Jump to content



Ανεξήγητο (ως τώρα) πάγωμα υπολογιστή


trendy

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

στο μηχάνημα της υπογραφής είχα από καιρό πρόβλημα με τους usb εξωτερικούς δίσκους. Ξεκίναγε να γράφει, σταμάταγε, ξαναξεκίναγε κ.ο.κ με αποτέλεσμα να αργεί υπερβολικά να γράφει ένα αρχείο. Τέλος πάντων σε αυτό δεν είχα δώσει πολλή σημασία γιατί νόμιζα ότι έφταιγε το λειτουργικό. Στην πορεία το σύστημα πάγωνε σε άσχετα σημεία. Επειδή έχω το G15 πληκτρολόγιο της Logitech έβλεπα στην LCD και την ώρα που είχε κολήσει γιατί έμενε εμφανισμένη. Εκεί πίστεψα ότι είχε χαλάσει το πληκτρολόγιο ή το usb γιατί σύνδεσα ένα ps2 πληκτρολόγιο και έπαιζε. Κατόπιν έχασα την onboard κάρτα δικτύου. Έβαλα προσωρινά μία pci για να λυθεί αυτό το πρόβλημα. Πιστεύοντας ότι είναι πρόβλημα της μητρικής την έστειλα για rma μιας και ήταν μέσα στην εγγύηση. Κατά τη μεταφορά της μητρικής στράβωσαν κάτι pins στη μητρική, δεν την επισκεύασαν και αναγκαστικά πήρα καινούρια. Πάλι όμως είχα το ίδιο πρόβλημα. Άφησα το σύστημα για memtest 48 ώρες χωρίς να βγάλει λάθος. Δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών αλλά και πάλι κόλαγε. Επεξεργαστής, ητρική, μνήμες και κάρτα γραφικών πήγαν για service και επέστρεψαν χωρίς εμφανισμένο πρόβλημα. Δοκιμάστηκε και άλλο τροφοδοτικό, που έκανε το ίδιο πρόβλημα αλλά σε πιο μικρή συχνότητα. Το τροφοδοτικό πήγε για rma όπως και να έχει, όπου δεν παρουσίασε πρόβλημα όταν το δοκιμάσανε σε κάποιο άλλο σύστημα. Υποψιάστηκα βραχυκύκλωμα στο tower, οπότε ξήλωσα όλο το σύστημα και το δούλεψα στον ξύλινο πάγκο, πάλι τα ίδια. Έχει γίνει προφανώς επανεγκατάσταση στο λειτουργικό.

Το μόνο που δεν έχω αλλάξει ως τώρα είναι σκληροί δίσκοι και λέω για δοκιμή να βάλω πάνω ένα ssd με το λειτουργικό. Επειδή έχω στερέψει από ιδέες έχει κανένας άλλος καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να σου δημιουργεί το πρόβλημα κάποια USB συσκευή. Ακόμη και ένα USB hub ή και μια συσκευή ακριβώς επειδή είναι πάνω σε hub και δεν το υποστηρίζει. Γενικά δοκίμασε να αφαιρέσεις όλες τις USB σου και να τις προσθέτεις μία μία για να δεις αν κάποια σου προκαλέι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρίνησα, αλλά όταν δούλεψα το σύστημα πάνω στο γραφείο είχε πάνω μόνο τα βασικά: CPU, RAM, VGA, boot HDD. Οπότε δεν είναι θέμα usb hub ή κάποιας άλλης συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα γινόταν στις μεταφορές στους εξωτερικούς δίσκους, όχι στους εσωτερικούς. Τέσπα, έχω ένα sata από το laptop της δουλειάς που θα δοκιμάσω σήμερα μόλις επιστρέψω από τη δουλειά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

λες όμως και για παγώματα στο λειτουργικό.......επίσης αν το λειτουργικό τραβάει ζόρια για τον οποιονδήποτε λόγο, τότε προφανώς και δε θα κάνει σωστά τις δουλειές που του δίνεις να κάνει (μεταφορά από εξωτερικό σε εξωτερικό άσχετα αν ο εσωτερικός δε μεταφέρει αρχεία)

Link to comment
Share on other sites

λες όμως και για παγώματα στο λειτουργικό.......επίσης αν το λειτουργικό τραβάει ζόρια για τον οποιονδήποτε λόγο, τότε προφανώς και δε θα κάνει σωστά τις δουλειές που του δίνεις να κάνει (μεταφορά από εξωτερικό σε εξωτερικό άσχετα αν ο εσωτερικός δε μεταφέρει αρχεία)

Τα παγώματα στο λειτουργικό ήρθαν ένα χρόνο μετά τα προβλήματα που είχα με τις αντιγραφές στα usb. Και λογικά θα έπρεπε να κάνει προβλήματα και σε άλλες λειτουργίες, αλλά το έκανε μόνο όταν έγραφε σε usb, όχι όταν έγραφε στον εσωτερικό δίσκο.

Είχα ταλαιπωρηθεί αρκετό καιρό. Τελικά ήταν το τροφοδοτικό. Δεν έφταιγε η λειτουργία του, αλλά η ποιότητά του. Κι εμένα το έβγαζαν οκ σε δοκιμές, κι εμένα μου έκανε τα ίδια με άλλο....

