Jump to content



Νέο PC-htpc (Μόνο Κουτί) μέχρι 600 ευρώ


ilion10

Recommended Posts

προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου, δειχνει τσιπικο, απο silverstone θα κοιταζα το LC16MR(edited) αλλα ανεβαινει.

αυτο τι σου λεει? MS-Tech MC-1200 | Skroutz.gr (υποψιν ειναι γερμανικο)

ps. εχε υποψιν σου οτι pro10 επαιζα απροβληματιστα 1366χ768 (τραβαγε κ 1600χ1050 αλλα δεν κλειδωνε καλα η tv) με ενσωματομενη HD4250 . Το παιχνιδι δεν εχει τρελες απαιτησεις για vga, δλδ κ μια 4670 να εβαζες νομιζω οτι fullHD θα το επαιζε ευκολα

edit2> στα χναρια της ομορφιας του silverstone, σου παραθετω κ αυτο, που ειναι πιο φθηνο με τροφοδοτικο κ full length pci.

edit3> αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα κατι τετοιο, τροφοδοτικο αυτο που εχει το κουτι, σιγα την καταναλωση.. και να μου καει, να, εχω εγγυηση παιρνω αλλο.

Mobo Asrock H61M-GE (B3) 61.45

CPU i3 2100 112 για ακομα πιο χαμηλη καταναλωση πας εδω

RAM 2x2 Kingston Blu 1600 45 Γίνεται μεταφορά στο κατάστημα

SSD Vertex 2 60gb 103

VGA ATI 5570 60 Sapphire Radeon HD5570 1GB HDMI | Skroutz.gr

CASE MS-TECH MC-1200 125 MS-Tech MC-1200 | Skroutz.gr

DVDRW whatever 20

TOTAL 526.45 (538 με 2100Τ)

edit4> και αν σε ψηνει του βγαζεις το μαμα τροφοδοτικο, του πετας 2 pico psu, μονταρεις το κατω μερος απτο λαμακι του psu για να κατσει μια full pci, παιρνεις ενα riser και του πετας οτι vga θελεις..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου, δειχνει τσιπικο, απο silverstone θα κοιταζα το LC16MR(edited) αλλα ανεβαινει.

αυτο τι σου λεει? MS-Tech MC-1200 | Skroutz.gr (υποψιν ειναι γερμανικο)

ps. εχε υποψιν σου οτι pro10 επαιζα απροβληματιστα 1366χ768 (τραβαγε κ 1600χ1050 αλλα δεν κλειδωνε καλα η tv) με ενσωματομενη HD4250 . Το παιχνιδι δεν εχει τρελες απαιτησεις για vga, δλδ κ μια 4670 να εβαζες νομιζω οτι fullHD θα το επαιζε ευκολα

edit2> στα χναρια της ομορφιας του silverstone, σου παραθετω κ αυτο, που ειναι πιο φθηνο με τροφοδοτικο κ full length pci.

edit3> αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα κατι τετοιο, τροφοδοτικο αυτο που εχει το κουτι, σιγα την καταναλωση.. και να μου καει, να, εχω εγγυηση παιρνω αλλο.

Mobo Asrock H61M-GE (B3) 61.45

CPU i3 2100 112 για ακομα πιο χαμηλη καταναλωση πας εδω

RAM 2x2 Kingston Blu 1600 45 Γίνεται μεταφορά στο κατάστημα

SSD Vertex 2 60gb 103

VGA ATI 5570 60 Sapphire Radeon HD5570 1GB HDMI | Skroutz.gr

CASE MS-TECH MC-1200 125 MS-Tech MC-1200 | Skroutz.gr

DVDRW whatever 20

TOTAL 526.45 (538 με 2100Τ)

edit4> και αν σε ψηνει του βγαζεις το μαμα τροφοδοτικο, του πετας 2 pico psu, μονταρεις το κατω μερος απτο λαμακι του psu για να κατσει μια full pci, παιρνεις ενα riser και του πετας οτι vga θελεις..

