Jump to content



MSI GTX 560 Ti Υψηλες θερμοκρασιες


EvilRyu

Recommended Posts

Μπορει να μην εχω την MSI αλλα με την Gainward(448) βλεπω τις ιδιες temps τωρα (35-40 idle)με αρκετα καλο airflow.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ομως ειναι οτι πριν κατι μερες ειχε σταματησει το ενα fanaki να γυρναει...διαφορα στις θερμοκρασιες?

Καμια απολυτως.

Ειχα βεβαια προφιλ στο msi afterburner και Evga Precision X απο πριν..

Τωρα εχει σταματησει να το κανει...σκεφτομουν να αλλαζα και driver...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Θα επαναφέρω το thread καθώς είμαι στην αναζήτηση κουτιού καθώς θέλω να το αντικαταστήσω πλέον το Soprano.

Όπως παρατηρώ τα περισσότερα σύγχρονα κουτιά με καλό airflow έχουν το PSU στον πάτο.

Για παράδειγμα αυτό Elite 431 Plus - Cooler Master

ή αυτό

HAF 922 - Cooler Master

η αυτό

Elite 430 Black - Cooler Master

Αυτό που με προβληματίζει με αυτόν τον σχεδιασμό είναι ότι επειδή ακόμη έχω την 560 ti twin frozr ii που πετάει τον θερμό αέρα μέσα στο case μη τυχόν δημιουργήσει πρόβλημα στο PSU καθώς θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από την κάρτα.

Όσον αφορά το setup των fans και του PSU από αυτά που διάβασα στο elite 430 οι ανεμιστήρες συνήθως μπαίνουν έτσι:

Μπροστινός : Intake

Bottom : Intake

Side: Intake

Πίσω : Exhaust

Top : Exhaust

Και το PSU να είναι τοποθετημένο έτσι ώστε ο ανεμιστήρας να βλέπει τον πάτο του case και όχι την GPU.

Εάν ακολουθήσω αυτό το setup πιστεύετε ότι θα έχω καλό airflow?

q9400 2,66 ghz (3,2 ghz oc) coolermaster hyper 212 plus

4gb ram

1 hdd

560 ti twin frozr II

thermaltake soprano (ένας ανεμιστήρας μπροστά intake, ένας πίσω exhaust, side exhaust)

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιώ ποτέ A/C.

Link to comment
Share on other sites

Elite 430 Black - Cooler Master

Αυτό εδώ μπορεί να φαίνεται ΟΚ εξωτερικά αλλά επειδή το έχω με δυσκόλεψε αρκετά για να το συμμαζέψω εσωτερικά. Επίσης, ανάλογα την μητρική, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με την ψύκτρα του επεξεργαστή. Δεν έχουν κανονίσει το χώρο καλά με αποτέλεσμα όλα να είναι υπερβολικά στενόχωρα στην πάνω και πίσω μεριά του κουτιού. Εννοείται ότι και στην οροφή του κουτιού και προς τα πίσω που έχει υποδοχή για 12άρι ανεμιστήρα δεν χωράει να τοποθετηθεί. Θα πρέπει να αγοράσεις ειδικό extra slim fan για να χωρέσει.

Και το πρώτο link μοιάζει να είναι πάνω-κάτω το ίδιο με το 430.

Επίσης ρίξε μια ματιά και στο Coolermaster 912 plus. Είναι αρκετά ευρύχωρο κουτί και προσωπικά το προτίμησα έναντι του 690 που επίσης έχω.

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6673

To 912 plus νομίζω είναι με red led fan και εσωτερικό οι λαμαρίνες έχουν μαύρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι νορμαλ θερμοκρασιες σε 100% load για μια MSI 6950 twin frozr 3?εγω στο bf3 πχ βλεπω 73 βαθμους αλλα στο ghost recon παει 80.Εχω πολυ ζεστη βεβαια εδω που ειμαι αλλα μου φενονται πολυ υψηλες αυτες οι θερμοκρασιες η εινε ιδεα μου?:wall:

Link to comment
Share on other sites

Όπως παρατηρώ τα περισσότερα σύγχρονα κουτιά με καλό airflow έχουν το PSU στον πάτο.

Αυτό που με προβληματίζει με αυτόν τον σχεδιασμό είναι ότι επειδή ακόμη έχω την 560 ti twin frozr ii που πετάει τον θερμό αέρα μέσα στο case μη τυχόν δημιουργήσει πρόβλημα στο PSU καθώς θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από την κάρτα.