Σε ταλαιπώρησε πολύ όντως. Έχει ακουστεί κάτι σχετικά με την ποιότητα και την επιλεκτικότητα των corsair;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα σκατοτροφοδοτικό και ένα HEC και το μόνο που πέτυχα ήταν να μη μου κάνει το κόλημα στα 10-20' που κάνει με το Corsair αλλά στη 1 μέρα ή κάπου τόσο.

Link to comment
Share on other sites

τα corsair θεωρούνται από τα ποιοτικότερα και μη επιλεκτικά σε hardware τροφοδοτικά.

Πάνο νομίζω οτι το corsair, μέχρι να ελεγχθούν οι δίσκοι, πρέπει να το αφήσεις εκτός δοκιμών.

Πολύ σωστά. Απλά με το χρόνο κι αν ταλαιπωρηθεί από ανεβοκατεβάσματα της ΔΕΗ, μπορεί να βγάλει ελάττωμα. Μην ξεχνάς ότι όταν εγώ είχα επικοινωνήσει με την Τagan, μου είπαν πει ότι αν δεν το είχα πάνω σε Online UPS με True Sign έξοδο, ήταν φυσιολογικό να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε line interactive UPS το έχω από την αρχή της λειτουργίας του. Στις ρυθμίσεις για το πότε να επεμβαίνει το UPS στα σκαμπανεβάσματα του ρεύματος είχα πάντα αρκετά σφικτές τιμές όσο πιο κοντά στα 220.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο, αλλά η Tagan έλεγε ότι αν δεν έχει True Sign Output, φταίει αυτό και με τον καιρό το καταστρέφει...

Hi,

We checked your system again, and we found out the question reason, "MGE

Pulsar Eclipse Premium 1200".

Our power supply with Active PFC only accept AC source with REAL SINEWAVE.

But your UPS, MGE Pulsar Eclipse Premium 1200, it's output is

Pseudo-Sinewave.

MPA Systems - MGE -

llipse%20Premium_MD-PO-LP-120

Because of your AC source is not suitable with our PSU, so that DC output

from Easycon XL 700 is not stable.

Please remove your UPS and try aqgain. It will work well if PSU did not

damage.

Regards

Link to comment
Share on other sites

Με τον εφεδρικό δίσκο από τη δουλειά παίζει κανονικά μερικές ώρες τώρα με το Corsair πάνω. Ελπίζω και το πρωί που θα το ανοίξω να παίζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

1) Πολλές μητρικές είχαν θέμα με το πληκτρολόγιό σου αν θυμάμαι καλά και λυνόταν με BIOS UPDATE !!!

2) Αλλη παρατήρηση ! Αν τους σκληρούς τους έχεις σε AHCI έχεις πειράξει την registry ώστε να παίζουν και τα win σε AHCI ???

3) Eίσαι κλοκαρισμένος ??? Αν ναι απενεργοποίησε στο bios του USB LEGACY SUPPORT !

4) Oι μνήμες σου ακολουθούν το δυναμικό σύστημα διαχείρισης ενέργειας INTEL SPEEDSTEP, COOL n QUIET του επεξεργαστή σου ??? Αν ναι βάλε χειροκίνητα την συχνότητα των μνημών στην ονομαστική συχνότητα ώστε να μην αυξομειώνεται η συχνότητα. Πολλές φορές οι μνήμες ΔΕΝ καλύποτυον απόλυτα τα JEDEC και κολλάει το σύστημα πάνω στην διαχείριση τους αφού δημιουργείται αστάθεια.

5) Εχεις εγκατεστημένο κάποιο πρόγραμμα το οποίο κάνει O/C μνήμες και cpu από τα WIN ??? Αν έχεις απεγκατέστησέ του! Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ASUS M3A78 PRO .

Link to comment
Share on other sites

1) Πολλές μητρικές είχαν θέμα με το πληκτρολόγιό σου αν θυμάμαι καλά και λυνόταν με BIOS UPDATE !!!

2) Αλλη παρατήρηση ! Αν τους σκληρούς τους έχεις σε AHCI έχεις πειράξει την registry ώστε να παίζουν και τα win σε AHCI ???

3) Eίσαι κλοκαρισμένος ??? Αν ναι απενεργοποίησε στο bios του USB LEGACY SUPPORT !

4) Oι μνήμες σου ακολουθούν το δυναμικό σύστημα διαχείρισης ενέργειας INTEL SPEEDSTEP, COOL n QUIET του επεξεργαστή σου ??? Αν ναι βάλε χειροκίνητα την συχνότητα των μνημών στην ονομαστική συχνότητα ώστε να μην αυξομειώνεται η συχνότητα. Πολλές φορές οι μνήμες ΔΕΝ καλύποτυον απόλυτα τα JEDEC και κολλάει το σύστημα πάνω στην διαχείριση τους αφού δημιουργείται αστάθεια.

5) Εχεις εγκατεστημένο κάποιο πρόγραμμα το οποίο κάνει O/C μνήμες και cpu από τα WIN ??? Αν έχεις απεγκατέστησέ του! Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ASUS M3A78 PRO .

1) Δοκίμασα και άλλο πληκτρολόγιο και δεν άλλαξε κάτι.

2) Έχω linux.

3) Όχι

4) Αυτό φαντάζομαι θα δημιουργούσε θέμα από την αρχή, όχι να εμφανιστεί ξαφνικά.

5) Όχι

Κατά πως φαίνεται είναι θέμα δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.