Jump to content



Νέο δίκτυο στο σπίτι!


sstav

Recommended Posts

Στα πλαίσια ανακαίνισης του σπιτιού προχωρησα σε ξηλωμα των παλαιών ηλεκτρολογικών και σε νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταση...Έτσι περάστηκαν από κάθε δωμάτιο [στο πάτωμα] τουλάχιστον δύο UTP Cat6 καλώδια της Panduit που καταλήγουν σε εναν αποθηκευτικό χώρο (data center) ψηλά σε έναν τοίχο. Το ένα από τα 2 UTP κάθε δωματίου θα χρησιμοποειται για δίκτυο και το άλλο για τηλεφωνία. Στην αποθηκούλα καταλήγει και το κεντρικό καλώδιο (cat6 και αυτό) στο οποίο ευτυχώς ο ΟΤΕ μετά από παράκληση συνέδεσε το ζευγος μπλε-μπλε άσπρο κατευθείαν στην ρεγκλέτα στο κουτί του ΟΤΕ της πολυκατοικίας (είναι παλαιά οικοδομή και τα άλλα διαμερίσματα παίρνουν τηλέφωνο με απλά δισύρματα συνεστραμμένα και ενωμένα με μονωτική ταινία με τα αντίστοιχα του ΟΤΕ έξω απτο κουτί!!!).

Ζητείται η συνδρομή σας στην επιλογη των κάτωθι:

1. ένας μεταγωγός ΑΘΟΡΥΒΟΣ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ 16 port 10/100/1000 . τιμη συζητήσιμη αλλά όχι και σαν των Cisco....

2. Επιτοίχιο ικρίωμα 19" όχι μεγάλου όγκου (max βάθος 25cm και ύψος 4-6U), ίσα ίσα για να τοποθετηθεί o router, το Switch και το patchpanel. To rack θα έχει άνοιγμα από την πλατη του για περάσουν τα UTP χωρίς να πιέζονται και να κουμπώσουν στο Patch panel (έχω αγοράσει τα θυληκά RJ45 που θα κουμπώσουν στο patch panel το οποίο με την σειρά του θα κουμπώσει στο rack).

3. Aναφορικά με την τηλεφωνία δεν επιθυμώ κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο αρχικα....απλά θα ήθελα ένα "κουτί" σαν hub-splitter που θα μπορούν να παίρνουν τηλεφωνικό σήμα οι συσκευές των δωματίων από μια γραμμή -έξοδο του splitter ADSL-PSTN). Όλες οι διεπαφές θα είναι RJ45.....Έχετε κάτι υπ'οψη σας;

Eυχαριστώ εκτων προτέρων

YΓ. επειδή έχω αρκετές σκοτούρες αυτήν την περιοδο πείτε τις προτάσεις σας, θα τις δω-αξιολογήσω και θα αποφασίσω αλλά ενδέχεται να μην απαντάω άμεσα σε τυχόν ερωτήσεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Έχει το σπίτι σου 16 δωμάτια και χρειάζεσαι τόσες θέσεις ;;; :nothing:

Γιατί από ότι βλέπω 16πορτα 1000άρια σχετικά καλά ξεκινάνε από 150€...

Από αξιόπιστες μάρκες 3Com , D-Link, Level One, Zyxel χωρίς να φτάνουν την Cisco βέβαια αλλά ποιό οικονομικές.

Τα rack είναι περίπου τα ίδια, έχουν προδιαγραφές συγκεκριμένες άρα όποιο και να πάρεις θα κάνεις δουλειά και φυσικά ΔΕΝ χρειάζεσαι επώνυμο αφού πρόκειτε για σπίτι.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βάλεις και ένα UPS μέσα που θα προστατεύει και θα σηκώνει τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν εχεις ορεξη/χρημα στησε ενα pc firewall και asterisk μαζι. Παρε και μερικες voip συσκευες (φτηνες απο 30-35€) και θα εχεις ενα φοβερο συστηματακι.

(Ακριβως τα ιδια με σενα προγραματιζω τον Νοεμβριο για το πατρικο μου οπου και θα μετακομισω :) )

Link to comment
Share on other sites

το σπίτι δεν έχει 16 δωμάτια φυσικά αλλά στο γραφείο θα έχω 4 Ethernet, στο σαλόνι άλλα 4 και στα άλλα δωμάτια από 1/2.....

το switch θέλω να είναι απόλυτα ήσυχο γιαυτό θα επιλέξω fanless σειρα [κάτι σαν τα Cisco-Linksys SG200-8 x2 ή SG200-16 αν τα βρω σε καλή τιμή βέβαια]

Aναφορικά με το τηλ. κέντρο δεν έχω τόσα λεφτά αφενός για ένα καλό Panasonic-Alcatel κτλ, αφετέρου για ένα Asterisk δεν ξερω τι ενεργός εξοπλισμός απαιτείται. Αν θες Ydinopoulos πες μου πάρε αυτό και αυτό από εκεί...Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις μεταχειρισμένο Cisco 2950 από έξω με κόστος 150-200€? Θα σου βγεί πολύ καλύτερο από ότι άλλο μπορείς να πάρεις στην ίδια τιμή. Βέβαια, από ebay θα πρέπει να ψαχτείς αν το serial number είναι αυθεντικό.

