Jump to content



καρτα ηχου για μουσικη?


redbighunter

Recommended Posts

Εις αναμονη των superlux 668b, θελω να παρω και μια καρτα ηχου! τωρα ειμαι με την onboard της r3x! η κυρια χρηση θα ειναι για μουσικη και ταινιες! Games παιζω αλλα οχι πολυ συχνα λογω φορτου εργασιας και σχολης! αρα θελω καρτα 70% για μουσικη-ταινιες και 30% για παιχνιδια! ποια προτινετε? ή ειναι καλυτερα η αγορα ενος ενισχυτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Εις αναμονη των superlux 668b, θελω να παρω και μια καρτα ηχου! τωρα ειμαι με την onboard της r3x! η κυρια χρηση θα ειναι για μουσικη και ταινιες! Games παιζω αλλα οχι πολυ συχνα λογω φορτου εργασιας και σχολης! αρα θελω καρτα 70% για μουσικη-ταινιες και 30% για παιχνιδια! ποια προτινετε? ή ειναι καλυτερα η αγορα ενος ενισχυτη?

Η "σωστή" λύση σίγουρα είναι η αγορά ενός εξωτερικού DAC/ενισχυτή ακουστικών. Το θέμα είναι πόσα είσαι διαθετημένος να ξοδέψεις και βέβαια... αν θα κάνουμε powerbuy και για αυτό :dance3::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Η "σωστή" λύση σίγουρα είναι η αγορά ενός εξωτερικού DAC/ενισχυτή ακουστικών. Το θέμα είναι πόσα είσαι διαθετημένος να ξοδέψεις και βέβαια... αν θα κάνουμε powerbuy και για αυτό :dance3::tomato:

εγω μεσα ειμαι! απλα με dac κτλ ειμαι ασχετος:slap::slap::slap:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, I am on to it. Απλά δώστε μου λίγο χρόνο να βρω κάτι που να έχει υψηλό value for money για να έχει νόημα να ταιριάξει με τα 681Β ;-)

:thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συζήτηση τελικά καταλήξαμε στην κατασκευή ενός combo dac/ενισχυτή ακουστικών καθώς τόσο ποιοτικά αλλά και ιδεολογίκα δεν μας ικανοποιούσε κάτι από τις υπάρχουσες επιλογές για τα Superlux αλλά και άλλων ακουστικών.

Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς αλλά και μελέτη των επιλογών μας, καταλήξαμε στην κατασκευή ενός Pass Zen ενισχυτή ακουστικών που θα συνδιάσουμε με ένα diy dac.

Ευτυχώς οι σχεδιάσεις του Nelson Pass στην DIY κοινότητα είναι πολύ διαδεδομένες οπότε δεν χρειάζεται να φτιάξουμε δικές μας πλακέτες, μπορούμε να βρούμε έτοιμο kit στο ebay και εμείς ουσιαστικά να φροντίσουμε απλά την υλοποίηση και την βελτίωση των υλικών όπου κρίνουμε σκόπιμο.

Το σχέδιο λοιπόν είναι αυτό

και μπορεί να υλοποιηθεί είτε αυτούσιο σε κάτι τέτοιο κιτ, είτε βελτιωμένο ως προς το φορτίο που θα οδηγάει αλλά και την ισχύ εξόδου σε αυτό. Ο στόχος μας είναι η κατασκευή ενός πασπαρτού ενισχυτή συνεπώς μιας και η διαφορά στο κόστος είναι απόλυτα μικρή, ειδικά σε σχέση με το τελικό κόστος που θα περιλαμβάνει το κουτί, το dac καθώς και τους Μ/Σ τροφοδοσίας, θα πάμε στην δεύτερη υλοποίηση.

$%28KGrHqQOKkQE1tPpIgF0BNgMY132WQ%7E%7E_3.JPG

Στον τομέα του ψηφιοαναλογικού μετατροπέα διαλέξαμε μια προσέγγιση χωρίς USB για να αποφύγουμε το 48/16 που προσφέρουν όλα τα έτοιμα USB decoders της αγοράς. Τον ρόλο του DAC chip θα έχει το AKM 4396, γνωστό για την απίστευτη απόδοση του αναλογικά με το κόστος του, χρησιμοποιείται και σε studio εξοπλισμό από πολλές μεγάλες εταιρίες όπως η E-MU και M-Audio.

