Jump to content



DDR3 Για Asus Rampage Extreme (iX48)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! (Νέο μέλος)

Είμαι κάτοχος μίας Asus Rampage Extreme (REX) με επεξεργαστή C2D E8600 45nm (A-Stepping \ E0-Revision).

Έχω προμηθευτεί σχεδόν τα πάντα όσον αφορά το κατάλληλο hardware για OC , το μόνο που λείπει είναι οι μνήμες.

Η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει επαφή τα τελευταία 2 χρόνια με τις εξελίξεις στο hardware και ιδιαίτερα για OC , για

το λόγο αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας στο να με βοηθήσετε να διαλέξω ένα κατάλληλο σετ μνήμης.

Διάβασα όσα μπορούσα σε αρκετά γνωστά sites και στο Lab.gr , ωστόσο έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά το ποιο σετ μνήμης

θα ήταν κατάλληλο για αυτή τη μητρική\cpu , καθώς ο όγκος των πληροφοριών για OC στο συγκεκριμένο mobo είναι αστρονομικός.

Έχουμε και λέμε :

Θα κάνω OC σε περιβάλλον κλασικής αερόψυξης.(Δεν θα έιναι μία απλή αερόψυξη με ότι νά'ναι από fans)

Κουτί : Coolermaster Cosmos S + PSU Enermax Modu87+ 600w

Ati Radeon 5670 , WD Velociraptor ( New Generation , 450gb )

Θα ήθελα ωστόσο να ακούσω προτάσεις και για highest frequency και για lowest timings σε 24/7 , για όποιον γνωρίζει.

- Ποια memory ICs προτείνετε? Από ότι έχω συγκρατήσει , χρειάζομαι ένα σετ με Micron D9GTR (ή D9XXX ??) ή Elpida Hyper ICs.

Δεν γνωρίζω ποια έιναι τα δημοφιλή ICs αυτή τη στιγμή.

- Διάβασα ότι το συγκεκριμένο mobo δεν τα πάει καλά με 2x2GB σετ μνήμης.Κατά πόσο αληθεύει αυτό και τι προτείνετε?Θα προτιμούσα να βάλω 4gb ( κάποια στιγμή θα βάλω w7-64-bit ) ωστόσο αυτή τη μητρική την πήρα για να ασκήσω το άθλημα του OC σε extreme βαθμό (όσο μου το επιτρέπει η αερόψυξη δηλαδή) και όχι για main desktop system , οπότε δε μεν πειράζει αν βάλω ένα σετ των 2x1gb , αρκεί να προσφέρει πλεονέκτημα στο OC έναντι του 2x2gb σετ.

** Θα εκτιμούσα συμβουλές στο αν είναι φρόνιμο να έχω 2xVelociraptor σε Raid-0 , σε συνθήκες OC 24/7 stable.

Eπηρεάζεται το Raid από το OC ? (και το αντίστροφο)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας , Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Τη συγκεκριμενη mobo την ειχα παλια.

Ξεκιναω αναποδα.

Το raid δεν επηρεαζεται απ το oc

Για μνημες πας σε corsair dominator gt , ή σε ripjaws για λιγο πιο οικονομικα.

To 2*2 δεν δημιουργει προβλημα.

Το 4*2 ζοριζει το o/c των μνημων οσον αφορα τα timings.

Απο κει και περα ισχυουν τα κλασικα.

Ειναι και σε τι κοματια μνημων θα πεσεις για τα timings και το frequency.

Παντως ειναι προτιμοτερο να αφησεις στο auto το frequency των μνημων , ωστε να γινει τοσο , οσο ο διαυλος (δε χρειαζεται να περναν απ τις μνημες πιο πολλα δεδομενα απ οσα χωραει ο διαυλος του επεξεργαστη) και να σφιξεις τα timings οσο μπορεις αργοτερα , αφου εχεις σταθεροποιησει τη cpu.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Τη συγκεκριμενη mobo την ειχα παλια.

Ξεκιναω αναποδα.

Το raid δεν επηρεαζεται απ το oc

Για μνημες πας σε corsair dominator gt , ή σε ripjaws για λιγο πιο οικονομικα.

To 2*2 δεν δημιουργει προβλημα.

Το 4*2 ζοριζει το o/c των μνημων οσον αφορα τα timings.

Απο κει και περα ισχυουν τα κλασικα.

