Jump to content



βοηθεια με στήσιμο fileserver linux


nobig

Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω να στήσω ένα fileserver σε linux για μια μικρή εταιρία.Όχι τίποτα φοβερά πράγματα, ένας δίσκος για λειτουργικό, 2 δίσκοι σε raid 1 για data, rsynch για backup. Σε αυτό που θέλω να με βοηθήσετε είναι το filesharing μεταξύ των χρηστών. πχ σε ένα windows server μπορείς πολύ εύκολα να δώσεις σε ένα χρήστη ανάγνωση σε ένα φάκελο, σε ένα άλλο read write και σε άλλο full.

Σε εμπειρία απο freenas είναι πολύ μπέρδεμα με τις εντολές chmod, chown να φτιάξεις πολύπλκοκα permissions. Θα ήθελα να με βοηθήσετε τι διανομή linux τα επιλέξω πχ, openfiler, clarkconnect (NAS) κάποιο ubuntu? και αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος με τα permissions

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Jaco.

Μάλλον θα κινηθώ μεταξύ Freenas 7.xx ή openfiler ή clearos (πρώην clarckconnect). Σχετικά με τα permission τα οποία ακόμα δεν έχω μπορέσει να χαλιναγωγήσω ότι δυνατότητες έχω στο freenas φαντάζομαι έχω και στο openfiler αφού και τα 2 είναι unixοειδή. Ένα άλλο κορυφαίο στο Freenas είναι ότι αμα έχεις backup το configuration σου μέσα σε 5 λεπτά μπορείς να το ξαναστήσεις, φοβερό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.