Για να διατηρήσουμε χαμηλά το κόστος προτιμήσαμε πάλι την λύση ενός έτοιμου ebay κιτ το οποίο αν κριθεί αναγκαίο θα βελτιωθεί σε σημεία.

Αυτό είναι το τελικό κιτ που μάλλον θα χρησιμοποιήσουμε καθώς είναι από τον ίδιο πωλητή και συνεπώς θα μειωθεί το κόστος των μεταφορικών.

Έξτρα στο κόστος θα είναι βέβαια το κουτί της κατασκευής (θα είναι κοινό για dac και ενισχυτή) καθώς και οι βελτιώσεις τους.

Αρχική εκτίμηση του κόστους των κατασκευών:

Pass Zen 35.5 euro

Μ/Σ τροφοδοσίας 24 euro

DAC + Trafo 42.2 euro

Κουτί + ακροδέκτες + βελτιώσεις ~50-100 ευρώ ανάλογα το επίπεδο...

Συνολικό κόστος 150-200 ευρώ

Την κατασκευή καθώς και την πορεία του project έχουμε σκοπό να παρουσιάσουμε σε αυτό το νήμα με μορφή ενός worklog εγώ καθώς και ο redbighunter για να ενθαρύνουμε όποιον άλλο ενδιαφέρεται να κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο ή και το ίδιο και συμμετείχε η όχι στο powerbuy!:fist:

Link to comment
Share on other sites

παιδες και γω μεσα ειμαι για αυτο που ετοιμαζετε...θα με ενδιεφερε να συμετεχω κιολας καθος εχω τις "βασικες" γνωσεις στα ηλεκτρονικα και με πορονουν απειρα τετοια σκινικα...με εναν φιλο μου ειχαμε ηλοποιησει πεταλακι delay για κιθαρα :p

οποτε αν υπαρχει χορος για αλλον εναν υπολογιστε με :)

εδιτ: το κοστος θα ξεφυγει πολυ αν βαλουμε λαμπατο κυκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

εδιτ: το κοστος θα ξεφυγει πολυ αν βαλουμε λαμπατο κυκλωμα?

Απαντώ μόνο σε αυτό αρχικά, τα υπόλοιπα δεν έχει νόημα, εννοείται ότι όλοι είναι ευπρόσδεκτοι!

Αν πάμε να φτιάξουμε λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών θα πρέπει να κάνουμε κάποιες παραδοχές. Είτε θα πάμε σε τοπολογία common cathode για να γλυτώσουμε τον μετασχηματιστή εξόδου, χωρίς να κερδίζουμε κάτι το ουσιαστικό σε τοπολογία, αλλά ανεβάζουμε το κόστος στην τροφοδοσία κατά πολύ αλλά και τον κίνδυνο για τους νέους κατασκευαστές καθώς θα παίζουμε με υψηλές τάσεις. Αλλιώς θα πάμε σε Single Ended αυξάνοντας κατακόρυφα το κόστος, και βέβαια έχοντας ανάγκη να προμηθευτούμε καλό μετασχηματιστή εξόδου...

Εγώ ευχαρίστως να βοηθήσω κάποιον που θέλει να φτιάξει μία τέτοια κατασκευή και στο θεωρητικό κομμάτι αλλά και στο πρακτικό, καθώς έχω φτιάξει έναν SET με τις 6Ε6Π, αλλά δεν το προτείνω για πρώτο project για κανένα λόγο και σίγουρα δεν πρόκειται να βγει ιδιαιτέρως φθηνό.

Το σχέδιο που προτείνεται πιο πάνω από τον Nelson Pass είναι ένα απίστευτα καλό σχέδιο σε τάξη Α1 με πηγή ρεύματος στην τροφοδοσία. Έχει ένα μειονέκτημα, τους πυκνωτές στην έξοδο, αλλά και έναν common cathode να κάνουμε πάλι θα τους χρειαστούμε για να κόψουμε το DC οπότε δεν αλλάζει κάτι. Θα είναι και πιο πασπαρτού σχέδιο καθώς θα οδηγεί όλα τα φορτία, ενώ στον ΜΣ εξόδου θα πρέπει να αλλάζεις τυλίγματα ανάλογα με τα ακουστικά που θα βάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Η λυση που σκεφτεστε να ακολουθησετε θα ειναι καλυτερη απο το Zero DAC? Ρωταω γιατι το κοστος ουσιαστικα ειναι μεγαλυτερο απο το Zero. Επισης, γιατι παιρνουν AC ρευμα? Σε τι βοηθαει αυτο? Το εψαξα και εγω λιγο αυτες τις μερες, αλλα δεν ηθελα να παω σε κατι τοσο ακριβο. Συγκεκριμενα ψαχτηκα λιγο στις DIY κατασκευες και βρηκα τα 2 ακολουθα :

