Jump to content



Μια σε βρίσκω μια σε χάνω!


Dolly

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Έχω αγοράσει εδώ και ~1 χρόνο αυτόν τον σκληρό. (καινούργιο, όχι απο stock house όπως είναι το λινκ)

Τον έχω κλασσικά σαν αποθήκη για της HD ταινίες (τσόντες), σειρές (τσόντες), Mp3 (τσόντες), και φωτογραφίες (τσόντες).

Έχει ελεύθερα (αν έχει σημασία) ~350 γίγα.

Ξαφνικά εδώ και 1 μήνα κοντά, όταν ξεκινάνε τα 7άρια, μια τον βλέπει μια όχι.

Όταν τον βλέπει όλα λειτουργούν κανονικά (copy, αναπαραγωγή ταινιών, downloads), ενώ όταν δεν τον βλέπει, δεν μπορώ να τον δω από ΠΟΥΘΕΝΑ, BIOS, windows, τίποτα.

Ακόμα μερικές φορές ξεκινάει και τον βλέπει, ανοίγω πχ torrent, και μετά από λίγο τον χάνει.

Καμία ιδέα?

Τι μπορεί να φταίει?

Στο σύστημα δεν άλλαξα τίποτα, (bios μητρικής πχ), από τότε που δούλευε μια χαρά και τώρα.

Το πολύ να έχει μαζέψει σκόνη έξτρα (μαμώ το HAF) γιατί έχω να το καθαρίσω καιρό.

Μητρική Asrock X58-Extreme, με 1 X-25, 1 320, 1 640, 1 1.5 πάνω και 1 DVD.

Μήπως μου λέει ο σκληρός πως είναι έτοιμος να πάει για βρούβες με αυτό τον τρόπο?

Ευχαριστώ in advance,

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ αποκλείεται να έχει κα'να ζητηματάκι (μοτέγ) ο δίσκος. Απ' την άλλη δεν είναι και το πιθανότερο. Βάλε το Hard Disk Sentinel (σ' όλα τα καλά τορεντάδικα), και δες ΜΠΑΣ και δίνει καμμία σχετική "συμβουλή" (με το που θα το τρέξεις, δε θα χρειαστεί να σκανάρεις κάτι - θα σου "μιλήσει" για την overall κατάσταση του δίσκου).

...Το πιθανότερο βέβαια που λέγαμε, είναι να είναι ζήτημα είτε τροφοδοσίας, είτε έστω επικοινωνίας με τον controller. Τώρα τί/πού να συμβαίνει; Μπορεί να έχει αρχίσει να μαρχαλεύεται το ίδιο το τροφοδοτικό. Μπορεί κάποια γραμμή του. Μπορεί απλά κάποιο καλώδιο ή βύσμα του. Πρακτικά, άλλαξε βύσμα τροφοδοσίας, και προληπτικά ΚΑΙ SATA καλώδιο σήματος, και κόψε συμπεριφορά.

Mp3 (τσόντες).

Θεός. Μη πω ημίθεος.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εναλλαγή των καλωδίων data μεταξύ του υπόπτου και του 640άρη. Αν δεν φταίει ο ύποπτος, το πρόβλημα θα μετατοπισθεί στον 640άρη. Βέβαια, μπορεί να φταίει απλώς μια χαλαρή επαφή καλωδίου data ή ρεύματος...

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα ολα κ μεινε με ssd (boot φανταζομαι) και το δισκο και δες αν σου κανει νερα.

κατεβασε hd sentinel/tune/regenerator και δες αμα λενε τιποτα.

επειδη εχω το ιδιο προβλημα, ενδεικτικα τι μου βγαζει το sentinel

we23-5692.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.