Jump to content



Λύνει τον κύβο του Rubik στα "τυφλά"


kreach

Recommended Posts

Παίδες, μόλις μου στείλανε ένα βιντεάκι με έναν τυπά να λύνει τον κύβο του Rubik με κλειστά μάτια!

Λογικά θα υπάρχει κάποιος αλγόριθμος πίσω από αυτό, anyway, ιδού:

youtube.com/watch?v=Am0JTvBBX9E

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην τα πιστεύετε όλα όσα βλέπετε.Με τα βίντεο πολλά είναι ψέματα.Και εγώ μπορώ να ανεβάσω ένα τέτοιο βιντεάκι.Δε λέει τπτ.

Η μπινιά είναι απλή...

Παίρνει έναν έτοιμο κύβο και απλά τον χαλάει και αυτό που τράβηξε η κάμερα το αναπαράγει ανάποδα!!!Και αυτό είναι όλο!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην τα πιστεύετε όλα όσα βλέπετε.Με τα βίντεο πολλά είναι ψέματα.Και εγώ μπορώ να ανεβάσω ένα τέτοιο βιντεάκι.Δε λέει τπτ.

Η μπινιά είναι απλή...

Παίρνει έναν έτοιμο κύβο και απλά τον χαλάει και αυτό που τράβηξε η κάμερα το αναπαράγει ανάποδα!!!Και αυτό είναι όλο!

Γενικότερα έχει παιχτεί αυτό. Στο συγκεκριμένο βίντεο όμως όχι. Μιλάει, ξεφυσάει κανονικότατα και όλες οι κινήσεις του φαίνονται φυσιολογικές. Στα ψεύτικα υπάρχουν αρκετά σημεία που μαρτυράνε τι παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά ίσως και όχι.

π.χ. εδώ τπτ δεν μαρτυράει το ότι είναι ψεύτικο...ακόμα και ο άνθροπως που περνάει από πίσω το έχουν κάνει έτσι ώστε να μην φαίνεται και όμως είναι [ame=http://www.youtube.com/watch?v=zePA3uIbB5I]fake...[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γίνεται, μην αναρωτιέστε για το αν είναι ψεύτικο. Ασχολούμαι εδω και εναμιση χρόνο με κύβους(όχι με κλειστά ματια:p) και το έχω ψάξει αρκετα. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές απομνημόνευσης και λύσης, χωρις αυτο να σημαινει ότι έιναι ευκολο. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει καν να το κάνω στα "τύφλα"...:p

Υπάρχουν και χειρότεροι, που λύνουν και μεγαλύτερου μεγέθους κυβους(4x4, 5x5, 6x6, 7x7)!:fist:

4x4 blindfold world record: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=B3hlg6GEaBQ]YouTube - ‪4x4 Rubik's cube blindfolded world record: 3:37.80‬‏[/ame] (κοιτάμε τον πιτσιρικά απο δίπλα, οχι τον τυπά με την μαύρη και η οθόνη με το χρόνο ειναι η μικρή μπλε, οχι η μεγάλη) Επίσης μετράει και ο χρόνος της απομνημόνευσης στον τελικό χρόνο μαζι με το λυσιμο.

Πληροφοριακά, ο πιτσιρίκος αυτός έχει το παγκόσμιο ρεκορ στον 3x3, 4x4, 5x5, 6x6, 3x3 one-handed και 3x3 blindfolded. (World Cube Association - Official Results)

Ψάχνω να βρω ένα βιντεάκι απο 6x6 blindfolded που είχα βρει κάποια φορά, αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.