GrubDAC

Tube Headamp

Εννοειται οτι ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας απο αυτα που προτεινετε, αλλα ειναι και αρκετα πιο φτηνα. Το dac βγαινει κοντα στο 20αρικο και ο ενισχυτης κοντα στο 30αρικο. Το καλο με τα συγκεκριμενα ειναι οτι το dac παιρνει ρευμα απο το usb κατευθειαν, και ο ενισχυτης παιρνει 12v DC, που βρισκεις πολυ ευκολα εξωτερικο μετασχηματιστη (σε ολους μας περισευει ενας συνηθως). Και λογω του μικρου μεγεθους, μπορεις να βρεις κουτακι πολυ οικονομικο...

Υπαρχει οντως θεμα με τους usb DAC με το 48/16. Ειδα και καλυτερες DIY λυσεις που εχουν και coaxial/optical, οπως ο AMB γ1, αλλα το κοστος παει στο 80αρι... Σκεφτηκα μηπως παρω το κομματι του spdif και το προσαρμοσω στον grubDAC.

Το θεμα ειναι : Θα ειναι το αποτελεσμα καλυτερο απο μια onboard ή καποια σχετικα φτηνη καρτα ηχου?

Link to comment
Share on other sites

Η λυση που σκεφτεστε να ακολουθησετε θα ειναι καλυτερη απο το Zero DAC? Ρωταω γιατι το κοστος ουσιαστικα ειναι μεγαλυτερο απο το Zero. Επισης, γιατι παιρνουν AC ρευμα? Σε τι βοηθαει αυτο? Το εψαξα και εγω λιγο αυτες τις μερες, αλλα δεν ηθελα να παω σε κατι τοσο ακριβο. Συγκεκριμενα ψαχτηκα λιγο στις DIY κατασκευες και βρηκα τα 2 ακολουθα :

GrubDAC

Tube Headamp

Εννοειται οτι ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας απο αυτα που προτεινετε, αλλα ειναι και αρκετα πιο φτηνα. Το dac βγαινει κοντα στο 20αρικο και ο ενισχυτης κοντα στο 30αρικο. Το καλο με τα συγκεκριμενα ειναι οτι το dac παιρνει ρευμα απο το usb κατευθειαν, και ο ενισχυτης παιρνει 12v DC, που βρισκεις πολυ ευκολα εξωτερικο μετασχηματιστη (σε ολους μας περισευει ενας συνηθως). Και λογω του μικρου μεγεθους, μπορεις να βρεις κουτακι πολυ οικονομικο...

Υπαρχει οντως θεμα με τους usb DAC με το 48/16. Ειδα και καλυτερες DIY λυσεις που εχουν και coaxial/optical, οπως ο AMB γ1, αλλα το κοστος παει στο 80αρι... Σκεφτηκα μηπως παρω το κομματι του spdif και το προσαρμοσω στον grubDAC.

Το θεμα ειναι : Θα ειναι το αποτελεσμα καλυτερο απο μια onboard ή καποια σχετικα φτηνη καρτα ηχου?

Χμμμ χάθηκε όλο μου το κείμενο... γιατί; Τώρα είναι αργά, θα το ξαναγράψω αύριο...

Edit

Ας ξεκινήσουμε με το DAC, μια μινιμαλιστική προσέγγιση για να ρίξει πολύ το κόστος. Ουσιαστικά όλο το κόστος της κατασκευής είναι η πλακέτα και όχι τα εξαρτήματα της. Τα βασικά της προβλήματα είναι η απουσία σταδίου εξόδου (voltage out από το DAC chip), η προβληματική τροφοδοσία που οφείλεται στην USB και πέρνει μαζί της και όλο τον υψήσυχνο θόρυβο του τροφοδοτικού του υπολογιστή καθώς και της μητρικής και τέλος οι περιορισμένες επιδόσεις λόγο 48/16 και του χαμηλής ποιότητας DAC.

Δυστυχώς, η διαφορά του με μία κάρτα ήχου είναι πολύ μικρή, ίσως και ανύπαρκτη, και εν συγκρίση με μία άνω του μετρίου κάρτα ήχου ΣΙΓΟΥΡΑ υποδεέστερο.