Για το απλό τηλεφωνικό κέντρο, βάζεις asterisk, το περνάς από διαφορετικό VLan στο switch, και από τηλεφωνικό εξοπλισμό αν πας σε ψηφιακό, πάμε με τηλεφωνάκια των 80€-120€ (ενσύρματα-ασύρματα). Αν και εδώ θα έλεγα Cisco...αλλά πάει πολύ το μαλλί για ένα καλό router, express manager και πρόσθετα για ISDN συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!!

Καμμιά ιδέα για τον τρόπο τηλεφωνικής διασύνδεσης; Θα κοιτούσα και για κάποιο φθηνό τηλ. κέντρο με 8 RJ45 υποδοχές (FXS/FXO) αλλά δεν έχω ιδέα τι απαιτείται και πόσο εύκολα διαχειρίσιμο είναι .... Απαραίτητη προυπόθεση νομίζω η FXO να είναι passthrough στην πρώτη FXS ώστε σε περίπτωση απώλειας του τηλ. κέντρου να έχει το οίκημα τηλέφωνο.

Και να διευκρινίσω ότι επιθυμώ όλες οι διεπαφές να είναι RJ45 για να μπορώ (ανάλογα με τις ανάγκες) να μικτονομώ καταλλήλως τα πριζάκια στο κέντρο και να αλλάζω τον ρόλο κάθε πρίζας (από δικτύου τηλεφωνική και αντίστροφα)

Link to comment
Share on other sites

απλα να προσθεσω κατι για δικη σου διευκολυνση.

Ειναι δυνατον στα δωματια με τα καταλληλα πριζακια να υποστηριζεις παραπανω απο μια δικτυακη συσκευη χωρις τη χρηση επιπλεον switch. Το ethernet χρησιμοποιει 2 ζευγη και το τηλεφωνο, νομιζω, δυο. Οποτε μπορεις να υποστηριξεις 3 συσκευες κετευθειαν απο τον τοιχο!

Το μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι αυτες οι συνδεσεις δικτυου γινονται κατευθειαν 100αρες.

Δε σου λεω να κανεις αυτο, απλα να το εχεις υποψιν σου :magic:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!!

Καμμιά ιδέα για τον τρόπο τηλεφωνικής διασύνδεσης; Θα κοιτούσα και για κάποιο φθηνό τηλ. κέντρο με 8 RJ45 υποδοχές (FXS/FXO) αλλά δεν έχω ιδέα τι απαιτείται και πόσο εύκολα διαχειρίσιμο είναι .... Απαραίτητη προυπόθεση νομίζω η FXO να είναι passthrough στην πρώτη FXS ώστε σε περίπτωση απώλειας του τηλ. κέντρου να έχει το οίκημα τηλέφωνο.

Και να διευκρινίσω ότι επιθυμώ όλες οι διεπαφές να είναι RJ45 για να μπορώ (ανάλογα με τις ανάγκες) να μικτονομώ καταλλήλως τα πριζάκια στο κέντρο και να αλλάζω τον ρόλο κάθε πρίζας (από δικτύου τηλεφωνική και αντίστροφα)

Δεν ξέρω πολλά από τηλεφωνικά κέντρα, αλλά με 8 πόρτες θα είναι αρκετά ακριβό και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει για σπίτι και μόνο μία γραμμή. Στήσε έναν asterisk με μία FXO καλύτερα και ρύθμισε τα voip-όφωνα να συνδέονται πάνω του μέσω του switch.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3. Aναφορικά με την τηλεφωνία δεν επιθυμώ κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο αρχικα....απλά θα ήθελα ένα "κουτί" σαν hub-splitter που θα μπορούν να παίρνουν τηλεφωνικό σήμα οι συσκευές των δωματίων από μια γραμμή -έξοδο του splitter ADSL-PSTN). Όλες οι διεπαφές θα είναι RJ45.....Έχετε κάτι υπ'οψη σας;

Σε σχέση με το παραπάνω θεωρώ πως με αυτό θα μπορέσω να κάνω την δουλειά μου αρχικά...λέω να το παραγγείλω....

[ame=http://www.amazon.de/Auerswald-90478-ISDN-Multiplug/dp/B00007MFXQ/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1302691763&sr=8-2]Auerswald ISDN-Multiplug: Amazon.de: Elektronik[/ame]

Για το switch προσανατολίζομαι σε δύο μονάδες μια με PoE (για δυνατότητα τροφοδοσίας ενός AP, 2 IP cameras)

Smc switch rackmount 8 ports SMCGS8P-Smart 1000 Mbps & 1 SFP port

NETWORK :: Smc switch rackmount 8 ports SMCGS8P-Smart 1000 Mbps & 1 SFP port - Visionstudio.gr

και μια χωρίς PoΕ (θα αγοραστεί αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά αγοράστηκε και δοκιμάστηκε με επιτυχία το παραπάνω ISDN Multiplug Splitter με 3 παραδοσιακές τηλ.συσκευές...μια χαρά

Αναφορικά με το switch θα αγοραστεί τελικά ένα Cisco [Linksys] SRW2008P στο οποίο θα συνδεθούν οι συσκευές που έχω απαιτήσεις για Gigabit/PoE (2χPC, laptop, IP Cameras, Router, και ότι άλλο στο μέλλον αγοράσω πχ NAS) ενώ θα έχω και ένα μικρό switchακι (ότι ναναι) για μη κρισιμες /μη μόνιμα συνδεδεμένες συσκευές (πχ. printer, ΤV, ;ίσως κάποια παιχνιδομηχανή κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.