Jump to content



Τηγανιτό PCB με απ όλα


Galioni

Recommended Posts

Με αυτό το εργαλείο

PER.801762.jpg

τηγάνισα 5 PCB από σκληρούς δίσκους.

Οι 4 ήταν maxtor 160GB (ίδιο μοντέλο. Τυχαίο; ) και ο ένας seagate 160GB.

Μέτρησα την έξοδο του τροφοδοτικού του converter για κανένα 5 λεπτό. Η τάση που δίνει έπιασε κάποια στιγμή ένα 13άρι σε volt άλλα όλο τον υπόλοιπο χρόνο έπαιζε στα 12,2 με 12,3 Volt. H 5άρα δούλευε γύρω στο 5,1 με 5,2.

Οι δίσκοι ήταν άδειοι και μου τους είχαν χαρίσει για backup οπότε μικρό το κακό. Το θέμα είναι μπορώ να εμπιστευτώ τον converter για δίσκο με σοβαρά δεδομένα; Ένας 160άρης WD γέμισε με φωτογραφίες χωρίς πρόβλημα οπότε δε σημαίνει ότι καίγονται όλοι οι δίσκοι...

Με μια αναζήτηση στο google φάνηκε ότι δεν είμαι ο μόνος. Υπήρξαν κι άλλοι άτυχοι που κάψαν τους σκληρούς τους ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Με sata to usb converter...

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

dimgr κι εμένα ο 160άρης WD δουλεύει ρολόι. Του έκανα φορμάτ και ξαναπέρασα 160GB δεδομένα χωρίς πρόβλημα και πριν απ' αυτόν είχα συνδέσει 2,5" δίσκο πάλι χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω γιατί την άκουσαν οι υπόλοιποι.

Μάζεψα και μερικές παρόμοιες περιπτώσεις για να δείτε τι ακριβώς καίγεται.

SATA HDD attached to USB adapter emits smoke when tuned on - TechSpot OpenBoards

replacing hd pcb: help!

Barracuda 7200.12 ST3500418AS not working with SAT... - Seagate Community Forums

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.