Τώρα για τον ενισχυτή. Είναι ακριβώς ένα σχέδιο που προσπαθώ να αποφύγω.

Ουσιαστικά μιλάμε για έναν ενισχυτή που έχει σαν σκοπό να "πουλήσει" λαμπάτο ήχο με μικρό κόστος. Βάζουμε λοιπόν μια λάμπα του κιλού, της βάζουμε και 12 βολτ στην άνοδο και ξαφνικά δώσαμε λαμπάτες χροιές στο σύστημα μας. Καμία λάμπα, επαναλαμβάνω, ΚΑΜΙΑ λάμπα δεν είναι γραμμική σε τόσο χαμηλές τάσεις ανόδου. Είναι κοροϊδία να βάλεις μία λάμπα που θα παραμορφώνει και θα υπολειτουργεί απλά για να λες ότι έβαλες λάμπα! Θες να φτιάξεις κάτι φθηνό; Δεν αντιλέγω, φτιάξε έναν cmoy που είναι σχεδιασμένος να λειτουργεί σωστά με χαμηλό κόστος! Όλα τα άλλα είναι πεταμένα λεφτά! Πέρα από το πρώτο στάδιο, που έχει ελάχιστο κέρδος όπως είναι, στην συνέχεια πέρνουν από την άνοδο και κάνουν bias το MOSFET με την τάση ανόδου το IRF610 το οποιό οδηγείται από μία πηγή ρευμάτος βασισμένη σε σταθεροποιητή τάσης. Καλή σχεδίαση αλλά αν όλα αυτά πάρουν τροφοδοσία από ένα κοινό rail των 12 volt μαζί με νήματα, άνοδο και MOS θα γίνει ένας χαμός. Και βέβαια αν το τροφοδοτικό είναι ένα κλασσικό παλμοτροφοδοτικό τότε ειδικά μπορεί και το κύκλωμα να ταλαντώσει στο τελευταίο στάδιο του. Η λάμπα μάλλον θα την γλυτώσει γιατί έχει λίγη ανάδραση στην κάθοδο της...

Εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα να κάνεις κάτι διαφορετικό. Αφού θα δώσεις σίγουρα κάνα 60ευρω, φτιάξε μόνο τον Pass Zen χωρίς καμία βελτίωση και χωρίς DAC παίζοντας με την κάρτα ήχου. Στο μέλλον, αν σου αρέσει αυτό που ακούς και θες να ασχοληθείς παραπάνω, φτιάχνεις και ένα DAC και είσαι έτοιμος. Και καλύτερη επένδυση θα έχεις κάνει, και καλύτερο ήχο θα έχεις σε κάθε περίπτωση! Απλά δεν θα έχεις λάμπες να φωτίζουν το βράδυ όταν θα τον ανάβεις για να την βρίσκεις :p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω γνωσεις πανω σε "ηχο", παρα μονο σε βασικα ηλεκτρονικα. Για αυτο ρωταω και δεν κανω του κεφαλιου μου. :p Καποιες ερωτησεις ακομα :

1. Γιατι θεωρεις την τροφοδοσια που θα δωσεις με ενα τροφοδοτικο που στοιχιζει 20 ευρο καλυτερη απο τα 5v που δινει το τροφοδοτικο του υπολογιστη? Καλως ή κακως, οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε τερατα τροφοδοτικα που στοιχιζουν πολλα.

2. Για τον ενισχυτη, μου λες εν ολιγοις οτι οι υβριδικες λυσεις, βγαζουν παραμορφωμενο ηχο? Δλδ καλυτερα να παμε ή σε μια SS ή σε μια αμιγως λαμπατη λυση. Καλα καταλαβα?

3. Γιατι οι περισσοτερες κινεζοκατασκευες θελουν AC ρευμα? Που βοηθαει αυτο? Ρωταω επειδη σε αυτο που σκεφτεσαι να φτιαξεις, σου στοιχιζει καπου στο 50αρικο μονο οι 2 μετασχηματιστες. Αν επαιρναν DC τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα απο αποψη κοστους.

4. Σε συγκριση με εναν Zero DAC, πως περιμενεις να ακουγεται η λυση σου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω γνωσεις πανω σε "ηχο", παρα μονο σε βασικα ηλεκτρονικα. Για αυτο ρωταω και δεν κανω του κεφαλιου μου. :p Καποιες ερωτησεις ακομα :

1. Γιατι θεωρεις την τροφοδοσια που θα δωσεις με ενα τροφοδοτικο που στοιχιζει 20 ευρο καλυτερη απο τα 5v που δινει το τροφοδοτικο του υπολογιστη? Καλως ή κακως, οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε τερατα τροφοδοτικα που στοιχιζουν πολλα.

