Jump to content



Laptop απο το ebay


idefix

Recommended Posts

Καλημερα! Πρωτα από όλα σόρρυ αν επαναλαμβάνω παλιό θεμα, αλλά δεν βρηκα κατι με την αναζήτηση. Δωστε μου το λινκ αν είναι και μην βριζετε :tomato:

Επι του θέματος:

Σκέφτομαι την αγορά αυτου του netbook/laptop απο το ebay στα 395€ με μεταφορικά.

ASUS Eee PC 1215B 320GB Premium 12.1" Netbook - Black | eBay

Οι λόγοι είναι καθαρά οικονομικοί. Περιμενα το αντιστοιχο της HP και απο 450$(320€) κατεφθασε στην Ελλάδα στα 500€. Οι λόγοι όμως που κολάω είναι τρεις...

1. Ο φορτιστης θα είναι σιγουρα για αμερικάνικες πρίζες. Είναι εύκολη η μετατροπή του στο δικό μας σύστημα ή θα χρειαστω και αλλα 50€ για φορτιστή?

2. Η απόδειξη και τα χαρτιά που θα περιέχει μέσα τι εγγύηση θα μου δίνουν? Αν χαλάσει θα πρεπει να το στείλω σε αυτον η θα μπορώ να το στείλω μόνος μου σε κάποια αντιπροσωπεία?

3. Μήπως αντι για τα κλασικά 3€ χρειαστει να σκάσω κανενα 50αρικο στο τελωνείο επειδή δεν έχει εισαχθεί ακομα στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

1.

υπάρχει μετατροπέας φις από αμερικάνικο/αγγλικό σε ευρωπαικό τύπο με κόστος από 1.20ευρώ έως 3ευρώ

2. η εγγύηση της asus είναι μεν πανευρωπαική/παγκόσμια αλλά ειδικά στην Ελλάδα δε πρόκειται να βρεις υποστήριξη. (πάνε Ιταλία και τις περισσότερες φορές οι χρήστες καταλήγουν σε καταγγελίες)

3. Αμερική βλέπω οπότε τελωνείο κανονικά. Αν είναι με USPS μπορεί και να σαι τυχερός και να δώσεις 6ευρώ.

Το πιθανότερο είναι οτι θα δώσεις κανονική ταρίφα που δε θα σε συμφέρει σε καμία περίπτωση.....περίπου 150δολλάρια το υπολογίζω έξτρα το τελωνείο.

κοινώς....κοίτα εντός Ευρώπης...αλλά κυρίως κοίτα κάτι διαφορετικό από Asus.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κοιτάζω για AMD Fusion και 11.6 ή 12.1 οθόνη. Οι λύσεις μέχρι στιγμής είναι 2-3 και στην ευρώπη δεν υπάρχουν πουθενά με νορμαλ τιμή.

Οπότε με βάση αυτά που λες, αν αφήσω το ASUS και πάω σε αυτό το HP με USPS είμαι καλυμένος με την ελληνική αντιπροσωπεία και απλα παιζω κορώνα γραμματα το τελωνείο.. ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είχα αγοράσει το καλοκαίρι ένα Dell 1750 από τον justin1980. Το αγόρασα περίπου 200€ φθηνότερα απ' ότι στην Ελλάδα, με 1GB και 1 έτος εγγύηση παραπάνω.

Βασικά θα σου πρότεινα να κινηθείς σε Dell λόγω του άριστου after sales.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άν το πάρεις τελικά απο Αμερική να προσέξεις άν ο μετασχηματιστης του λέει 120-230V.

Άν λέει μόνο 120V τότε θα χρειάζεσαι μετασχηματιστή και όχι απλό φίσ γιατί θα σου καεί.

Εγώ γενικά θα σου πρότεινα αγορές από Αγγλία για να μην μπλέκεις με τελωνεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.