Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΜΕΤΑΞΥ DESKTOP PC ΚΑΙ LAPTOP


chriac

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα θέλω την βοήθειά σας για την δημιουργία ενός οικιακού δικτύου μεταξύ ενός laptop με windows 7 και ενός desktop με windows xp service pack 3

Bασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να μπορώ να εκτυπώνω από το laptop στον εκτυπωτή που είναι συνδεδεμένος με το desktop pc αλλά και να μπορώ να κάνω file transfer αρχεία μεταξύ των δυο pc για να μην χρησιμοποιώ συνεχώς στικάκι usb

Το desktop το έχω με ενσύρματη σύνδεση στο internet και το laptop ασύρματα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε δεξί κλικ στον εκτυπωτή και επίλεξε να το μοιράσεις δικτυακά. Το ίδιο και σε ένα φάκελο που θέλεις να μοιράζονται και οι 2 υπολογιστές.

Tο έκανα αλλά στο laptop όταν μπαίνω στον πινακα ελέγχου --->προβολή των η/υ και των συσκευών του δικτύου δεν βλέπω ούτε τον εκτυπωτή ούτε τα έγγραφα του desktop τα οποία είναι κοινόχρηστα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δημιουργήσω δίκτυο και στους δύο Η/Υ?

και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αποτελεί πρόβλημα το γεγονός ότι ο ένας Η/Υ συνδέεται ασύρματα στο internet ενώ ο άλλος ενσύρματα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "να δημιουργήσεις δίκτυο"; Αφού συνδέονται και οι 2 στο internet έχουν σωστές δικτυακές ρυθμίσεις.

Δεν αποτελεί πρόβλημα το ότι ένας συνδέεται ασύρματα και ο άλλος με καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "να δημιουργήσεις δίκτυο"; Αφού συνδέονται και οι 2 στο internet έχουν σωστές δικτυακές ρυθμίσεις.

Δεν αποτελεί πρόβλημα το ότι ένας συνδέεται ασύρματα και ο άλλος με καλώδιο.

Eχεις δίκιο έτσι είναι αλλά το θέμα είναι τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βλέπω στο laptop τον εκτυπωτή και τα αρχεία του desktop

Link to comment
Share on other sites

δηλαση η παραπανω διαδικασια φτανεις για file transefer αναμεσα στα 2 pc ? αν θελουμε κ απομακρυσμενο ελενχο βαζουμε προγραμμα ?

Για απομακρυσμένο έλεγχο από όσο γνωρίζω χρειάζεσαι και κατάλληλο πρόγραμμα (τα Windows 7 νομίζω έχουν ήδη ενσωματωμένο το remote desktop) αλλά επίσης χρειάζεσαι static ip ή κάποιο dns site για να σε κατευθύνει πάντα στην dynamic ip της σύνδεσης στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα το δίκτυο αλλά κατα 50% σωστά γιατί δεν μπορώ να δω στο desktop τα έγγραφα του laptop ενώ στο laptop όλα κομπλέ

όσο για το φιλο που ρωτάει για απομακρυσμένο έλεγχο ένα από τα καλυτερα προγράμματα είναι το TEAMVIEWER

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.