2. Για τον ενισχυτη, μου λες εν ολιγοις οτι οι υβριδικες λυσεις, βγαζουν παραμορφωμενο ηχο? Δλδ καλυτερα να παμε ή σε μια SS ή σε μια αμιγως λαμπατη λυση. Καλα καταλαβα?

3. Γιατι οι περισσοτερες κινεζοκατασκευες θελουν AC ρευμα? Που βοηθαει αυτο? Ρωταω επειδη σε αυτο που σκεφτεσαι να φτιαξεις, σου στοιχιζει καπου στο 50αρικο μονο οι 2 μετασχηματιστες. Αν επαιρναν DC τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα απο αποψη κοστους.

4. Σε συγκριση με εναν Zero DAC, πως περιμενεις να ακουγεται η λυση σου?

Πολύ εύστοχες απορίες που βεβαίως έχουν λογική απάντηση. Πρώτα από όλα να δηλώσω ότι είμαι τεχνοκράτης και όχι high endάς. Δηλαδή γενικώς μην νομίζετε ότι οι απαντήσεις που δίνω έχουν σαν γνώμονα χρυσά αυτιά και τέτοιες αηδίες. Πρώτος εγώ θα βγω και θα δηλώσω αν κάτι "χρυσό" δεν έχει νόημα να γίνει.

Ας περάσω στις απαντήσεις:

1. Υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες στα τροφοδοτικά, τα γραμμικά και τα παλμοτροφοδοτικά. Τα τροφοδοτικά υπολογιστή είναι παλμοτροφοδοτικά (γνωστά και ως διακοπτικά) και ανοιγοκλείνουν σε μια συχνότητα συνήθως πάνω των 10KHz. Στην συνέχεια ένα βαθυπερατό φίλτρο κόβει την συχνότητα όσο καλύτερα μπορεί για να μην δημιουργεί προβλήματα στα μετέπειτα κυκλώματα. Τα τροφοδοτικά των υπολογιστών συνεπώς δεν φτιάχνονται με γνώμονα την ποιότητα της εξόδου τους αλλά την ποσότητα. Για αυτό και είναι ακριβά. Ένα τροφοδοτικό των 1200 watt με κόστος 200 ευρώ σε διακοπτικό, θα είχε κόστος πολλαπλάσιο αν ήταν γραμμικό και βέβαια πολύ χαμηλότερη απόδοση, όμως η έξοδος του θα είχε πολύ χαμηλότερο jitter. Γενικώς μπορούμε να πούμε ότι "έκαστος στο είδος του, και ο λουμίδης στους καφέδες" :-)

2. Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο. Λέω ότι μια λάμπα με τάση ανόδου στα 12 volt είναι πεταμένα λεφτά. Το σχέδιο είναι για να εντυπωσιάζει τους μη γνώστες. Υπάρχουν σωστά σχεδιασμένα κυκλώματα που είναι πολύ καλύτερα!

3. Γιατί όπως είπα και στο 1., ένα γραμμικό τροφοδοτικό έχει καλύτερη ποιότητα εξόδου.

4. Το zero dac από ότι θυμάμαι είναι opamp based. Προσωπικά δεν μου αρέσει η προσέγγιση των opamps καθώς βασίζονται στην τεράστια ανάδραση για την γραμμική λειτουργία τους. Ένα σχέδιο με opamp μπορούμε και εμείς να υλοποιήσουμε με πολύ χαμηλότερο κόστος. Δεν θα είναι κατά πολύ ανώτερο από ένα cmoy ή μια καλή κάρτα ήχου. Καλύτερα να πάμε στο TPA6120 αν θέλουμε να πάμε σε ICs και όχι διακριτά στοιχεία.

Ελπίζω αυτό να απαντάει τις απορίες σου!

Link to comment
Share on other sites

ποπο τι εγινε εδω περα??? 2 μερες ελειψα:p κι εγω στην αρχη λαμπατο γουσταρα αλλα λιγο που το εψαξα ειδα οτι για να παρεις κατι ποιοτικο ανεβαζεις κατα πολυ το κοστος κι ετσι το αφησα!