Καλησπέρα φίλε μου,

MS-Tech-MC-1200

Όσον αφορά αυτό το κουτί δεν μου φαίνεται κακό αλλα νομίζω το silverstone πρέπει να είναι πιο ποιοτικό,βλέπω και gd 05 και το gd 06. Βέβαια δεν ξέρω το ψάχνω,κοιτάζα κ κάτι lian li .κάθε πρόταση δεκτή.

Αυτό MS-Tech-MC-400 δεν είναι άσχημο αλλά έχει βάθος 39 και δεν χωράει. Με τα καλώδια έχω περιθόριο 38.

Για μητρική θα την τσεκάρω αυτήν που μου προτείνεις.

Στις μνήμες αυτές που προτείνεις έχουν μεγάλη διαφορά απο αυτές που είχα διαλέψει;

Επεξεργαστή λέω τον i3, τώρα ότι αφορά την κάρτα γραφικών, ψάχνω να βρω απο άλλους που έχουν το παιχνίδι αλλα βρίσκω λίγα στοιχεία. Δεν είναι καλύτερα όμως μιας και η 5850 είναι σε καλή τιμη να την έχουμε για τουλαχιστον για τα επόμενα 2 pes,χωρίς σπασίματα κ να κολλάει;θέλω να το παίζω κ online.

Τι είναι το pico psu και το riser?

Είμαι λίγο άσχετος;

Link to comment
Share on other sites

Καθολου ασχετος, οταν δεν εχεις συναντησει μπροστα σου μια τεχνολογια δεν σημαινει οτι εισαι ασχετος, αλλα οτι γινεσαι σχετικος με αυτη..To pico psu ειναι αυτοεξηγουμενο, ειναι ενα πολυ μικρο τροφοδοτικo και το riser σκεψου το απλοικα σαν μια επεκταση για επιμηκυνση οποιας θυρας.

Το κουτι ειναι πραγματι υποκειμενικο θεμα, προσωπικα μου αρεσουν τα λιτα γιαυτο σε κατευθηνω στο αλουμινενιο mstech, σαφεστατα υπαρχουν κ αλλες λυσεις.. Ta silvestone σεβαστικα ναι, αλλα στα απλα μοντελα τους δεν τρελαινομαι με την ποιοτητα, θα ελεγα οτι ειναι απλως λειτουργικα.

το καλο με αυτο το κουτι ειναι οτι εχει τροφοδοτικο πανω κ ξεκινας ετσι, βεβαια δεν κανει για μια 5850, ουτε αλλωστε χωραει.

Μια 5850 ομως ειναι και overkill για pes, ακομα και για την επομενη γενια του. Το παιχνιδι αυτο δεν εχει αλλαγες περιβαλλοντος,φωτισμους, τρελα φυσικα μοντελα, δεν χρειαζεται απο την φυση του μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ.

Pro Evolution Soccer 2011 system requirements - System Requirements

Ναι, συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικη η τιμη της (αν κ αυτη ειναι η πραγματικη αξια πλεον), αλλα οφειλει και να ταιριαζει με τις λοιπες προυποθεσεις, οπως το μεγεθος του κουτιου και το budget. Εχοντας μια μεγαλη καρτα, θες μεγαλο τροφοδοτικο κ μεγαλο κουτι.. Τα πολλα watt δεν ειναι αναγκαια, κοιτα εδω κατασταση.., το συστημα ειναι με i7 975X, κλοκαρισμενο, με 12G μνημες, με καρτες, με μυδια, με φρυδια etc. πες μου εσυ..

Εσυ φανταζομαι οτι θες set it and forget it, ακλοκαριστο, οποτε ειναι σημαντικο να ξερεις τις αναγκες σου και να φτιαχνεις κατι που τις καλυπτει.

