Jump to content



Νέο κουτί μέχρι 50-60€.


thefou

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Όπως λέει και ο τίτλος,ψάχνω για νέο κουτάκι.Καιρό τώρα ζαχαρώνω αυτό CoolerMaster Elite 430 Black Case (RC-430-KWN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr σοβαρό,μαύρο μέσα-έξω,μεγάλο πλα'ι'νο παράθυρο.

Όμως,μεταφορικά (10€)και η αγορά ενός ακόμα ανεμιστήρα,φτάνουμε στα 60€.

Όπότε μετά σκεφτόμουν για αυτό You - ΚΟΥΤΙ AEROCOOL STRIKE X

σχεδιαστικά λίγο ότι να'ναι,αλλά φαίνεται πιο ολοκληρωμένο,3 εγκατεστημένους ανεμιστήρες,θέση για ssd(για το μέλλον).

Έχω μπερδευτεί,είχε-έχει κάποιος,κάποιο από αυτά τα κουτιά να μου πεί την γνώμη του???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα έχω κοιτάξει τα κουτια που είναι σε αυτήν την τιμή,αλλά κατέληξα στα 2 που έχω στο post.

Και για να βοηθήσω.ποιό θα προτιμούσατε,εάν ήταν να αγοράσετε ένα απο τα 2???

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τότε θα πρέπει να ρωτήσεις το γούστο σου και όχι εμάς :)

τα 2 κουτιά βγαίνουνε περίπου στην ίδια τιμή ( αν προσθέσεις ανεμστήρες στο coolermaster ) και έχουνε την ίδια φιλοσοφία στην κατασκευή και τον σχεδιασμό τους, οπότε μόνο θέμα γούστου είναι το ποιό θα αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν βοηθάτε.Με μπερδεύεται περισσότερο.:)

Elite 430 Black - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

Ένα μεγάλο + που έχει το CM είναι το παράθυρο.

Strike_x_case_r

Τα χαρακτηριστικά και των 2 απο τα sites.

Link to comment
Share on other sites

Το παράθυρο στο πλάι δεν κάνει πάντα διαφορά, πολλές φορές μάλιστα χαλάει και την κίνηση του αέρα μέσα στο κουτί. Παίζουν πολλά ρόλο όπως ο προσανατολισμός των ψηκτρών και πολλά άλλα.

Υ.Γ. Γνώμη μου είναι να ανέβεις λίγο στην τιμή γιατί μαζί με την τιμή ανεβαίνεις κατακόρυφα και στην ποιότητα για παράδειγμα CoolerMaster HAF 912 ή CoolerMaster Storm Scout ή Thermaltake VK60001W2Z ELEMENT ή Sharkoon Rebel9 Value

ή Enermax Cases ECA3162 Phoenix Neo, καλό είναι να πας να τα δεις από κοντά (και αυτά και αλλά και αυτά που έχεις διαλέξει).

Καλή αγορά

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε και σε ευχαριστω,αλλά ξεφεύγουμε στην τιμή.Και απο οικονομικά...:suicide:

Για να το κάνω ακόμα πιο εύκολο.

Ανεξάρτητα απο την εμφάνιση,με βάση τα χαρακτηριστικά,ποιό θα επιλέγατε???:hmm::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο παρομοιο διλλημα ειχα και εγω που εψαχνα νεο κουτι με χωρους

Τελικα πηρα με πλαινο και δεν το μετανιωσα καθολου.

Μην το σκεφτεσαι ,στην τιμη που ψαχνεις το coolermaster 430 το πλαισιο το εχει 45ευρω.

1. εχει αρκετα ανεμηστηρια 12 αρια και led μπροστα και 2 θεσεις επανω για ανεμηστηρες.