παντως eloydark δινεις ρεσιταλ!:dance3::dance3::dance3::fun:

απορια... για να παρουμε τα μεγιστα απο την "home made":fun::fun::fun: κατασκευη μας χρειαζεται ξεχωριστη καρτα ηχου ή και με την onboard ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

απορια... για να παρουμε τα μεγιστα απο την "home made":fun::fun::fun: κατασκευη μας χρειαζεται ξεχωριστη καρτα ηχου ή και με την onboard ειναι το ιδιο?

Απο την στιγμη που βαζεις δικο σου dac, ουσιαστικα παρακαμπτεις την καρτα ηχου σου. Παιρνεις κατευθειαν ψηφιακο σημα, και το μετατρεπει το δικο σου καλο dac σε αναλογικο, αντι το σαπιο dac της onboard. Οποτε δεν χρειαζεσαι καλη καρτα ηχου. Αν φτιαξεις μονο amp, τοτε χρειαζεσαι καλη καρτα ηχου. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που βαζεις δικο σου dac, ουσιαστικα παρακαμπτεις την καρτα ηχου σου. Παιρνεις κατευθειαν ψηφιακο σημα, και το μετατρεπει το δικο σου καλο dac σε αναλογικο, αντι το σαπιο dac της onboard. Οποτε δεν χρειαζεσαι καλη καρτα ηχου. Αν φτιαξεις μονο amp, τοτε χρειαζεσαι καλη καρτα ηχου. :)

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με προτασεις, για να δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε, οσοι δεν ειναι διατεθειμενοι να δωσουμε 150+ ευρω. Οσοι εχουν γνωσεις και μπορουν να κρινουν (eloydark σε σενα μιλαω κυριως :p) ας μας πουν την γνωμη τους για να παρουμε σωστη αποφαση και να μην πεταξουμε τα λεφτα μας. Λοιπον, εχουμε και λεμε, θα παρουσιασω 5 προτασεις απο αυτη που μου αρεσε λιγοτερο προς αυτην που μου αρεσε περισσοτερο :

1. AUDIOTRAK Prodigy CUBE

Usb dac (24bit/96Khz) και headphone amp (opamp).

70 euro

2. Little Dot Q

Usb dac και headphone amp. Πανεμορφο. Λεγεται οτι το dac ειναι τρελη μουφα, αλλα αξιζει τα λεφτα του μονο και μονο σαν amp. H LD εχει ανακοινωσει 2o revision που θα βελτιωνει το dac (ξερει κανεις ποτε θα βγει?). Καποιες αποψεις :

Little Dot Q Impressions - Head-Fi.org Community

82 euro

3. Indeed Hybrid Tube Head amp

Σκετο tube head amp. Διαβασα πολυ καλα λογια στο net. Φαινεται καλη υλοποιηση. Βγαινει και σε εκδοσεις με καλυτερο tube. Review:

VR2XMQ - Steve's Blog AF through SHF: Indeed 6N11 Tube Class A Headphone Amplifier Vs. Qinpu Q1 + Indeed L-top 6N3 Buffer Amplifier.

48 euro

4. Bravo Audio Tube Head amp v2

Σκετο tube head amp. Ειναι σχεδον ιδιο με το προηγουμενο (το Indeed φαινεται να εχει καποιες βελτιωσεις ομως) Η Bravo ομως φαινεται πιο γνωστη. Review :

REVIEW: Bravo Audio Tube Amp *added small comparison impression of Penguin Ultra Cmoy amp - Head-Fi.org Community

60 euro.

5. Bravo Audio Tube Head amp v3 with EQ

Tube Head Amp με equalizer. Ιδιο με το προηγουμενο, εχουν προσθεσει ομως το EQ.

77 euro

Thread για τους bravo Audio ενισχυτες

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με προτασεις, για να δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε, οσοι δεν ειναι διατεθειμενοι να δωσουμε 150+ ευρω. Οσοι εχουν γνωσεις και μπορουν να κρινουν (eloydark σε σενα μιλαω κυριως :p) ας μας πουν την γνωμη τους για να παρουμε σωστη αποφαση και να μην πεταξουμε τα λεφτα μας. Λοιπον, εχουμε και λεμε, θα παρουσιασω 5 προτασεις απο αυτη που μου αρεσε λιγοτερο προς αυτην που μου αρεσε περισσοτερο :

1. AUDIOTRAK Prodigy CUBE

Usb dac (24bit/96Khz) και headphone amp (opamp).