Ειναι και σε τι κοματια μνημων θα πεσεις για τα timings και το frequency.

Παντως ειναι προτιμοτερο να αφησεις στο auto το frequency των μνημων , ωστε να γινει τοσο , οσο ο διαυλος (δε χρειαζεται να περναν απ τις μνημες πιο πολλα δεδομενα απ οσα χωραει ο διαυλος του επεξεργαστη) και να σφιξεις τα timings οσο μπορεις αργοτερα , αφου εχεις σταθεροποιησει τη cpu.

Με το να αφήσω το frequency των μνημών στο auto φαντάζομαι εννοείς να το αφήσω σε σύγχρονη επικοινωνία (1:1 ratio) ή κάτι άλλο?

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως έιναι να ακούσω γνώμες\προτάσεις για memory ICs (Micron D9xxx ή Elpida Hyper ή κάτι άλλο που είναι πιο σύγχρονο\καλύτερο) , από εκεί και πέρα το πιο brand μνήμης θα διαλέξω εξαρτάται από άλλους παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το έψαχνα και εγώ πρόσφατα το θέμα με τις μνήμες γενικά μάλλον οι καλύτερες για overclococking είναι όσες φοράνε Micron D9xxx.

Καλές μνήμες γενικά για oc είναι οι Corsair G-skill και Mushkin, με τις G-skill και mushkin να φοράνε σίγουρα το micron d9 και να είναι λίγο λιγότερο του σορού από τις corsair(οι mushkin μάλιστα κατασκευάζονται εξολοκλήρου στην Αμερική στο εργοστάσιό τους Mushkin Interview and Tour 2011 » Page 5 - Interview: Brian Flood - Overclockers Club) αλλά να είναι σχετικά δύσκολο να τις βρεις στην Ελλάδα. Ειδικά πάντως με mushkin και την κάρτα σου υπάρχουν αρκετά καλά αποτελέσματα σε oc forums.

2x2GB δεν έχεις πρόβλημα και 2x1 δεν θα βρεις πολλά kit.

2x4 καλύτερα να το αποφύγεις γιατί τα 4άρια dimm δεν ακούνε και πολύ καλά σε oc(τα περισσότερα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

Για να μην ανοιξω νεο θέμα, θα γράψω εδώ.

Εχω κ εγω την εν λόγο μητρική (ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS Rampage Extreme) με 4 ddr3 x 1gb cellsock στα 8-7-6-21.

Θέλω να αλλάξω τις υπαρχουσες μνήμες, γιατί δεν με φτάνουν στο battlefield3... :):wall:

Λέω να παω σε 8giga μνημη - αλλα δε ξέρω ποιές να διαλέξω.

Να πώ ότι, ο επεξεργαστης είναι ένας 4πύρηνος qx9650 υπερχρονισμένος @4,0ghz.

Με ποιές θα δεν θα εχω πρόβλημα με τον υπερχρονισμο μου?

Ξέρω είναι χαζη ερώτηση, αλλα είμαι αρκετο καιρό εκτός αγοράς και δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει κάτι οι μνήμες απο τότε....

Λέω για αυτές:

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit - Μνήμες - plaisio.gr

Με αυτές:

Corsair XMS3 8GB DDR3-2000 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

θα δω κάποια διαφορα?:mobile1:

Τώρα παίζει σε 1:2 τις μνήμες.

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να θες παραπανω απο 4 γιγα μνημης , για οποιοδηποτε game.

Τωρα δε ξερω και το υπολοιπο συστημα σου , αλλα μαλλον λογω καρτας δε σου παει καλα.

Αν εχεις 5870/6950 ή gtx 470/480/570 και πανω τοτε ναι ισως ειναι μνημη.

Official Battlefield 3 PC requirements released -Destructoid

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέει 4 gb για προτεινόμενη λύση, αλλά ρε γαμώτο, ο task manager - που'χω ανοικτα στη 2η οθονη, μου δειχνει οτι καταναλώνοντια 3,7 απο τα 4 συνολικα....:shout:

Δε ξερω τι φταιει...

Κάρτα, όχι, έχω Μουσειακή. :slap:

Μια 9800Gx2 υδροψυκτη, (στα 755mhz /απο 600) + μια 9800gtx για physx.

Το θεμα ειναι ότι, έχω και κοψίματα σε ήχο και σπασμοδική κίνηση στο παιχνίδι, ενώ τα φράιμς (από fraps) είναι οκ.

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.