Jump to content



Dry Ice κανείς?


vdeseris

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου θύμισε την φάση στον ηλίθιο και τον πανηλίθιο που κόλλησε η γλώσσα του τύπου πάνω στο τελεφερίκ.

Αλήθεια, αν κολλήσει η γλώσσα σου πάνω σε αυτό τι κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

.38-.45 μήπως θα 'πρεπέ να παρατήσω και γω την stock ψύξη. Αλλά no money no honey.

Όποιος έχει κάποιο καλό system για πούλημα μικρούτσικο (όχι απαραίτητα) και φτηνό ας μου στείλει ένα u2u please. Ευχαριστώ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κάτι είχα ακούσει ότι γίνονται και δωρεές στα άπορα, χιχιχιχιχιχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Εντυπωσιακό!!! Αλλά ακόμα δε κατάλαβα ακριβώς τι είναι το dry ice λέγεται και ξηρός πάγος?

Σωστά, διοξείδιο του άνθρακα σε στερεή μορφή. Λέγεται ξηρός γιατι περνά από τη στερεά στην αέρια κατάσταση χωρίς να γίνεται υγρό, μια διαδικασία που λέγεται εξάχνωση.

Πρωτα συμπιέζεται με ταυτόχρονη απομάκρυνση της θερμότητας, μετα εκτονώνεται και μέρος του παγώνει σε νιφάδες. Οι νιφάδες συμπιέζονται σε πυκνά μπλοκ, 2 φορες πιο βαριά από τον φυσιολογικό πάγο. Η θερμοκρασία του είναι στους -78C.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να το βλεπεις αλλα φαινετε , εντελως δυσχρηστο.

Ξερει κανεις τι ποσοτητα εκανε τετοιο πραμα κ ποση ωρα θα μεινει σε αυτη τη κατασταση?

δηλαδη για 24 ωρες ποσο dry ice τρωει αυτο το τερατακι?

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν δε κανω λαθος ειναι απολυτος φιλικος προς το περιβαλλον και ακινδυνος α ερθει σε επαφη με το δερμα(εννοειται δε θα βαλεις το χερι σε -78οC)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

Επισης αν δε κανω λαθος ειναι απολυτος φιλικος προς το περιβαλλον και ακινδυνος α ερθει σε επαφη με το δερμα(εννοειται δε θα βαλεις το χερι σε -78οC)

Εννοείται πως οχι, χρειάζεται γάντια απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.