70 euro

2. Little Dot Q

Usb dac και headphone amp. Πανεμορφο. Λεγεται οτι το dac ειναι τρελη μουφα, αλλα αξιζει τα λεφτα του μονο και μονο σαν amp. H LD εχει ανακοινωσει 2o revision που θα βελτιωνει το dac (ξερει κανεις ποτε θα βγει?). Καποιες αποψεις :

Little Dot Q Impressions - Head-Fi.org Community

82 euro

3. Indeed Hybrid Tube Head amp

Σκετο tube head amp. Διαβασα πολυ καλα λογια στο net. Φαινεται καλη υλοποιηση. Βγαινει και σε εκδοσεις με καλυτερο tube. Review:

VR2XMQ - Steve's Blog AF through SHF: Indeed 6N11 Tube Class A Headphone Amplifier Vs. Qinpu Q1 + Indeed L-top 6N3 Buffer Amplifier.

48 euro

4. Bravo Audio Tube Head amp v2

Σκετο tube head amp. Ειναι σχεδον ιδιο με το προηγουμενο (το Indeed φαινεται να εχει καποιες βελτιωσεις ομως) Η Bravo ομως φαινεται πιο γνωστη. Review :

REVIEW: Bravo Audio Tube Amp *added small comparison impression of Penguin Ultra Cmoy amp - Head-Fi.org Community

60 euro.

5. Bravo Audio Tube Head amp v3 with EQ

Tube Head Amp με equalizer. Ιδιο με το προηγουμενο, εχουν προσθεσει ομως το EQ.

77 euro

Thread για τους bravo Audio ενισχυτες

Να ξαναπώ την γνώμη μου από μηχανικής πλευράς και όχι ακουστικής αφού δεν έχω ακούσει κανέναν από αυτούς.

Μακριά από λαμπάτους σε αυτά τα χρήματα.

Η λυχνία δεν λειτουργεί με 30 volt τάση ανόδου .-

Κωλοτούμπες να κάνουνε, οι λάμπες απλά δεν δουλεύουν έτσι. Δεν θα είναι γραμμικές. Αν δεις τις καμπύλες σε αυτό το σημείο λειτουργίας που έχουν, θα γελάς για δύο μέρες. Δεν υπάρχει λυχνία που να μην θέλει τουλάχιστον 100volt στην άνοδο για να είναι γραμμική. Αυτές οι κατασκευές είναι ο λόγος που οι λυχνίες έχουν βγάλει κακό όνομα ότι χρωματίζουν τον ήχο, ότι είναι ζεστές στις μεσαίες αλλά δεν έχουν μπάσα κλπ κλπ.

Με αυτά τα χρήματα πάρε έναν SS ή έναν opamp based ενισχυτή που θα είναι σωστά μηχανικά σχεδιασμένος για να λειτουργεί και όχι για να εντυπωσιάζει. Από τις 5 επιλογές, εύκολα συνεπώς προτιμάω το Prodigy, άσχετα με το τι λένε στο head-fi. Τα μαθηματικά ξέρουν καλύτερα από τα "χρυσά" αυτιά...

Και δεν είμαι ενάντια στις λυχνίες γενικώς. Λαμπάτο φτιάχνω τον τελευταίο καιρό. Αλλά είμαι ενάντια στις άσχημες σχεδιάσεις και τους "γκουρού" που κρίνουν με το αυτί χωρίς να έχουν την παραμικρή γνώση...

Link to comment
Share on other sites

επειδη με τρωει κατι μεσα μου...

για το project θα χρειαστουμε αυτα?

http://cgi.ebay.com/PASS-ZEN-high-end-Class-Headphone-amplifier-5w-AMP-/120698899120?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1a370ab0#ht_2171wt_1119

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110659504789#ht_1574wt_905

http://cgi.ebay.com/Assembled-DAC-2496-AK4396-CS8416-DAC-Transformer-/110663485191?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19c40ec707#ht_3324wt_905

transformer μπορουμε να βαλουμε καποιον αλλο ποιο δυνατο πχ? ή δεν χρειαζεται?