2. ειναι μαυρο εσωτερικα

3. εχει πολλους χωρους

4. εχει ΚΑΤΩ το τροφοδοτικο

5 εχει πλαινο τζαμακι για να γουσταρεις

6 ειναι σε τιμη χωμα

Τετοιες ευκαιριες δεν χανονται...χτυπα το

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες ημερες φτιαξαμε ενα PC ενος φιλου με αυτο το κουτι και ειναι αρκετα καλο για την τιμη του!Θα εκτιμησεις παρα πολυ το τροφοδοτικο στην κατω μερια παρα πολυ!Καλοριζικο !!!!!!! :fun:

Link to comment
Share on other sites

thefou

προσφατα εβαλα το 430 σε φιλαρακι και ειναι παρα πολυ καλο σε ολα του

αλλα δεν εχει καθολου τρυπες στην πλατη και δεν ξερω αν αυτο σε δυσκολεψει στην τακτοποιηση των καλωδιων

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι απο την παρασκευή είναι πάνω στο γραφείο!!!

Πρώτες εντυπώσεις,αρκετά θετικές,με τα + και τα - βέβαια.

Από τις 2 μέρες συμβίωσεις στα θετικά θα έβαζα:

Μαύρο χρώμα μέσα-έξω.

Πλα'ι'νό παράθυρο (μετράει).

Αρκετές θέσεις για ανεμιστήρες.

Τροφοδοτικό κάτω.

Χωράει μεγάλες κάρτες (5970 όπως λέει στα χαρακτηριστικά του).

Έχει κενό στην πίσω πλευρά,εκεί που κουμπώνει ο επεξεργαστης στην μητρική,μάλλον για να μπορούμε να βάζουμε και να βγάζουμε πιο εύκολα τα clips της ψύκτρας.(ελπίζω να καταλάβατε).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση,είναι η μείωση θορύβου του σκληρού δίσκου.Μάλλον στο No name case που είχα πριν,περνούσε ο θόρυβος στο σασί.

Στα αρνητικά θα έβαζα:

Μόνο 1 ανεμιστήρα προεγκατεστημένο.

Γλιστράει σαν τρελό πάνω στο γραφείο.

Όπως έγραψε και ο ultraex2005 δεν βολεύει καθόλου για cable management.Με το ζόρι πέρασα κάποια καλώδια στην πίσω πλευρά.

Έχει μόνο 2 clips (η όπως αλλιώς λέγονται)για free tool εγκατάσταση,για σκληρούς δίσκους.Για τρίτο δίσκο χρειάζονται βίδες.

Το clips που έχει για το dvd-rw,δεν το κρατά σταθερό,οπότε χρειάζεται βίδα στην πίσω πλευρά,για να μην "παίζει".

Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο πλατύ,γιατί τα βύσματα τροφοδοσίας της gtx 460 "κοιτούν" προς τα έξω και όταν συνδέω τα καλώδια βρίσκουν πάνω στο παράθυρο,και αναγκαστικά πρέπει να λυγιστούν αρκετά.

Για τα λεφτά του,το κουτάκι είναι πολύ τίμιο.Με 2-3 μικρές προσθήκες σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο(στα ίδια χρήματα πάντα)

Υ.Γ.Μάλλον έκανα mini review!:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμηστηρια καλο ειναι να τα εχει ολα αλλα και ετσι μπορεις να βαλεις οτι γουσταρεις (χρωματιστα led κτλ)

Για το cable management οντως δεν εχει τρυπες ,αλλα μπορεις με διαφορους τροπους να τα βολεψεις .Υπαρχουν βοηθητικα αυτοκολλητα κλιπς και με δεματικα μπορεις να κανεις σωστο μαζεμα των καλωδιων .Βεβαια ειπαμε αν τα θελεις ολα αυτα ψαχνεις για κουτι απο 120-150 ευρω ,οχι 50-60 ευρω

Καλοδουλευτο και ψαξτο λιγο με το μαζεμα των καλωδιων !

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είχα τρελές απαιτήσεις σε αυτά τα χρήματα.Απλά θα μπορούσαν να προσέξουν 2-3 πραγματάκια ακόμη.

Κάτι άλλο,τα καλώδια απο το τροφοδοτικό πόσο μπορούμε να τα λυγίσουμε-διπλώσουμε???Επιτρέπεται η θα έχω πρόβλημα???Δεν εννοώ ακραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.