Jump to content



overclock intel p6100


auditt

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Σκεφτομαι να κλοκαρω τον intel p6100 που εχει το laptop μου(dell inspiro 15r),

δεν θελω τον κλοκαρω πολυ ελαχιστα θα ελεγα να πιασω την συχνοτητα του p6200(2,13ghz) or p6300 (2,24gz)

απο 2ghz που ειναι τωρα

Σκεφτομαι να το κανω μεσω προγραμματος οπως π.χ το set fsb απλα δεν ξερω ποιο ειναι το core generator που πρεπει να βαλω ωστε να το πετυχω αυτο

Ξερω πως κανονικα σε ενα λαπτοπ δεν πρεπει να κανεις ο/c αλλα απλα θελω να ανεβασω ελαχιστα τις επιδωσεις του οπως ενα p6300

το δροσιζω με αυτη την βαση-ψυχτρα το λαπτοπ

Akasa AK NBC-02 - σύστημα ψύξης φορητού υπολογιστή με 2 θύρες USB - Public.gr: βιβλία & comics, μουσική & ταινίες, gadgets & παιχνίδια, computers & gaming, κινητά & ψηφιακά, ήχος & εικόνα

Περιμενω απο τους γνωστες να με φωτισουν γιατι δεν μπορω να πω στο bios να το κανω για αυτο μεσω προγραμματος,

Απλα θελω να μου πειτε 2 πραματα1) το core generator ποιο ειναι και 2) γινεται να το κανω λιγο ο/ c οσο σας ειπα και να ειναι σταθερο χωρις προβληματα??

Με εκτιμηση Ανδρεας

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, ΜΗΝ κλοκάρεις...

Θα το σκάσεις το μηχάνημα. Στα φορητά θα έχεις θέμα με ψύξη...

Στα φορητά μπορείς να κάνεις undervolt και να ρίξεις θερμοκρασίες

αλλά αν κάνεις κλόκια...ίσως την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν θα κλοκαρω πολυ

ελαχιστα θα ελεγα,θελω το πολυ 200mhz και επειδη ξερω θερμενονται τα λαπτοπ ευκολα

εβαλα μια ψυχτρα στο λαπτοπ εαν δεις το αρχικο μου ποστ φιλε μου

πιστευω οτι δεν προκειται να εχω προβλημα για 200 mhz παραπανω παντως το λαπτοπ ειναι αρκετα δροσερο ετσι πως το χω

περιμενω περετερω πληροφοριες φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως ξέρεις να κλοκάρεις απο εποχές που γράφαμε σε άλλο φόρουμ.

για φορητό όμως θα χρειαστεί να βγάλεις στην απέξω ρυθμίσεις που στο bios των φορητών ΔΕΝ πειράζονται. πχ EIST c1E κλπ.

οπότε θα χρειαστεί σίγουρα κάποιο πρόγραμμα που να στα κάνεις αυτά ΑΦΟΥ μπείς desktop.

δοκίμασε το RM clock με το οποίο εγώ κάνω Undervolt.

θα σε αφήσει να κλείσεις διάφορα χαρακτηριστικά - λογικά...

μετά παίξε με όποιο προγραμμα για κλόκια θες..

απλά σε φορητό είναι εύκολο να ζεσταθεί κάποιο άλλο υποσύστημα και να έχεις χοντρό θέμα. ειδικά οι μητρικές τους είναι τόσο πλακωμένες που είναι εύκολο για κάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

ναι νομιζω γνωριζομαστε φιλε μου απο εποχες pcmag σωστα?

εχεις καμια προτιμηση για προγραμμα για κλοκια?

ελεγα να δοκιμασω το set fsb απλα δεν ξερω πιο core generator να βαλω στο προγραμμα γιατι εχει πολλες επιλογες

προτινε μου εαν θες καποιο αλλο προγραμμα!

p.s: (ασχετο) τι pc εχεις τωρα απο τι αποτελειται? μου θυμησες τωρα εποχες pcmag που ειχα τοτε τον e8400 και τον ειχα φτασει αρκετα ψηλα με αερα(enzotech ultra-x rulez)

Link to comment
Share on other sites

pcmag yes....

το setfsb θεωρείται καλό αλλά γενικά εγώ πάντα κάνω απο bios οπότε λογικό είναι σε φορητό να μην παίζει τπτ καλό. πρεπει να δεις τα specs του επεξεργαστή για να μην γίνει κάνα λάθος. (i7 870 έχω τώρα.. τότε είχα 8400-8600 και τα συναφή...)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εναν q9550 κοντα στα 4 ghz

δεν εχει τρελες διαφορες με εναν i7 πρακτικα τουλαχιστον ακομα θα τον κρατησω μεχρι να αλλαξω πλατμορφμα

anyway απλα δεν εχω ξανα κλοκαρω με προγραμμα και μεσω biος δεν νμζω να γινεται οποτε λεω με προγραμμα τωρα εαν δεν τα καταφερω δεν πρζει δεν κεγομαι και αμαν αφου δεν θα δω και καμια διαφορα πρακτικα κανα fps παραπανω ισως :p

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δεις ποια ειναι ακριβως η μητρικη κ μετα κοιτα αν βρεις καποιο generator . ισως το setfsb να την υποστηριζει αλλα αν οχι αν μιλησεις με αυτον που φτιαχνει generators κ του κανεις κ ενα donate παιζει να σου φτιαξει .

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη μου ειναι η εξης: manufacture Dell, model: 005WC3, southbridge : intel HM57

που θα βρω αυτον που φριαχνει generators? σου αρκουν αυτα τα στοιχεια της μητρικης μου?

setfsb@zpost.plala.or.jp ενας ασιατης ειναι νομιζω , στειλε του εδω ζητα του πληροφοριες αλλα δεν ειναι κ standar οτι θα σε βοηθησει .

Link to comment
Share on other sites

Τα λαπτοπ έχουν που έχουν τα δικά τους προβλήματα με θέματα θερμοκρασιών ειδικά με τις gpu τους, αν ανεβάσεις και τον επεξεργαστή τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αρχίσουν τα παρατράγουδα.

Αν θες να δώσεις λίγη ώθηση στο λαπτοπ σου, η καλύτερη λύση είναι να του αλλάξεις τον δίσκο με ένα SSD. :T:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο θεμα θερμοκρασιων δεν εχω πουθενα προβλημα ουτε η 5650 που εχει ειναι ζεστη

σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη με τον ssd το χω και γω στο νου μου καποια στιγμη να βαλω και μελλοντικα εναν intel i7 για επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.