βρηκα αυτα

http://cgi.ebay.com/DAC-2496-AK4393-DAC-KIT-CS8416-AK4393-5532-/120690919435?pt=UK_AudioTVElectronics_HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item1c19bd480b#ht_4282wt_905

http://cgi.ebay.com/150W-220V-Toroid-Transformer-Amplifier-2X43V-/120638135958?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item1c1697de96#ht_2837wt_905

http://cgi.ebay.com/220V-100W-R-Core-Transformer-Output-36V-36V-15V-15V-/120715628804?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1b365104#ht_2554wt_905

http://cgi.ebay.com/200W-Toroid-Transformer-AMP-Dual-24V-12V-single-6V-/120689325034?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item1c19a4f3ea#ht_3624wt_905

http://cgi.ebay.com/237W-Audio-Toroid-Transformer-3886-7294-140-L6-405-/110667366997?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c44a0255#ht_1860wt_905

http://cgi.ebay.com/150W-110-220V-Toroid-Transformer-AMP-24V-0-24V-9-9V-/120653905293?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item1c17887d8d#ht_2929wt_905

http://cgi.ebay.com/400W-220V-Toroid-Transformer-audio-Out-2X36V-2X20V-/120694016310?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c19ec8936#ht_594wt_905

http://cgi.ebay.com/600W-220V-Toroid-Transformer-audio-Out-2X43V-2X19V-/120694019290?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c19ec94da#ht_874wt_905

http://cgi.ebay.com/200W-Actual-power-TOP-toroid-Transformer-25-2-15-22-12V-/110597343249?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item19c01d8811#ht_3394wt_905

http://cgi.ebay.com/250W-Toroid-Transformer-IN-220V-OUT-2X36V-2X20V-/110649956684?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c340594c#ht_854wt_905

ποιες οι διαφορες τους? θα δωσουν κατι στο dac ή οχι?

κουτια υπαρχουν και ετοιμα με μικρο κοστος αν και προτιμω να το φτιαξω εγω...

http://cgi.ebay.com/DIY-Aluminium-Preamp-Case-Pre-amp-Enclosure-Black-/120701341732?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1a5c5024#ht_4530wt_905

http://cgi.ebay.com/1-506-Full-Aluminium-Mini-Headphone-Amp-Enclosure-Case-/110678771644?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c4f807bc#ht_3804wt_905

http://cgi.ebay.com/Full-Aluminium-Audio-Power-Amplifier-Case-Amp-Enclosure-/110656365692?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c3a2247c#ht_3578wt_905

http://cgi.ebay.com/A18-Black-Full-Aluminium-Power-amplifier-Case-Enclosure-/120722351194?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1b9ce45a#ht_4136wt_905

http://cgi.ebay.com/Full-aluminum-Case-Box-PGA2311-CS3310-Preamp-/110674047650?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c4aff2a2#ht_757wt_905

http://cgi.ebay.com/Full-Aluminium-Mini-DAC-Chassis-Enclosure-Case-/110675637211?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c4c833db#ht_3804wt_905

και κατι ακομη...

αυτα τα χρειαζομαστε?

http://cgi.ebay.com/Stereo-Speaker-protection-kit-components-DIY-NEW-A16-/110688067292?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c585dedc#ht_4061wt_922

http://cgi.ebay.com/CD-2-channel-Stereo-Speaker-protection-board-kit-LED-/110620807058?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c1838f92#ht_3572wt_922

http://cgi.ebay.com/Stereo-Speaker-protection-board-protect-speakers-C41-/110620820840?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c183c568#ht_3142wt_905

γενικως χρειαζομαστε καποιες προστασιες?

τα παρακατω τι χρηση εχουν? τα χρειαζομαστε?

http://cgi.ebay.com/550W-Pure-bass-subwoofer-amplifier-Board-panel-SUB-AMP-/110670204211?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c4754d33#ht_3693wt_905

http://cgi.ebay.com/DIY-AC-DC-POWER-SUPPLY-BOARD-KIT-POWER-AMPLIFIER-/110620338994?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c17c6b32#ht_4407wt_905

http://cgi.ebay.com/XD-Parallel-Voltage-Regulator-power-supply-amp-A81-/110620773190?pt=PCA_UPS&hash=item19c1830b46#ht_3812wt_905

και κατι ασχετοοο...

μπορουμε μετα αν θελουμε να προσθεσουμε πανελακι που να δειχνει % την ενταση? πχ σαν αυτο?

http://cgi.ebay.com/Hi-end-V-02-Remote-Volume-control-kit-LED-display-/110672779818?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c49c9a2a#ht_1982wt_905 (οχι τοσο ακριβο ομως)

http://cgi.ebay.com/MV-06-6-Way-input-Motorized-Remote-Volume-Control-ALPS-/110672789815?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c49cc137#ht_4536wt_905

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.