε δεν ξερεις.. παλι καλα που εχει Power button πανω στην μοβο και ανοιγει το PC ετσι ;p.

Τα LED etc που εχει το case ολα οκαυ..Το οn/off και reset δεν δουλευουν ομως..

Link to comment
Share on other sites

Xmmmm!!!! ωραιοσ ο παιχτης λεμε! ετσι... ειναι καιροσ για αναβαθμιση πω πω τι αισθηση να στηνεις καινουργιο πραγμα ε?Λοιπον ας πω και εγω την γνωμη μου μιας και ζητας τις συμβουλες μας ολων!Ξεκιναμε.....

1.μητρικη θα προτιμουσα να βαλεις λιγα ακομα δεκαρικα και να διαλεξεις την :Asrock Fatal1ty P67 Professional | Skroutz.gr σου μιλω εκ πειρας γιατι την εχω και εγω.Ειναι κατι αναλογο απο Asus Republic Of Gamers ειδικες για Gaming με πολλες δυνατοτητες σε ολα!εγγυηση!!

2.Απο επεξεργαστη i7 26oo ο απλος δεν χρειαζεσαι τον (Κ)

3.Καρτα γραφικων 8α προτιμουσα να παρεις Nvidia οπως και διαλεξες αλλα 8α ελεγα να γλυτωσεις ακομα λιγα χρηματα και απο δω και να επαιρνες 1 υδροψυξη για τον επεξεργαστη σου ...δηλ ας πουμε πολυ καλη καρτουλα ειναι η ASUS EAH6970/2DI2S/2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR στα 2GB εχει ενσωματωμενους 2 πυρηνες και μπορεις να κρατησεις 2 profil ενα για το Overcloking σου και ενα για το κανονικο.Ιδανικη για Gaming εγω εχω την 6950 2GB και την εχω κανει overclocking σε 6970 2GB.ΕΙΝΑΙ 1 ωραιο σετ σε asus+asrock

4. οι μνημες σου ειναι πολυ καλες και θα προτεινα και εγω τις ιδιες....

συγχαρητηρια και θελω να ακουσω εντυπωσεις φιλε μου σε οτι και να διαλεξεις....και αν θες να ριξεις μια ματια στα θεματα μου εχω ενα pc με τα χαρακτηριστικα που σου ειπα....αντε με το καλοοοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.