Jump to content



Νεα συνθεση για games και λιγο image/video-edit


tim

Recommended Posts

Λοιπόν καταρχήν καλησπέρα, σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο pc για τους "λόγους" που αναφέρω στον τίτλο και θα ήθελα την βοήθειά σας...

Εγώ έχω επιλέξει τα παρακάτω:

case: CoolerMaster Haf 932 Black Case (RC-932-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

psu: CoolerMaster GX Series 750W PSU (RS750-ACAAE3-EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

cpu: Intel Core i7 2600K(s1155, 3,40GHz, 8MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

mb: MSI P67A-GD55 B3 (s1155, P67, DDR3) - Mητρικές - plaisio.gr

gpu: Sapphire 6950 (PCI-Express, GDDR5, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Ram: Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm (1x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMZ4GX3M1A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Hdd: Western Digital Caviar Blue WD5000AAKX 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

(Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι).

Όποιος θέλει και μπορεί να μου πει αν αυτά που έχω διαλέξει είναι αρκούντως καλά για την δουλειά που το θέλω, καθώς και να κάνει προτάσεις...

(Η οθόνη που παίζω είναι 1920x1080).Ευχαριστώ...:T:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο αυτο το τροφοδοτικο θα μπορεσει να υποστιριξει crossfire (2x6950);

Nαι θα μπορέσει !!

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε 2X6950 2GB οι οποίες κοστίζουν λιγότερο από μια GTX580 ενώ ταυτόχρονα την σκίζουν είτε default είτε φλασαρισμένες σε 6970 ......

Δες και ένα review !

ASUS Radeon HD 6950 CrossFire Review - Page 1/23 | techPowerUp

Kαι να φανταστείς από τότε πως η κάρτα ανέβηκε και άλλο από με τους νεότερους driver !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μειωσω το κοστος αν για αυτη την θηκη που διαλεξα βαλω αυτή (CoolerMaster HAF 922 Midi Tower Black (RC-922M-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr) θα χωραει δυο καρτες γραφικών;

Επισης αν αντι για τον i7-2600k βαλω τον i5-2500k, θα δω μεγαλη μειωση στην αποδοση (στα games και το video-photo edit);

Ευχαριστώ..:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ίσως ΝΑ.

Αλλά εδώ και 2 χρόνια, είναι 2-3-4 παιχνίδια όλα και όλα (το GT4 σίγουρα θυμάμαι) που παίζουν με 4 πυρήνες (για 8 ούτε καν (HT) ).

Οπότε για παιχνίδια κοιτάς Mhz πρώτα και μετά όλα τα άλλα. 2 πυρήνες είναι more or less all you need.

Εσύ έχεις 4 ή 8, οπότε είσαι υπέρ καλυμμένος.

Για βίντεο δεν ξέρω 100% δεν είμαι ειδικός αν και ξέρω πως μερικά προγράμματα τους βλέπουν όλους, αλλά και εκεί νομίζω πως τραβάει κουπι και η πολύ μνήμη...

Για παιχνίδια δεν έχεις θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο, για crossfire μπορω να χρισημοποιησω μονο 6950 ιδιας υλοποιησης η και διαφορετικης π.χ(sapphire με msi). Ευχαριστω..

Για αυτο που ρωταω πιο πανω για το κουτι εχει κανενας καμια απαντηση;:T:

Link to comment
Share on other sites

αν τα θυμαμαι σωστα ..δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο το HT για να σε απασχολει ..

Ειναι ενας τροπος της ιντελ να τρεχει εντολες που δεν ειναι στη σειρα τους.

Να μην επεκταθω σε πιο τεχνικα ..μιας και θα πρεπει να σκαψω βαθια στο μυαλο μου (:p)..το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχεις διπλασιους πυρηνες...δεν θα κανεις τα παντα στο μισο χρονο...και σιγουρα δεν θα εχεις τα διπλασια fps στα παιχνιδια.

Ενα 10-20% δινει ..σε συγκεκριμενες εφαρμογες ..οποτε μη περιμενεις να δεις πχ 20% παραπανω frames.Αν ειναι να φτασεις να σου λειπουν τα οποια frames απο εκει ...σιγουρα θες αλλη καρτα εδω και πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.