Τα καινούργια κουτιά έχουν το τροφοδοτικό στον πάτο έτσι ώστε ο fan του psu να εισάγει κρύο αέρα απέξω, που συντελεί στην επαρκή ψύξη τους. Στα παλιά που ήταν πάνω, το fan του psu έβαζε μέσα στο psu ζεστό αέρα μέσα από το κουτί. Τον πιο ζεστό κιόλας, γιατί ο ζεστότερος αέρας είναι και ελαφρύτερος βάσει θερμοδυναμικής και πάει πάνω πάνω στο κουτί, με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να μην ψύχεται σωστά και ενίοτε να καίγεται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι νορμαλ θερμοκρασιες σε 100% load για μια MSI 6950 twin frozr 3?εγω στο bf3 πχ βλεπω 73 βαθμους αλλα στο ghost recon παει 80.Εχω πολυ ζεστη βεβαια εδω που ειμαι αλλα μου φενονται πολυ υψηλες αυτες οι θερμοκρασιες η εινε ιδεα μου?:wall:

ιδέα σου είναι μην μασάς μια χαρά είσαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Elite 430 Black - Cooler Master

Αυτό εδώ μπορεί να φαίνεται ΟΚ εξωτερικά αλλά επειδή το έχω με δυσκόλεψε αρκετά για να το συμμαζέψω εσωτερικά. Επίσης, ανάλογα την μητρική, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με την ψύκτρα του επεξεργαστή. Δεν έχουν κανονίσει το χώρο καλά με αποτέλεσμα όλα να είναι υπερβολικά στενόχωρα στην πάνω και πίσω μεριά του κουτιού. Εννοείται ότι και στην οροφή του κουτιού και προς τα πίσω που έχει υποδοχή για 12άρι ανεμιστήρα δεν χωράει να τοποθετηθεί. Θα πρέπει να αγοράσεις ειδικό extra slim fan για να χωρέσει.

Και το πρώτο link μοιάζει να είναι πάνω-κάτω το ίδιο με το 430.

Επίσης ρίξε μια ματιά και στο Coolermaster 912 plus. Είναι αρκετά ευρύχωρο κουτί και προσωπικά το προτίμησα έναντι του 690 που επίσης έχω.

HAF 912 - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

To 912 plus νομίζω είναι με red led fan και εσωτερικό οι λαμαρίνες έχουν μαύρο χρώμα.

Thanks θα κοιτάξω σε κάτι καλύτερο από το Elite 430 - 431.

Τα καινούργια κουτιά έχουν το τροφοδοτικό στον πάτο έτσι ώστε ο fan του psu να εισάγει κρύο αέρα απέξω, που συντελεί στην επαρκή ψύξη τους. Στα παλιά που ήταν πάνω, το fan του psu έβαζε μέσα στο psu ζεστό αέρα μέσα από το κουτί. Τον πιο ζεστό κιόλας, γιατί ο ζεστότερος αέρας είναι και ελαφρύτερος βάσει θερμοδυναμικής και πάει πάνω πάνω στο κουτί, με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να μην ψύχεται σωστά και ενίοτε να καίγεται κιόλας.

Δεν θα είχα προσωπικά κάποιο πρόβλημα με ότι στα σύγχρονα cases το psu μπαίνει κάτω αλλά όπως είπα με προβληματίζει το γεγονός ότι οι κάρτες γραφικών με σχεδίαση σαν την δική μου ρίχνουν τον περισσότερο θερμό αέρα μέσα στο κουτί αντί να τον βγάζουν προς τα πίσω. Με δεδομένο ότι το psu θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από την κάρτα δεν θα επηρεάζεται αρνητικά ή γίνομαι υπερβολικός;

Μάλιστα στο case που έχω τώρα (thermaltake soprano) εάν ακουμπήσω τον πάτο του case ακριβώς κάτω από την κάρτα όταν αυτή τρέχει furmark είναι πραγματικά πολύ ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχα προσωπικά κάποιο πρόβλημα με ότι στα σύγχρονα cases το psu μπαίνει κάτω αλλά όπως είπα με προβληματίζει το γεγονός ότι οι κάρτες γραφικών με σχεδίαση σαν την δική μου ρίχνουν τον περισσότερο θερμό αέρα μέσα στο κουτί αντί να τον βγάζουν προς τα πίσω. Με δεδομένο ότι το psu θα βρίσκεται ακριβώς κάτω από την κάρτα δεν θα επηρεάζεται αρνητικά ή γίνομαι υπερβολικός;

Ναι η κάρτα σου ρίχνει τη λάβα μέσα στο κουτί.

Σίγουρα ανεβάζει τις θερμοκρασίες του κουτιού περισσότερο από μια κάρτα που τη ρίχνει έξω.

Αλλά πίστεψέ με το psu περνάει πολύ καλύτερα αν είναι κάτω από την κάρτα και εισάγει "κρύο" αέρα, παρά από πάνω πόυ καταλήγει ο ζεστός αέρας από cpu&gpu.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.