Με το ιδιο μοτιβο εχουν επιλεγει και τα λοιπα περιφερειακα, οι μνημες ενταξει, ολες πανω κατω ιδιες ειναι. Παιζουν διαφορες σε αλλες μνημες αλλα γιαυτους που κανουν αλλη χρηση (oc, bench), για την χρηση που θες δεν θα καταλαβεις διαφορα, το ιδιο ισχυει και για το mobo (που μια η αλλη τα asrock ειναι πολυ καλα) και για το τεραστιο τροφοδοτικο (αυτο σου πεφτει λιγο?). Σιγουρα ομως θα καταλαβαινεις καθε στιγμη διαφορα εχοντας ενα ssd, 0 θορυβος, καμια σχεση καταναλωση, πολυ καλυτερη ταχυτητα και η αισθηση οτι το λειτουργικο μενει συμπαγες σε βαθος χρονου. Κατι το οποιο ειναι θεμιτο-αναγκαιο σε συσκευες τυπου HTPC/dvd/ps/etc.

Δεν θα ηθελα να σου προτινω κατι πιο συγκεκριμενο τωρα, αυτο ειναι κατι που εσυ θα κατευθηνεις, εγω προσπαθω να σου δωσω μια μια πιο διευρημενη εικονα ωστε εσυ να καταληξεις πιο αποτελεσματικα στην λυση της αναγκης σου. Δες την φαση και ξαναμιλαμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω τι μου λες κ καταλαβαίνω οτι το πνευμα στους υπολογιστές αλλάζει καθε τρεις κ λίγο,λογω των εξελίξεων.

Απλά πως το σκεφτομαι:

Δεν παίζει να γίνει ποτε overclocking,να βάλω ενα φτηνό επεξεργαστή με καινούργια τεχνολογία,εδώ συμφωνούμε ότι είναι μονόδρομος i3 2100.

Μητρική: μια φτηνή που να καλυπτει βασικες ανάγκες νομίζω κ εδω συμφωνούμε.

Τροφοδοτικό: Απλά να καλύπτει την κατανάλωση κ θα είναι συμφωνα με την κάρτα γραφικών.

Μνήμες: Οποιεσδήποτε 4gb

Κάρτα γραφικων: Εγω λέω για 5850 για να μπορω να το εχω για τα 2 επόμενα χρόνια άνετα,εσύ πιστεύω μου λες για κάποια 6570.

Σκληρό: Λέω αρχικα να πάω σε κανονικό κ αργοτερα να παω για ssd λόγω κόστους κ μεγέθους. Αλλά ξέρω οτι έχεις δίκιο για ssd.

Τέλος για κουτι πρώτα να μας κάνουν σε διαστάσεις κ μετα σε θέμα ομορφιας τιμής.

Λογισμικό έλεγα για windows 7 αλλα διαβάζω για xbmc που θα εχει κ χειρισμο απο το ipad και το iphone μου,βέβαια δεν έχω ιδέα τι μπορώ να κάνω με αυτό το λογισμικό.

Όλα αυτα να φίνουν με max 600 κ απο το ίδιο μαγαζι για να μπουν σε δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

κουτί δεν έχει το πλαίσιο,σίγουρα θα είναι απο αλλού.Αν απο αυτο το αλλού μπορω να βρώ κ κατι άλλο,όπως μητρική ή σκληρό ή τροφοδοτικό δεν υπάρχει κανένα προβλημα.Απλά δεν θέλω να πάρω το κάθε κομμάτι απο ξεχωριστα μαγαζιά.

Είμαι τελείως λάθος για την κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρα εισαι ρε, δεν θελω να ακουω αυτοματαιωση!! :p

η καρτα για pro ειναι υπερβολικη, αλλα για αλλα παιχνιδια ειναι μια χαρα. Αν πας μονο για pro δεν την χρειαζεσαι, αν θελεις και αλλα τοτε ναι παρτη!

Link to comment
Share on other sites

οκ, αφού κλείσαμε για κάρτα γραφικών,νομίζω μενει κουτί-τροφοδοτικό και μητρική,προτάσεις;

θες μεγαλο κουτι λοιπον, να τσεκαρεις μηκος καρτας και επιτρεπομενο μηκος στο κουτι.

αυτο εδω τι σου λεει? ::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

οικονομικο 80+ Enermax Cyclops 405W | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.